Lunch box do szkoły. 10 najczęstszych pytań i odpowiedzi. Wszystko co musisz wiedzieć!

lunch box do szkoly co to jest

W artykule zebraliśmy te pytania, które w temacie szkolnych lunch boxów zadajecie nam najczęściej. Tu dowiesz się wszystkiego, czego być może jeszcze nie wiesz… Wskakuj tu, a temat lunch boxów poznasz na wylot!

Lunch box do szkoły, podobnie jak lunch box przedszkolaka, staje się w naszym kraju akcesorium coraz bardziej powszechnym. Obecnie trudno jest znaleźć szkolniaka, kto nie miał z nim do czynienia. Podobnie jak nie dziwią sytuacje, gdy  współpracownicy na hasło „obiad” wyciągają z toreb termicznych domowe jedzenie, tak coraz częściej podobnie zadziewa się w szkołach. Wydaje się, że rodzice coraz mniej skłonni są dawać swoim pociechom pieniądze na drugie śniadanie, a zamiast tego wolą pakować posiłki prosto z domu 😊

lunch box do szkoly lunch munch

Dlaczego rodzice coraz częściej pakują lunchbox do szkoły? 

No cóż, powodów jest kilka! Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej podaje, że dobrze skomponowany lunch box do szkoły ma ogromne znaczenie w kształtowaniu zdrowych nawyków u dzieci. Kilka niepodważalnych powodów coraz większej popularności szkolnych lunch boxów to: 

 1. Zwiększenie świadomości w zakresie zdrowego odżywania, wolimy mieć pewność co do składu jedzenia, które spożywamy.
 2. Oszczędność pieniędzy, w końcu domowe jedzenie jest tańsze niż to, które kupujemy poza domem.
 3. Praktyczność, możemy zjeść zawartość naszych lunch boxów, gdy tylko mamy na to ochotę, zawsze są pod ręką.
 4. Smak, do lunch boxów przygotowujemy tylko takie potrawy, które znamy i nam smakują, a domowe jedzenie często jest znacznie smaczniejsze niż to zamawiane na mieście.

To oczywiście tylko najważniejsze powody, dla których w ostatnich latach szkolne lunchboxy zyskały na popularności. Jesteśmy przekonani, że jest to dopiero początek zmian, a lunchboxy zostaną z nami zdecydowanie dłużej. W końcu w Japonii jest to hit nieprzerwanie od V wieku n.e.😉

 

Z naszego artykułu dowiesz się:

1. Lunch box – co to znaczy?
2. Skąd pochodzi lunchbox?
3. Jak duży powinien być lunchbox do szkoły?
4. Czy lunchbox się przydaje poza szkołą?
5. Dla jakich dzieci lunchbox będzie idealnym pomysłem?
6. Z jakich elementów składa się lunchbox?
7. Co wkładać do lunchboxa dla dzieci?
8. Czy lunchbox dla dzieci to dobry pomysł na prezent?
9. Jaki lunchbox dla dzieci wybrać?
10. Najpopularniejsze dania do lunchboxa?

 

lunch box do szkoly zdrowy

Lunch box – co to znaczy?

Słowo „lunch box” to słowo z języka angielskiego, gdzie słowo „lunch” to posiłek obiadowy, a „box” to pudełko. Zatem, w największym uproszczeniu i tłumacząc z angielskiego, lunchbox to pudełko, do którego pakujemy jedzenie.

Przy głębszym wniknięciu w temat, w praktyce to nie pojedyncze pudełko, tylko najczęściej kilka większych i mniejszych oraz akcesoriów, dzięki którym posiłki pozostają świeże i smaczne. Żeby jedzenie w pudełkach było apetyczne, wiele szkolniaków zaopatruje się w torby termiczne oraz termiczne żele. Oczywiście, do zapewnienia sobie odpowiedniej ilości wody czy ciepłych posiłków do szkoły, wiele uczniów sięga dodatkowo po bidon na napoje (najlepiej termiczny) oraz termosy.

 

Skąd pochodzi lunch box?

