Co na obiad dla dzieci do szkoły? TOP10 sprawdzonych sposobów na obiad dla dzieci do pudełka ✍ !!!

Jeśli chcesz na co dzień w kilka minut komponować obiad dla dzieci do szkoły, to koniecznie zajrzyj do artykułu. Poznasz 10 sprawdzonych sposobów, i tak jak LUNCH-MUNCHowy Tata ogarniesz lunchbox dla dzieci na każdy dzień tygodnia!
Obiad dla dzieci do szkoły to zmora tych rodziców, których dzieci nie jedzą szkolnych obiadów. Jeśli szukasz sposobów na zdrowy obiad do szkoły, to być może wątpisz w to czy kolorowe dania dla dzieci mogą stać się dla Ciebie codzienną rutyną. Sposoby na obiad dla dzieci do szkoły wdrażaliśmy w swoim domu powoli, ucząc się na własnych błędach, i nie raz potykając!
Udało mi się osiągnąć master-level w codziennym pakowaniu lunchboxa do szkoły, a to znaczy że Tobie też się to uda. Przy okazji planowania i rozmyślania o tym, co na obiad dla dziecka spakować na kolejne kilka dni, oszczędzisz sobie szczyptę budżetu i… nerwów. Gotowy, gotowa? Zaczynamy odliczanie – 10 sprawdzonych sposobów na obiad dla dzieci do szkoły! A jeśli szukasz inspiracji w co spakować obiad, to tutaj sprawdzisz zestawy lunch box projektu naszej LUNCH MUNCHowej kreatywnej ekipy!
Autor:
LUNCH MUNCHowy Tata Hubert
Artykuł podzieliłem na dwie części. W pierwszej poznasz moje sprawdzone sposoby na obiad dla dziecka do szkoły. Poznaj je, a zobaczysz, że codzienne pakowanie szkolnych obiadów stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze. W drugiej części artykułu podaję z kolei 10 przepisów, które – tak jak i mi – powinny również i Tobie sprawdzić się w codziennym kolorowym pakowaniu obiadów dziecka do szkoły.
TOP 10 sprawdzonych sposobów na obiad dla dzieci do szkoły
1.
Nie wiesz co na obiad dla dziecka? Zacznij od podstaw – zakupy spożywcze rób w oparciu o przepisy na cały tydzień
Podstawa wszystkiego – wycieczki zakupowe staram się robić raz w tygodniu. Zanim wybiorę się do sklepu, planuję posiłki do szkoły na cały tydzień. Z tego tworzę listę zakupów na cały tydzień. Dla ułatwienia, podaję ją również w tym artykule, w linku.
Z gotową listą wybieram się do ulubionego przybytku. Trzymam się listy. Kupuję tyle, ile zaplanowałem, czasami wpadam na pomysł w sklepie. Nie wracam do domu bez czegoś, czego nie miałem na liście. Pędzę do kolejnego, jeśli nie znalazłem czegoś ze swojej listy, bo nie chcę przepłacać w przypadkowym spożywczaku ani też obudzić się któregoś ranka nie mając ważnego składnika.
2.
Obiad dla dzieci do szkoły – unikaj półproduktów
Jeśli myślisz, że półprodukty oszczędzają czas, to… pewnie masz rację! Ale czy – jedzone regularnie – zastąpią nieprzetworzone produkty? Raczej nie. Dlatego, z gotowych półproduktów kupuj tylko te, które koniecznie musisz. Czyli które? Tylko te, które uwielbiają Twoje dzieci, a których totalnie nie potrafisz zrobić, nie możesz się tego nauczyć, lub po prostu – jest to dla Ciebie zbyt czasochłonne.
U nas są to niestety pierożki – ani ja, ani moja żona nie mamy serca do ich robienia. Dlatego wybieram te, do których nie dodali sztuczności. Im krótszy skład, tym lepiej. Zrozumiałem, że jeśli jakiejś nazwy składnika nie rozumiem, to pewnie jest to sztuczne świństwo, a od tego z daleka – nie tylko w daniach dla dzieci! A zatem, sporadycznie półprodukt, resztę ogarniesz sam / sama. Jak to zrobić? Czytaj trzecią zasadę samodzielnych obiadów dla dzieci do szkoły.
