DOCEŃ WPIS: 91

Lunch box do szkoły. 10 najczęstszych pytań i odpowiedzi. Wszystko co musisz wiedzieć!

lunch box do szkoly co to jest

W artykule zebraliśmy te pytania, które w temacie szkolnych lunch boxów zadajecie nam najczęściej. Tu dowiesz się wszystkiego, czego być może jeszcze nie wiesz… Wskakuj tu, a temat lunch boxów poznasz na wylot!

Lunch box do szkoły, podobnie jak lunch box przedszkolaka, staje się w naszym kraju akcesorium coraz bardziej powszechnym. Obecnie trudno jest znaleźć szkolniaka, kto nie miał z nim do czynienia. Podobnie jak nie dziwią sytuacje, gdy  współpracownicy na hasło „obiad” wyciągają z toreb termicznych domowe jedzenie, tak coraz częściej podobnie zadziewa się w szkołach. Wydaje się, że rodzice coraz mniej skłonni są dawać swoim pociechom pieniądze na drugie śniadanie, a zamiast tego wolą pakować posiłki prosto z domu 😊

 

lunch-box-do-szkoly

lunch box do szkoly

 

Anna Baranowska 

Projektantka i LUNCH MUNCHowa Mama 

W artykule odpowiem na wszystkie pytania, które rodzice zadają naszej LUNCH MUNCHowej ekipie w temacie lunch boxów do szkoły.

 

co dac do lunch boxa do szkoly

 

Paulina Konkiewicz

Dietetyk i LUNCH MUNCHowa Ciocia

W tym artykule powiem Ci, jakich składników nie może zabraknąć w obiedzie do szkoły. Wskażę Ci również 10 przepisów, które z łatwością wykorzystasz w codziennym planowaniu co spakować do lunch boxa do szkoły.

 

lunch box do szkoly zdrowy

Lunch box do szkoły. 10 najczęstszych pytań i odpowiedzi.

 

1. 

Dlaczego rodzice coraz częściej pakują lunch box do szkoły? 

No cóż, powodów jest kilka! Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej podaje, że dobrze skomponowany lunch box do szkoły ma ogromne znaczenie w kształtowaniu zdrowych nawyków u dzieci.

 

Kilka niepodważalnych powodów coraz większej popularności szkolnych lunch boxów to: 

 1. Zwiększenie świadomości w zakresie zdrowego odżywania, wolimy mieć pewność co do składu jedzenia, które spożywamy.
 2. Oszczędność pieniędzy, w końcu domowe jedzenie jest tańsze niż to, które kupujemy poza domem.
 3. Praktyczność, możemy zjeść zawartość naszych lunch boxów, gdy tylko mamy na to ochotę, zawsze są pod ręką.
 4. Smak, do lunch boxów przygotowujemy tylko takie potrawy, które znamy i nam smakują, a domowe jedzenie często jest znacznie smaczniejsze niż to zamawiane na mieście.

To oczywiście tylko najważniejsze powody, dla których w ostatnich latach szkolne lunchboxy zyskały na popularności. Jesteśmy przekonani, że jest to dopiero początek zmian, a lunchboxy zostaną z nami zdecydowanie dłużej. W końcu w Japonii jest to hit nieprzerwanie od V wieku n.e.😉

 

2. 

Dla jakich dzieci lunch box do szkoły będzie idealnym pomysłem?

Dzieci, które najczęściej korzystają ze szkolnych lunch boxów możemy podzielić na kilka głównych kategorii:

Dzieci aktywne:

które z racji zajęć, spędzają trochę więcej czasu poza domem. Jeśli uprawiasz sport lub chodzisz na inne zajęcia dodatkowe (basen / rysunek / piłka nożna), to zamiast wracać do domu żeby zjeść przed zajęciami, możesz po prostu wziąć ze sobą zapas jedzenia.

Dzieci, które nie lubią przetworzonego jedzenia i cenią sobie to od mamy.