Pierwsze lunch boxy pojawiły się ze zwykłej konieczności, a ich początki zawdzięczamy praktycznym Japończykom. Oczywiście trudno sobie wyobrazić, żeby w V wieku naszej ery, lunchboxy wyglądały tak jak te dzisiejsze, ale ich funkcja była dokładnie taka sama. Japończycy na polowania czy do pracy zabierali ze sobą podsuszony ryż, który w połączeniu z wodą stanowił dla nich posiłek. Nie był to posiłek pełnowartościowy, jednak jak na tamte czasy możemy przyznać, że z tematem poradzili sobie całkiem nieźle 😊 W książce Japanese Mothers and Obentos Anna Allison podaje, że prawdziwy bum na lunchboxy pojawił się w Japonii w XVI i XVII wieku, a ich japońska nazwa obento właśnie wtedy stała się powszechnie rozpoznawalna. Obecnie w Japonii pojemniki na jedzenie są częścią ich kultury. Japończycy bardzo celebrują wspólne posiłki. Dzieci już w przedszkolu uczone są, aby zjadać wszystko do końca, a ich zachowanie podczas wspólnych posiłków podlega ocenie przedszkolanek i jest omawiane podczas spotkań z rodzicami.

Z kolei w USA pierwsze komercyjne lunch boxy pojawiły się w okolicach 1900 roku. Źródła podają, że były wykonane z metalu oraz że były ozdobione rysunkami bawiących się dzieci.

 

Jak duży powinien być lunch box do szkoły?

Jak to zwykle bywa… to zależy. Zastanów się, ile czasu Ty lub Twoje dziecko spędzacie poza domem. Ponieważ nasza LUNCH MUNCHowa córka od początku nie jadła szkolnych obiadów, to nasze podejście obejmowało przygotowanie do szkolnego lunch boxa całej gamy posiłków – od drugiego śniadania po szkolny podwieczorek.

Na nasz lunch box do szkoły składają się następujące niezbędne elementy:

 • torba termiczna
 • pudełka obiadowe
 • pojemniczki na przekąski
 • żel termiczny
 • termos
 • bidon termiczny
 • sztućce
 • chusteczki do rąk

 Z czasem zaopatrzyliśmy się w elementy dodatkowe takie jak:

 • pojemniczki na sosy
 • widelczyki
 • pikery
 • notki do lunch boxa.

W ten sposób skomponujesz posiłki wg Waszych upodobań i potrzeb. Jeżeli cenisz sobie rozwiązania praktyczne, kup torbę termiczną, którą możesz mieć w dwóch rozmiarach, dzięki temu będziesz mogła wypełnić ją po brzegi w zależności od potrzeb. Zachęcamy do sprawdzenia tego rozwiązania, jest to jeden z naszych patentów, z których jesteśmy bardzo dumni.

 

Czy lunch box przydaje się poza szkołą?

W naszym domu lunchbox przydaje się codziennie – nie tylko na czas szkolnych zajęć. Z pewnością, nasza LUNCHMUNCHowa córka zabiera ze sobą lunch box na zajęcia po szkole (wcześniej taniec i taekwondo, a teraz na zajęcia jazdy konnej). Na wycieczki zabieramy ze sobą praktycznie zawsze cały zestaw. Jedni sprawdzają czy mają w torbie klucze, portfel i dokumenty, a w naszym domu córka sprawdza, czy ma w torbie lunchbox 😊.

 

Dla jakich dzieci lunch box będzie idealnym pomysłem?

Dzieci, które potrzebują lunchboxów możemy podzielić na kilka głównych kategorii:

Dzieci aktywne:

które z racji zajęć, spędzają trochę więcej czasu poza domem. Jeśli uprawiasz sport lub chodzisz na inne zajęcia dodatkowe (basen / rysunek / piłka nożna), to zamiast wracać do domu żeby zjeść przed zajęciami, możesz po prostu wziąć ze sobą zapas jedzenia.

Dzieci, które nie lubią przetworzonego jedzenia i cenią sobie to od mamy.