3.
Dania dla dzieci i dorosłych rób z tych samych składników
Rozmyślanie, co na obiad dla dziecka, co prawda zajmuje moją głowę, ale nie do tego stopnia, żeby robić osobne „dorosłe” i osobne „dziecięce” potrawy. Dania dla córki szykuję wraz z daniami dla siebie. Korzystam z tych samych składników, jedynie przyprawiam inaczej. Dzieci wolą minimum przypraw, dlatego ograniczam sól, pieprz, cytrynę, musztardę, chrzan i ocet. Proste? Czytaj dalej.
4.
Wybieraj piekarnik zamiast patelni
Smażenie to szybka technika szykowania obiadu. I jeśli robi się to umiejętnie, może to nie być takie niezdrowe… Ale smażone potrawy, podawane regularnie, mogą okazać się zbyt ciężkostrawne dla dzieci. Dlatego, zamiast smażenia – często (chociaż nie zawsze) wykorzystuję piekarnik. Jeśli tak przygotowuję mięso, rybę czy warzywa, to po podgrzaniu lunch boxa pozostają soczyste. To bardzo ważne, jeśli szykuję pojemnik na lunch!
5.
Makarony – obiad dla dzieci w tempie ekspresowym
Makaron to najbardziej uniwersalny składnik. Przygotowuję go szybko i często. Sprawdzi się w wersji na słono jako danie główne, jak też na słodko – jako zdrowy deser. Dlatego, miej go zawsze pod ręką i w różnych wariantach. Są ich dziesiątki! Zarówno kształt, jak i rodzaj mają swoje znaczenie.
W naszym LUNCH-MUNCHowym domu sprawdzają się najbardziej makarony z:
- zielonego groszku
- soczewicy
- czarnej fasoli
Lubię gotować warzywne makarony. Są kolorowe, i a ich przygotowanie zajmuje mniej niż pięć minut. Dlatego makaron przygotowuję z rana, kiedy robię śniadanie. Na koniec po prostu pakuję do wybranego pojemnika na lunch. Gotowe!
6.
Białko w zdrowym obiedzie dla dziecka szkolnego
Mięso… mięsiećko… w odpowiednich ilościach – czemu nie? Nasza LUNCH MUNCHowa córka domaga się mięsa jak słońca. Jeśli obiad Waszej pociechy ma składać się z mięsa, wybieraj chude oraz stosuj mięso zamiennie. Pamiętasz? – ryby to też mięso!
7.
Zupa dla dziecka – must have do twojego lunch boxa
Zupa zimą rozgrzeje i nasyci. Latem, jako chłodnik, przyniesie orzeźwienie. Odpowiednio ugotowana zawiera wiele witamin i minerałów. Którą zupę uwielbia Twoje dziecko? Nasza LUNCH-MUNCHowa córka uwielbia rosół i pomidorową z tego przepisu. Przygotuj w niedzielę, tak by w tygodniu rano sprawnie spakować zupę.
8.
Surówki i warzywa urozmaicą każdy lunchbox
Z tym rodzice wydają się mieć największy problem. Słyszę, że dzieci najczęściej nie lubią surówek… Dzieci często nie lubią czegoś z zasady, pomimo że danej rzeczy w ogóle nie próbowały. Dlatego, od czasu do czasu staram się coś przemycić. Do standardowej surówki dorzucam rodzynki czy pora.
Dzieci lubią wszystko to, co chrupkie. Zamiast surówki, spakuj dziecku warzywa przyozdobione przy pomocy specjalnych wykałaczek, a zobaczysz, że zrobią furorę.
9.
