10 sprawdzonych sposobów na obiad dla dzieci do szkoły ✍ !!!

10 sprawdzonych sposobów na obiad dla dzieci do szkoły

Jeśli chcesz na co dzień w kilka minut komponować obiad dla dzieci do szkoły, to koniecznie zajrzyj do artykułu. Poznasz 10 sprawdzonych sposobów, i tak jak LUNCH-MUNCHowy Tata ogarniesz lunchbox dla dzieci na każdy dzień tygodnia!

Obiad dla dzieci do szkoły to zmora tych rodziców, których dzieci nie jedzą szkolnych obiadów. Jeśli szukasz sposobów na zdrowy lunchbox do szkoły,  to być może wątpisz w to czy kolorowe dania dla dzieci  mogą stać się dla Ciebie  codzienną rutyną. Sposoby na obiad dla dzieci do szkoły wdrażaliśmy w swoim domu powoli, ucząc się na własnych błędach, i nie raz potykając!

obiad dla dzieci do szkoly

Udało mi się osiągnąć master-level w codziennym pakowaniu lunchboxa do szkoły, a to znaczy że Tobie też się to uda. Przy okazji, oszczędzisz sobie szczyptę budżetu i…  nerwów. Gotywy,  gotowa? Zaczynamy odliczanie – 10 sprawdzonych sposobów na obiad dla dzieci do szkoły! A jeśli szukasz inspiracji w co spakować obiad, to tutaj sprawdzisz zestawy lunch box projektu naszej LUNCH MUNCHowej kreatywnej ekipy!

obiad dzieci do szkoly co wybrac

1. Zakupy rób w oparciu o przepisy na cały tydzień

Podstawa wszystkiego – wycieczki zakupowe staram się robić raz w tygodniu. Zanim wybiorę się do sklepu, planuję posiłki do szkoły na cały tydzień. Z tego tworzę listę zakupów. Z gotową listą wybieram się do ulubionego przybytku. Trzymam się listy. Kupuję tyle,  ile zaplanowałem, czasami wpadam na pomysł w sklepie. Nie wracam do domu bez czegoś, co miałem na liście. Pędzę do  kolejnego, jeśli nie znalazłem czegoś ze swojej listy, bo nie chcę przepłacać w przypadkowym spożywczaku.

obiad dla dzieci do szkoly sprawdzone sposoby

2. Obiad dla dzieci do szkoły – unikaj półproduktów

Jeśli myślisz, że półprodukty oszczędzają czas, to… pewnie masz rację! A czy są zdrowe? Rzadko które. Dlatego, z gotowych półproduktów kupuj tylko te, które koniecznie musisz. Czyli które? Tylko te, które uwielbiają Twoje dzieci, a których totalnie nie potrafisz zrobić ani  nie możesz się tego nauczyć! Dla mnie są to niestety pierożki. Dlatego wybieram te, do których nie dodali sztuczności. Im krótszy skład, tym lepiej. Zrozumiałem,  że jeśli jakiejś nazwy składnika nie rozumiem, to pewnie jest to sztuczne świństwo, a od tego z daleka – nie tylko w daniach dla dzieci! A zatem, sporadycznie półprodukt, resztę ogarniesz sam.  Jak? Czytaj trzecią zasadę samodzielnych obiadów dla dzieci do szkoły.

3. Dania dla dzieci i dorosłych rób z tych samych składników

Dania dla córki szykuję wraz z daniami dla siebie. Korzystam z tych samych składników, jedynie przyprawiam inaczej. Dzieci wolą minimum przypraw, dlatego  ograniczam sól, pieprz, cytrynę, musztardę, chrzan i ocet. Proste? Czytaj dalej.

Obiad dla dzieci do szkoły

4. Wybieraj piekarnik zamiast patelni

Smażenie to szybka technika szykowania obiadu. I jeśli robi się to umiejętnie, może to nie być takie niezdrowe… Ale smażone potrawy są zbyt ciężkie dla dzieci. Dlatego, zamiast smażenia – często (chociaż nie zawsze) wykorzystuję piekarnik. Zapiekam w folii lub w specjalnym rękawie – to w zasadzie odmiana gotowania na parze. Jeśli tak przygotowuję mięso, rybę czy warzywa,  to po  podgrzaniu lunchboxa pozostają soczyste. To bardzo ważne, jeśli szykuję  pojemnik na lunch!