Alergicy:

jeśli Twoje dziecko ma alergie pokarmowe, to nie zawsze jest Wam „po drodze” ze szkolnym menu. Wtedy rozwiązaniem jest własne jedzonko, ze sprawdzonymi składnikami.

Dzieciaki, które muszą być na specjalnej diecie:

czy cierpisz na nadwagę czy też w drugą stronę – na niedowagę – własny zapas jedzenia zdrowego jedzenia z domu może się okazać niezbędny!

Wegetarianie i weganie.

Dzieci, których rodzice zwracają uwagę na skład posiłków:

pakując jedzenie z domu możesz mieć pewność, że Twoja pociecha poza domem będzie jadła najzdrowsze przekąski.

 

Z jakich elementów składa się szkolny lunch box?

Zapewne każdy myśląc o lunch boxie przede wszystkim myśli o pudełkach… Nie można jednak zapomnieć o termosie, bidonie, torbie termicznej, chusteczkach nawilżanych, sztućcach, widelczykach, pojemnikach na sosy, pikerach i notkach do lunchboxa… Wszystkie te akcesoria umilają porę posiłków!

Lunch box do szkoły to często niezbędnik, na który składają się:

Torba termiczna:

pojemna, łatwa w czyszczeniu i w użytkowaniu. Wypełniona izolacyjną warstwą na miękkiej piance. Dzięki izolacji termicznej, posiłki będą dłużej świeże i smaczne.

Pudełka:

niezbędnych jest kilka pojemników o różnych pojemnościach.

Pudełka obiadowe:

na przekąski i tortille, a także pojemniczki na sosy.

Sztućce:

pamiętaj, że dzieci sztućce bardzo często gubią, dlatego polecamy od razu zakup zestawu 30 sztućców – HELLO RAINBOW! W ten sposób ograniczysz sobie frustracji związanej ze zgubionymi łyżkami, widelcami i nożami.

Chusteczki nawilżane:

sprawdzą się znakomicie, zwłaszcza wtedy, gdy w pobliżu nie ma łazienki. Teraz, gdy mycie rąk jest ważniejsze niż kiedykolwiek, uważamy, że jest to element bardzo ważny w lunchboxowych zestawach.

Wkłady chłodzące:

niezbędny dodatek do pojemnika obiadowego. Dzięki wkładom jedzenie zachowa swoją temperaturę jeszcze dłużej.

Bidon:

dzieci powinny pić od 1700 ml do nawet 1900 ml dziennie. Ważne jest, aby bidon był termiczny, w ten sposób pod ręką będziemy mieć ciepłą herbatę, a latem, podczas wysokich temperatur chłodną wodę lub lemoniadę.

Termos:

idealny na owsiankę, zupę lub fasolkę po bretońsku. Niezbędny zimą, gdy gorąca zupa może dziecko rozgrzać od środka.

Pikery i widelczyki:

dodają w lunch boxie wiele koloru i radości. Zabawne elementy sprawią, że dziecko uśmiechnie się nawet, gdy w szkole coś pójdzie nie po jego myśli.

 

Co wkładać w lunch box do szkoły?

Najważniejsze jest, żeby jedzenie w lunchboxie było smaczne i pełnowartościowe. Propagujemy jedzenie w kolorach tęczy. Kolorowe warzywa i owoce wyglądają nie tylko apetycznie, ale i są pełne witamin i mikroelementów, niezbędnych dla zdrowego rozwoju dziecka. Pamiętaj, aby jedzenie było tak spakowane, aby nie stykało się ze sobą. Papka buraczano-ziemniaczana, w której jest zamoczony kotlet nie jest tym, czym dzieciaki się chętnie zajadają 😊 Lepiej jest umieścić jedzenie w kilku oddzielnych pojemnikach niż w jednym dużym. W ten sposób będziesz mieć pewność, że wszystko zachowa odpowiedni smak i konsystencję.

 

Czy lunch box do szkoły to dobry pomysł na prezent?