Alergicy:

jeśli Twoje dziecko ma alergie pokarmowe, to nie zawsze jest Wam „po drodze” ze szkolnym menu. Wtedy rozwiązaniem jest własne jedzonko, ze sprawdzonymi składnikami.

Dzieciaki, które muszą być na specjalnej diecie:

czy cierpisz na nadwagę czy też w drugą stronę – na niedowagę – własny zapas jedzenia zdrowego jedzenia z domu może się okazać niezbędny!

Wegetarianie i weganie.

Dzieci, których rodzice zwracają uwagę na skład posiłków:

pakując jedzenie z domu możesz mieć pewność, że Twoja pociecha poza domem będzie jadła najzdrowsze przekąski.

 

co do lunch boxa do szkoly

3. 

Co pakować do lunch boxa do szkoły?

Organizm dziecka, które chodzi do szkoły każdego dnia ma mnóstwo wyzwań. Oprócz intensywnego wzrostu, również jego mózg pracuje na wysokich obrotach. Posiłki, które dziecko zjada w szkole, mają być jego dobrym paliwem. Dlatego komponując zawartość lunch boxa do szkoły pamiętaj, żeby zawierał on:

Pełnowartościowe białko

Rosnący ogranizm potrzebuje budulca, którym będzie pełnowartościowe białko. Jego źródłem są chude mięso, ryby, jajka, tofu czy nasiona roślin strączkowych. To ważne, aby w każdym obiedzie do szkoły, który przygotowujesz dla swojego dziecka umieścić jeden z tych składników.

Dobre tłuszcze

Nie bój się tłuszczów w diecie dziecka! Pozytywnie oddziaływują na organizm jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz te z rodziny Omega 3 i Omega 9. Co możesz zrobić, żeby dostarczać dziecku ich prawidłową ilość? Używaj oleju rzepakowego, oliwy z oliwek, oleju lnianego do skrapiania świeżych i gotowanych warzyw. Poprawi się wtedy przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach czyli A, D, E i K.

Proponuj również często tłuste ryby morskie np. łososia lub halibuta. Do sałatek – w formie posypki – dodawaj orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni czy sezam. One też mają w sobie sporo dobrych tłuszczów.

Węglowodany złożone

Sycą na długo i zapewniają powolne uwalnianie insuliny w organizmie. Dzięki temu, dziecko po posiłku zawierającym węglowodany złożone ma dużo energii do nauki i zabawy.  Znajdziesz je w:

pełnoziarnistym makaronie,

kaszach,

brązowym ryżu

nasionach roślin strączkowych.

 

Błonnik

Żeby zapewnić dziecku dobrą pracę jelit i uniknąć zaparć, w obiadach do szkoły proponuj różnorodne warzywa. Podawaj je zarówno na surowo, jak i gotowane. Zawarty w nich błonnik korzystnie wpływa na perystaltykę przewodu pokarmowego i wspomaga kształtowanie właściwej flory bakteryjnej jelit.

Witaminy i składniki mineralne

Intensywny rozwój organizmu dziecka wymaga stałych dostaw cennych witamin i składników mineralnych. Jeśli posiłki będą urozmaicone i kolorowe, z pewnością nie będzie ich brakować. Produkty mleczne dadzą wapń dla zdrowych kości i zębów. Ryby, jajka, mięso i strączki uzupełnią żelazo. Porcja zielonych warzyw dostarczy kwasu foliowego i witaminy C, a czerwonych dawki antyoksydantów.

 

co do lunchboxa do szkoly

4. 

Jak zapakować lunch box do szkoły?

Teraz już wiesz, jakich składników nie może zabraknąć w idealnym lunch boxie do szkoły. Ale jest dodatkowo kilka ważnych rzeczy, które sprawią że szkolny obiad będzie jeszcze fajniejszy.

Po pierwsze: wygląd posiłku.