obiad dla dzieci do szkoly co spakowac

5. Makarony – obiad dla dzieci w tempie ekspresowym

Makaron to najbardziej uniwersalny składnik. Przygotuję go szybko i uzupełniam nim prawie każdy pojemnik na lunch.  Sprawdzi się w wersji na słono jako danie główne, jak też na słodko – jako zdrowy deser. Dlatego, miej go zawsze pod ręką i w różnych wariantach.  Są ich dziesiątki! Zarówno kształt, jak i rodzaj mają swoje znaczenie. W naszym LUNCH-MUNCHowym domu sprawdzają się najbardziej makarony z:

  • ∙ zielonego groszku
  • ∙ soczewicy
  • ∙ czarnej fasoli

Lubię gotować warzywne makarony. Są kolorowe, i a ich przygotowanie zajmuje mniej niż 8 minut. Dlatego makaron przygotowuję z rana, kiedy robię śniadanie. Na koniec po prostu pakuję do wybranego pojemnika na lunch. Gotowe!

sposoby na obiad dziecka do szkoly

6. Mięso w zdrowym obiedzie dla dziecka szkolnego

Mięso… mięsiećko… Tak! Nasza LUNCH MUNCHowa córka domaga się jego jak słońca. Jeśli obiad Waszej pociechy ma składać się z mięsa,  wybieraj chude oraz stosuj mięso zamiennie. Pamiętasz?  – ryby to też mięso!

co na obiad z domu dla dziecka

7. Zupa dla dziecka – must have do twojego lunch boxa

Zupa zimą rozgrzeje i nasyci. Latem, jako chłodnik, przyniesie orzeźwienie. Odpowiednio ugotowana zawiera wiele witamin i minerałów. Którą zupę uwielbia Twoje dziecko? Nasza LUNCH-MUNCHowa córka uwielbia rosół i pomidorową. Przygotuj w niedzielę, tak by w tygodniu rano  sprawnie spakować zupę.

Obiad dla dzieci do szkoły - zupa dla dziecka

8. Surówki i warzywa urozmaicą każdy lunchbox

Z tym mam największy problem. Dzieci najczęściej nie lubią surówek, i nie inaczej jest u nas. Najczęściej wybieram surówkę z marchwi i jabłka lub sięgam po ogórek zielony. Dzieci często nie lubią czegoś z zasady, pomimo że tego nie próbowały. Dlatego, od czasu do czasu staram się coś przemycić. Do standardowej surówki dorzucam rodzynki czy pora.

10 sposobów na obiad dla dzieci do szkoły

9. Podwieczorek dla dziecka 

Jeśli Twoje dziecko, jak nasze, wraca późno do domu, to pamiętaj o przekąsce na podwieczorek. Lekki deser sprawdzi się jako zastrzyk energii przed ostatnim treningiem. Na podwieczorek, nasza córka najchętniej zjada:

  • ∙ banany
  • ∙ jabłka
  • ∙ orzechy
  • ∙ serki homogenizowane (te z prostym składem)
  • ∙ kulki mocy

To właśnie te zdrowe przekąski moja córka znajduje codziennie w swoim pojemniku na lunch. Czasami pakuję jej też zdrowy deser.

Obiad dla dzieci do szkoły - podwieczorek

10. Dawaj wybór

Pytaj dziecko o zdanie. Pytaj naprawdę i szanuj to co wybiera, i na tej podstawie pakuj lunchbox do szkoły. Hola hola! Nie stosuj tej zasady w łakociach!  Wolisz, by na podwieczorek Twoja pociecha zjadła owoc? Pozwól dziecku wybierać pomiędzy owocami lub warzywami, a nie batonami!

Natomiast, jeśli Twoje dziecko ogranicza się do jednej potrawy, to… zmieniaj jej skład!  Nasza córka uwielbia naleśniki. Dlatego pakując jej lunchbox do szkoły, często wkładam tam naleśniki. Stosuję natomiast różne rodzaje mąki, a jest ich mnóstwo! Wybieram pszenną i mieszam z ryżową, kokosową i kukurydzianą.

obiad dla dzieci dawaj wybor

No i na koniec…

10 punktów to duże wyzwanie,  ale nie zrażaj się tym, nie szukaj przeszkód.  Miałem mnóstwo wątpliwości, ale  te zasady wprowadzałem stopniowo, zaczynając od tych najprostszych. Już po kilku tygodniach byłem w stanie stosować większość z nich, sprawnie szykować lunchbox do szkoły, a wcale nie muszę wstawać godzinę wcześniej! Nie muszę też przygotowywać się do tego z wyjątkową starannością! Stało się to zwykłą (zdrową) rutyną. Zapewne nie każdy z nas jest w stanie osiągnąć poziom Master Level, ale pamiętaj że wdrożenie nawet jednego czy dwóch ze sposobów na obiad dla dzieci do szkoły to Twój kolejny sukces.

28/03/2019

Torba na obiad dla dzieci do szkoły