Zdecydowanie tak. Jeżeli dziecko nie posiada jeszcze własnego lunch boxa, będzie to znakomity pomysł na prezent. Zwłaszcza, że taki prezent ucieszy nie tylko dziecko, ale i rodziców, którzy na pewno docenią jago praktyczność. Dzięki lunhboxowi dziecko nauczy się jeść systematycznie, a zdrowe nawyki żywieniowe zostaną z nim na całe życie.

 

Jaki lunch box do szkoły wybrać?

Porządny lunchbox nie jest produktem jednorazowego użytku. Tak jak nam, może i Tobie służyć długie lata. To stały element życia każdego szkolniaka, jeżeli więc rozważasz zakup lunchboxa, wybieraj taki, który spełni swoją funkcję i posłuży na dłużej. Oto nasza lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów:

Po pierwsze: bezpieczeństwo!

Elementy lunchboxa muszą być bezpieczne dla środowiska i dla użytkownika. Nie mogą zawierać BPA i fosforanu trifenylu, a także powinny być oznaczone trójkątem z cyfrą 5 i napisem PP. PP5. Nieczuły na działanie kwasów i zasad.

Po drugie: łatwość użytkowania.

Otwieranie oraz mycie wszystkich elementów musi być dziecinnie proste. Gnijące jedzenie ukrywające się w zakamarkach torby termicznej to nic przyjemnego. Im łatwiej będzie Ci umyć pojedyncze elementy należące do zestawu tym bezpieczniej dla Waszego zdrowia.

Dodatkowo – sprawdź, czy pudełka możesz podgrzewać w mikrofalówce, przechowywać wraz z jedzeniem w zamrażarce lub myć je w zmywarce. Może okazać się to bardzo praktycznym rozwiązaniem. Zwykle producenci informują o tym na swoich stronach internetowych lub w instrukcjach załączanych do produktów.

Po trzecie: komplementarność wszystkich elementów. 

Elementy lunchboxa muszą pasować do torby termicznej, w ten sposób pudełka nie będą się przemieszczać, a jedzenie mieszać ze sobą. Najlepiej jest kupować cały zestaw od jednego producenta, wtedy nie musimy sprawdzać, czy wszystko do siebie pasuje.

Kupując kilka pasujących do siebie elementów, oszczędzisz sobie frustracji oraz czasu. Dodatkowo, zaoszczędzisz na kosztach przesyłek. Elementy podstawowe, które gorąco polecamy to torba termiczna, pudełka różnej wielkości wraz z żelem chłodzącym, bidon i termos.

Po czwarte: jakość w rozsądnej cenie.

Kieruj się analizą zarówno ceny, jak i jakości. W ten sposób wbrew pozorom zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

 

Gdzie znajdę lunchbox przepisy?

Sam lunchbox to nie wszystko, bo oczywiście – najważniejsza jest jego zawartość! Po lunch box przepisy wpadaj na naszego bloga (zakładka SMAKOWITE PORADY). W naszych propozycjach na posiłki do lunch boxa kierujemy się tym, aby jedzenie było kolorowe i apetyczne. Jedzenie owoców i warzyw w kolorach tęczy to znakomity pomysł, aby zachęcić do posiłku nawet największego niejadka.

Poniżej przedstawiamy listę naszych przykładowych przepisów, które zasmakują małym i dużym 😊 Obserwuj  naszego bloga – (zakładka SMAKOWITE PORADY), bo to właśnie tam znajdziesz dawkę kulinarnych inspiracji 😊

 

Śniadanie do lunch boxa do szkoły

Kształtne drugie śniadanko!

Tu wpadaj po przepisy na szkolne śniadanie z wykorzystaniem foremek.

lunch box do szkoly z kanapka

 

Placuszki z płatków owsianych

Tu wpadaj po przepis na owsiane placuszki.

lunch box do szkoly na placki owsiane

Drugie śniadanie w lunch box do szkoły

Muffinki z jabłkami dla dzieci

Co powiesz na pyszne śniadaniowe muffinki z jabłkami?

lunch box do szkoly przepisy

Smoothie z malin 

Pożywne malinowe smoothie urozmaici każdą przerwę!

lunch box do szkoly przepis na napoj