To, że jemy oczami to nie mit, szczególnie u dzieci. Jeśli obiad do szkoły będzie atrakcyjny wizualnie, dziecko zje go chętniej i z przyjemnością. Przegródki w pudełkach LUNCH MUNCH® sprawią, że obiad będzie wyglądał apetycznie, a jego poszczególne składniki nie pomieszają się ze sobą.

Po drugie: kolory w lunch boxie, czyli rozmaitość tekstur i smaków w lunch boxie. 

Urozmaicenie to druga ważna kwestia, która pozwoli Twojemu dziecku poznawać wiele ciekawych produktów i smaków. Sprawi też, że szkolne obiady nie będą nudne. LUNCH MUNCH i ja, jako dietetyk, propagujemy jedzenie w kolorach tęczy. Kolorowe warzywa i owoce wyglądają nie tylko apetycznie, ale i są pełne witamin i mikroelementów, niezbędnych dla zdrowego rozwoju dziecka. Pamiętaj też, że szeroki wachlarz smaków jaki dziecko poznaje we wczesnym okresie życia, pomaga budować lepszą relację z jedzeniem w dorosłości.

 

lunch box do szkoly jak duzy

5. 

Co do lunch boxa do szkoły może nie pasować?

Jeśli nie korzystasz z torby termicznej czy termo wkładów, to będzie Ci trudniej utrzymać pewne grupy produktów w świeżości. Zatem:

Po pierwsze: do szkolnego lunch boxa nie używaj składników nie pierwszej świeżości 

Obiad spakowany w lunch box do szkoły Twoje dziecko zje najpewniej po kilku godzinach od przygotowania. Jeśli nie posiadasz torby termicznej z wkładami, to posiłek zapakowany w lunch box Twojego dziecka może nie przetrwać w oczekiwanej przez Ciebie temperaturze do pory lunchowej. Używaj zatem świeżych, sezonowych składników i korzystaj z przepisów na dania, które będą smakowały dobrze nawet wtedy, jeśli dziecku przyjdzie go zjeść na zimno.

Po drugie: wszystkie potrawy w postaci papki stracą na atrakcyjności w oczach dziecka

Pamiętaj, aby jedzenie było tak spakowane, aby nie stykało się ze sobą. Papka buraczano-ziemniaczana, w której jest zamoczony kotlet nie jest tym, czym dzieciaki się chętnie zajadają 😊 Lepiej jest umieścić jedzenie w kilku oddzielnych pojemnikach niż w jednym dużym… no – chyba że to jest bento lunch box z przegródkami (to wtedy to zupełnie inna sprawa! 😊). W ten sposób będziesz mieć pewność, że wszystko zachowa odpowiedni smak i konsystencję.

Po trzecie: jeśli pakujesz jajka i drób to z torbą termiczną i termicznymi wkładami

Jajka i drób są podatne na działanie temperatury i mogą się szybko zepsuć… Szczególnie, jeśli okaże się że dzieci swoje szkolne lunch boxy trzymają na parapecie (tak, z życia wzięte). Jeśli zależy Ci właśnie na spakowaniu tych składników, skorzystaj ze schłodzonych wkładów termicznych i wszystko włóż do termicznej torby. To powinno zabezpieczyć przez zepsuciem się składników przed porą posiłku.

 

co do lunchboxa do szkoly

6. 

Jak duży powinien być lunch box do szkoły?

Jak to zwykle bywa… to zależy. Zastanów się, ile czasu Ty lub Twoje dziecko spędzacie poza domem. Ponieważ nasza LUNCH MUNCHowa córka od początku nie jadła szkolnych obiadów, to nasze podejście obejmowało przygotowanie do szkolnego lunch boxa całej gamy posiłków – od drugiego śniadania po szkolny podwieczorek.

Na nasz lunch box do szkoły składają się następujące niezbędne elementy:

 • torba termiczna
 • pudełka obiadowe
 • pojemniczki na przekąski
 • żel termiczny
 • termos
 • bidon termiczny
 • sztućce
 • chusteczki do rąk

 Z czasem zaopatrzyliśmy się w elementy dodatkowe takie jak:

 • pojemniczki na sosy
 • widelczyki
 • pikery
 • notki do lunch boxa.