Podwieczorek dla dziecka
Jeśli Twoje dziecko, jak nasze, wraca późno do domu, to pamiętaj o przekąsce na podwieczorek. Lekki deser sprawdzi się jako zastrzyk energii przed ostatnim treningiem. Na podwieczorek, nasza córka najchętniej zjada:
- banany
- jabłka
- orzechy
- serki homogenizowane (te z prostym składem)
- kulki mocy
- inne proste desery domowej roboty
To właśnie te zdrowe przekąski moja córka znajduje codziennie w swoim pojemniku na lunch. Czasami pakuję jej też zdrowy deser.
10.
Dawaj wybór
Pytaj dziecko o zdanie. Pytaj naprawdę i szanuj to co wybiera, i na tej podstawie pakuj lunch box do szkoły. Hola hola! Nie stosuj tej zasady w łakociach! Wolisz, by na podwieczorek Twoja pociecha zjadła owoc? Pozwól dziecku wybierać pomiędzy owocami lub warzywami, a nie batonami!
Natomiast, jeśli Twoje dziecko ogranicza się do jednej potrawy, to… zmieniaj jej skład! Nasza córka uwielbia naleśniki. Dlatego pakując jej lunchbox do szkoły, często wkładam tam naleśniki. Stosuję natomiast różne rodzaje mąki i składników farszu, a jest ich mnóstwo! Na lunch box blogu znajdziesz też artykuł poświęcony temu, jak pakować naleśniki w lunch boxie.
Co spakować na obiad dla dzieci do pudełka? TOP 10 sprawdzonych przepisów!
#1 obiad do pudełka:
nuggetsy z kurczaka „pycha chrup chrup”
Nuggetsy to wdzięczna potrawa do pudełka. Łatwo je odgrzać (jeśli jest taka potrzeba), a chrupka struktura powoduje, że smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Do przygotowania nuggetsów z kurczaka na obiad do szkoły potrzebujesz:
- filet piersi z kurczaka
- 1 jajko (najlepiej zerówki, czyli z wolnego wybiegu i karmione naturalnie)
- szklanka płatków kukurydzianych (kupuję takie bez cukru)
- 2 łyżki czarnego sezamu
- 1 łyżka kurkumy
- pół łyżki curry
- sól i pieprz do smaku
Nuggetsy z kurczaka dla dzieci „pycha chrup chrup” – przygotowanie:
Po dokładne wskazówki wskakuj po przepis na nuggetsy z kurczaka dla dzieci.
#2 na obiad dla dzieci do pudełka:
frytki z batatów dla dzieci
Czy znasz dziecko, które nie lubi frytek? Ja zdecydowanie – nie znam. A frytki z batatów to podwójna wygrana – nie dość, że sprawdzają się na obiad dla dzieci do pudełka, to jeszcze przemycasz w nich sporą dawkę witaminy A. W piekarniku potrzebują do 20 minut, natomiast obranie batatów i ich zapakowanie do lunch boxa dziecka zajmie dodatkowe minuty, dlatego to danie polecam wykonać wieczorem.
Do przygotowania frytek potrzebujesz:
- 4 bataty (dla dwóch osób dorosłych oraz jednego dziecka)
- 3 łyżeczki oleju rzepakowego
- 3 łyżeczki papryki słodkiej mielonej
- pół łyżeczki kurkumy
Frytki z batatów do pudełka – przygotowanie:
Przepis znajdziesz we wpisie: frytki z batatów dla dzieci.
#3 obiad dla dzieci do pudełka:
kotlety z kaszy jaglanej i szpinaku
Takie kotleciki to część smacznego i pożywnego obiadu całej rodziny, nie tylko dzieci. Zatem, jeśli zastanawiasz się co zrobić na obiad – nie tylko do szkoły – to wypróbuj ten sprawdzony przepis.
Do przygotowania kotlecików na obiad dla dzieci do lunch boxa potrzebujesz następujących składników:
- pół szklanki kaszy jaglanej
- pół torebki świeżego szpinaku
- 1 jajko
- 1 średniej wielkości marchew
- 2 ząbki czosnku
- pół szklanki startego sera żółtego (lub parmezanu)
- przyprawy: suszony majeranek, oregano, tymianek (ilość przypraw wedle uznania)
Kotlety z kaszy jaglanej i szpinaku – przygotowanie:
Po dokładne instrukcje wskakuj tutaj – krok po kroku pokazuję, jak przygotować kotleciki z kaszy jaglanej do pudełka.
#4 obiad dla dzieci do pudełka:
makaron ze szpinakiem z przepisu Shreka
Jak już wiesz z wcześniejszej części mojego wpisu, obiad dla dzieci do lunch boxa nie obędzie się bez makaronów. I właśnie dlatego, ten Shrekowy makaron znalazł się na mojej liście TOP10 obiadów dla dzieci do pudełka.
Do przygotowania makaronu na obiad do pudełka będziesz potrzebować następujących składników:
- 250g makaronu (najlepiej pełnoziarnistego albo z groszku)
- 4 szklanki szpinaku (może być mrożony)
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki oregano
- 1 łyżka oliwy (do smażenia)
- pół szklanki migdałów w płatkach
- 2 łyżki bulionu z warzyw lub wody
- 4 pomidorki koktajlowe
- garść startego parmezanu
Makaron ze szpinakiem do pudełka – przygotowanie:
Szybki makaron przygotujesz według wskazówek, które podaję w przepisie na makaron ze szpinakiem do pudełka.
#5 obiad dla dzieci do pudełka:
kotlety z buraka i kaszy jaglanej
Kolejne kotleciki na mojej liście przepisów na obiad do szkoły. Ten przepis wymaga czasochłonnego przygotowania ze względu na buraki. Mam na to sposób – buraki piekę w weekend, i tak upieczone przechowuję w lodówce do czasu, kiedy przyjdzie na nie kolej. W dowolnym dniu w tygodniu wykorzystuję na obiad dla dzieci do lunch boxa, bo te spokojnie sobie czekają i (na szczęście) nic się im nie dzieje.
Do przygotowania kotletów na obiad do szkoły przygotuj:
- 3 średniej wielkości buraki (upieczone wcześniej w piekarniku)
- pół szklanki kaszy jaglanej (około 100g)
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 jajko
- 1 łyżka tartej bułki (dodaj ją, jeśli masa która Ci wyjdzie będzie luźna)
- pieprz i sól
- przyprawy (wybierz te, które lubicie najbardziej). Buraki świetnie smakują w połączeniu z: ziołami prowansalskimi, kolendrą, majerankiem, lubczykiem, i oregano.
Kotlety z buraków i kaszy jaglanej – przepis:
Tu znajdziesz dokładne instrukcje z przygotowaniem kotlecików z buraków i kaszy jaglanej do lunch boxa.
#6 obiad dla dzieci do pudełka:
kuskus z warzywami dla dziecka
Taki obiad dla dzieci do lunch boxa to prawdziwy odżywczy zastrzyk energii. Na dodatek – przygotowanie go jest niesamowicie proste i szybkie, dlatego sprawdza się w opcji szykowania obiadu dla dzieci do lunch boxa z rana.
Do przygotowania kuskusu z warzywami przygotuj następujące składniki:
- szklanka kaszy kuskus
- 1 średniej wielkości marchewka
- 3 garście groszku cukrowego świeżego
- 1 łyżeczka kurkumy
- szczypta soli
- olej rzepakowy do smażenia
- ser żółty (opcjonalnie)
- pietruszka
Kuskus z warzywami – przepis:
Wpadaj po prosty przepis na kuskus z warzywami dla dziecka.
#7 obiad dla dzieci do pudełka:
wrapy z kurczakiem i pastą z buraka
Wrapy są poręczne, a to ich ogromny plus. Poza tym, to kolejne danie, które smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Dlatego właśnie wrapy zawsze znajdują honorowe miejsce na mojej liście sprawdzonych potraw na obiad dla dzieci do lunch boxa. Prawdopodobnie wszystkie składniki z listy masz już w swojej lodówce… dlatego kiedy myślisz o tym, co zrobić na obiad do szkoły, sięgaj po przepis na wrapy!