W ten sposób skomponujesz posiłki wg Waszych upodobań i potrzeb. Jeżeli cenisz sobie rozwiązania praktyczne, kup torbę termiczną, którą możesz mieć w dwóch rozmiarach, dzięki temu będziesz mogła wypełnić ją po brzegi w zależności od potrzeb. Zachęcamy do sprawdzenia tego rozwiązania, jest to jeden z naszych patentów, z których jesteśmy bardzo dumni.

 

Jak duzy powinien być lunch box do szkoly

 

7. 

Z jakich elementów składa się lunch box do szkoły?

Być może myśląc o lunch boxie przede wszystkim myśli o pudełkach… Coraz częściej rodzice pytając nas o lunch box mają na myśli inne akcesoria. A jest ich nie mało! Wyliczam po kolei: termos, bidon, torbę termiczną, chusteczki, sztućce, mini-widelczyk, pojemniki na sosy, pikery i notki do lunch boxa do szkoły… Wszystkie te akcesoria umilają porę posiłków!

 

Lunch box do szkoły to – szczególnie dla dzieci nie korzystających ze szkolnych posiłków –  niezbędnik, na który składają się:

 

Torba termiczna:

pojemna, łatwa w czyszczeniu i w użytkowaniu. Wypełniona izolacyjną warstwą na miękkiej piance. Dzięki izolacji termicznej, posiłki będą dłużej świeże i smaczne.

Pojemniki na przekąski:

niezbędnych jest kilka pojemników o różnych pojemnościach.

Pudełka obiadowe:

na przekąski i tortille, a także pojemniczki na sosy.

Sztućce:

pamiętaj, że dzieci sztućce bardzo często gubią, dlatego polecamy od razu zakup zestawu 30 sztućców – HELLO RAINBOW! W ten sposób ograniczysz sobie frustracji związanej ze zgubionymi łyżkami, widelcami i nożami.

Chusteczki nawilżane:

sprawdzą się znakomicie, zwłaszcza wtedy, gdy w pobliżu nie ma łazienki. Teraz, gdy mycie rąk jest ważniejsze niż kiedykolwiek, uważamy, że jest to element bardzo ważny w lunch boxowych zestawach.

Wkłady chłodzące:

niezbędny dodatek do pojemnika obiadowego. Dzięki wkładom jedzenie zachowa swoją temperaturę jeszcze dłużej.

Bidon:

dzieci powinny pić od 1700 ml do nawet 1900 ml dziennie. Ważne jest, aby bidon był termiczny, w ten sposób pod ręką będziemy mieć ciepłą herbatę, a latem, podczas wysokich temperatur chłodną wodę lub lemoniadę.

Termos:

idealny na owsiankę, zupę lub fasolkę po bretońsku. Niezbędny zimą, gdy gorąca zupa może dziecko rozgrzać od środka.

Pikery i widelczyki:

dodają w lunch boxie wiele koloru i radości. Zabawne elementy sprawią, że dziecko uśmiechnie się nawet, gdy w szkole coś pójdzie nie po jego myśli.

 

lunchbox do szkoly w komplecie

 

8. 

Jaki lunch box do szkoły wybrać?

Porządny lunchbox nie jest produktem jednorazowego użytku. Tak jak nam, może i Tobie służyć długie lata. To stały element życia każdego szkolniaka, jeżeli więc rozważasz zakup lunchboxa, wybieraj taki, który spełni swoją funkcję i posłuży na dłużej.

Oto nasza lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów:

Po pierwsze: bezpieczeństwo!

Elementy lunchboxa muszą być bezpieczne dla środowiska i dla użytkownika. Nie mogą zawierać BPA i fosforanu trifenylu, a także powinny być oznaczone trójkątem z cyfrą 5 i napisem PP. PP5. Nieczuły na działanie kwasów i zasad.

Po drugie: łatwość użytkowania.

Otwieranie oraz mycie wszystkich elementów musi być dziecinnie proste. Gnijące jedzenie ukrywające się w zakamarkach torby termicznej to nic przyjemnego. Im łatwiej będzie Ci umyć pojedyncze elementy należące do zestawu tym bezpieczniej dla Waszego zdrowia.

Dodatkowo – sprawdź, czy pudełka możesz podgrzewać w mikrofalówce, przechowywać wraz z jedzeniem w zamrażarce lub myć je w zmywarce. Może okazać się to bardzo praktycznym rozwiązaniem. Zwykle producenci informują o tym na swoich stronach internetowych lub w instrukcjach załączanych do produktów.

Po trzecie: komplementarność wszystkich elementów. 

Elementy lunchboxa muszą pasować do torby termicznej, w ten sposób pudełka nie będą się przemieszczać, a jedzenie mieszać ze sobą. Najlepiej jest kupować cały zestaw od jednego producenta, wtedy nie musimy sprawdzać, czy wszystko do siebie pasuje.

Kupując kilka pasujących do siebie elementów, oszczędzisz sobie frustracji oraz czasu. Dodatkowo, zaoszczędzisz na kosztach przesyłek. Elementy podstawowe, które gorąco polecamy to torba termiczna, pudełka różnej wielkości wraz z żelem chłodzącym, bidon i termos.

Po czwarte: jakość w rozsądnej cenie.

Kieruj się analizą zarówno ceny, jak i jakości. W ten sposób wbrew pozorom zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

 

lunch box do szkoly na prezent

 

9. 

Co do lunch boxa do szkoły czyli TOP12 przepisów!

Sam szkolny lunch box to nie wszystko, bo oczywiście – najważniejsza jest jego zawartość! Może się okazać, że będziesz szczęśliwym posiadaczem lunch boxa, ale pozostaje jeszcze pytanie: Co do lunch boxa do szkoły spakować?

 

#1:

Placuszki z płatków owsianych do lunch boxa 

Tu wpadaj po przepis na owsiane placuszki.

lunch box do szkoly na placki owsiane

#2:

Muffinki z jabłkami dla dzieci

Co powiesz na pyszne śniadaniowe muffinki z jabłkami?

co do lunchboxa do szkoly przepisy

#3:

Leczo z cukinią do lunch boxa

Idealne połączenie sezonowych, bogatych w błonnik warzyw z pomidorowym sosem. Pomidory to dobre źródło likopenu – silnego przeciwutleniacza, który pod wpływem gotowania zwiększa swoje korzystne właściwości.

Wpadaj po przepis na leczo z cukinią.

 

#4:

Filet z łososia

Tłuste ryby morskie są źródłem dobrych tłuszczów, wspierających działanie mózgu. Jednocześnie zawierają pełnowartościowe białko, niezbędne w okresie intensywnego wzrostu.

Dlatego do szkolnego lunch boxa polecam filet z łososia.

 

#5:

Placki z ciecierzycy do lunch boxa do szkoły

Węglowodany złożone zawarte w ciecierzycy powodują, że taki posiłek jest sycący i da energię na długo. Żelazo będzie wspomagało odporność i prawidłową pracę układu krwionośnego.

Wpadaj po przepis na placki z ciecierzycy.

 

#6:

Wrapy z kurczakiem i pastą z buraka

Wrapy to ciekawa propozycja na obiad do szkoły, bo zmieniając dodatki stworzysz zupełnie inne jej warianty. Dodatek buraków wspomaga pracę układu krwionośnego, a kurczak da białko i porcję żelaza.

Tu znajdziesz przepis na wrapy z kurczakiem i pastą z buraka do lunch boxa do szkoły.

 

#6:

Zupa brokułowa

Brokuły mają pozytywny wpływ na kondycję wzroku i działanie przeciwzapalne. Taka zupa dostarczy również dawki błonnika. Zawarty w warzywach kwas foliowy sprzyja procesowi tworzenia nowych komórek m.in. czerwonych krwinek, który intensywnie zachodzi u dzieci.

Tu znajdziesz przepis na zupę brokułową dla dziecka.

 

#7:

Paluszki rybne domowej roboty

Będą zdrowszą alternatywą dla gotowych paluszków ze sklepu. To świetny pomysł na podanie ryby w formie lubianej przez dzieci i źródło pełnowartościowego białka.

Wpadaj po przepis na paluszki rybne od LUNCH MUNCHowego Taty.

 

#8:

Kuskus z warzywami do lunch boxa do szkoły

To kolejna propozycja na obiad do szkoły w ciekawej formie. Kasza kuskus w połączeniu z warzywami, będzie nie tylko pysznie smakować, ale również dostarczy magnezu poprawiającego pamięć, czy witamin z grupy B niezbędnych do dobrego wykorzystania energii ze zjedzonych posiłków.

Ten prosty przepis na kuskus z warzywami dla dzieci znajdziesz na blogu.

 

#9:

Nuggetsy z kurczaka w panierce z czarnym sezamem

Dodatek sezamu sprawi, że ten obiad do szkoły będzie źródłem błonnika i dobrych tłuszczów. Te małe ziarenka mają też w sobie sporo wapnia, który jest niezbędny dla rozwijających się kości i zębów.

Tu znajdziesz przepis na nuggetsy z kurczaka dla dzieci.

 

#10:

Kotlety z buraków i kaszy jaglanej

To prawdziwy żelazny pewniak. Zarówno kasza jaglana, jak i buraki są świetnym źródłem żelaza, które wspomaga pracę układu nerwowego, poprawia zdolność koncentracji i pamięć.

 

#11:

Makaron ze szpinakiem z przepisu Shreka

Liście szpinaku mają dużo witaminy C, która jest świetna dla odporności, a jednocześnie poprawia wchłaniane żelaza. W szpinakowym sosie są też migdały zawierające witaminę E dla zdrowej skóry i czosnek będący naturalnym antybiotykiem.

Po shrekowy makaron ze szpinakiem wskakuj do przepisu.

 

#12:

Zapiekanka z cukinii i ziemniaków

Zawarte w tym daniu węglowodany złożone i błonnik dadzą uczucie sytości. Ziemniaki to również skarbnica potasu, składnika który pozytywnie działa na pracę mięśni i układu nerwowego.

Dlatego do lunch boxa polecam też przepis na zapiekankę z cukinii i ziemniaków.

 

10. 

Gdzie znajdę przepisy do lunch boxa do szkoły?

Po lunch box przepisy wpadaj na bloga (zakładka smakowite porady). W propozycjach na posiłki do lunch boxa znajdziesz pomysły na lunch box, aby zapakowane jedzenie było kolorowe i apetyczne. Jedzenie owoców i warzyw w kolorach tęczy to znakomity pomysł, aby zachęcić do posiłku nawet największego niejadka.

 

 

co do lunchboxa do szkoly

Autorka: 

Paulina Konkiewicz 

LUNCH MUNCHowa ciocia. Dietetyczka. 

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.  Na co dzień zajmuje się wsparciem dietetycznym osób zarówno dorosłych, jak i dzieci. Mama dwóch Synów, a w swojej pracy wykorzystuje także osobiste doświadczenia związane z rodzinnymi posiłkami i menu najmłodszych.

 

lunch box do szkoly przepisy

Autorka:

Anna Baranowska

LUNCH MUNCHowa mama. Projektantka wzornictwa.

Na co dzień wraz z resztą MUNCHowej kreatywnej ekipy tworzy produkty, w których zakochują się dzieci. W wolnych chwilach uprawia jogę i fotografuje wszystko to, co ugotuje LUNCH MUNCHowy Tata.

 

16/03/22

 

lunch box do szkoly lunch munch

DOCEŃ WPIS: 91

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.