Wrapy z kurczakiem na obiad dla dzieci do pudełka – składniki:
- garść sałaty (najlepiej sprawdzi się mix sałat różnego rodzaju)
- wrapy (najlepiej pełnoziarniste)
- ulubione warzywa Twoje i Twojego dziecka (u nas sprawdza się pokrojona w maleńką kostkę czerwona cebula, pomidory i czerwona papryka)
Wrapy z kurczakiem na obiad dla dzieci do pudełka – przygotowanie:
Sposób przygotowania opisałem w osobnym wpisie. Jestem pewny, że polubisz ten prosty przepis na wrapy z kurczakiem dla dzieci do lunch boxa.
#8 obiad dla dzieci do pudełka:
placki z cukinii
Nieco czasochłonne, przyznaję… dlatego te placki naszykuj dzień wcześniej. Mimo lekkiej czasochłonności – zdecydowanie – placki w cukiniowym wydaniu są warte zachodu i znakomicie sprawdzają się w roli obiadu dla dzieci do lunch boxa.
Do przygotowania placów z cukinii będziesz potrzebować:
- 2 średniej wielkości cukinie
- 2 łyżki mąki
- 1 jajko
- 2 łyżki mleka
- szczypta pieprzu
- szczypta soli
- ząbek czosnku
- łyżka oleju do smażenia
- śmietana 18%
Placki z cukinii – przygotowanie:
Instrukcję krok po kroku na przygotowanie placków na obiad do szkoły podałem we wpisie: placki z cukinii. Zrób ich więcej, bo przypadną do gustu zarówno dziecku, jak i rodzicom!
#9 obiad dla dzieci do pudełka:
naleśniki
Niezawodne… pod warunkiem, że potrafisz je robić (LUNCH MUNCHowa Mama nie potrafi ich przygotować, więc rozumiem, jak najbardziej, że to może nie być wcale takie banalne). Jakie są plusy naleśników na obiad dla dzieci do pudełka? Po pierwsze, do naleśnika zapakujesz wszystko, co lubi Twoja pociecha. Po drugie – smakują w wariancie na zimno i na ciepło.
Składniki tradycyjnych naleśników to:
- 5 czubatych łyżek mąki uniwersalnej
- 1 jajko
- 3 szklanki mleka 2%
- 2 szklanki mocno gazowanej wody
- 3 szczypty soli
Jak przygotować tradycyjne naleśniki na obiad dla dzieci do lunch boxa?
W tym wpisie opisuję jak się robi naleśniki. A czym je wypełnić? Ja zachęcam do zdrowych smakołyków – czyli porcji owoców i warzyw, oczywiście.
# 10 obiad dla dzieci do pudełka:
paluszki rybne domowej roboty
Paluszki w tym wydaniu to sposób na zapewnienie dziecku zdrowej porcji białka. Wybieram polędwicę z dorsza lub morszczuka i szykuję paluszki do lunch boxa. Sprawdzą się z porcją makaronów (tak tak, ja znowu o nich) lub też ryżu (najlepiej z dodatkiem kurkumy – dla zdrowia). Być może tu Cię zaskoczę – takie paluszki rybne szykuję do pudełka z rana. Jeszcze ciepłe, wkładam do lunch boxa swojego dziecka i przykrywam wkładem termicznym. Obiad do szkoły mam gotowy!
Do przygotowania paluszków rybnych naszykuj:
- polędwica (z dorsza, z morszczuka) – około 300 g
- bułka tarta
- sól, papryka słodka
- ulubione przyprawy Twojego dziecka (np. tymianek, rozmaryn, natka pietruszki, koperek, majeranek, estragon, kolendra)
- olej rzepakowy do smażenia
Paluszki rybne na obiad dla dzieci do pudełka przygotuj według instrukcji:
Szczegółowy przepis opisałem już wcześniej – wpadaj tutaj: paluszki rybne.
Co na obiad dla dzieci do pudełka – garść smakowitych porad!
Uważam, że choć powinniśmy starać się zapewnić dzieciom zbilansowaną dietę i uważać na spożywane przez nie ilości cukru i soli – to nie sądzę, żeby to znaczyło, że musimy ciosać sobie kołki na głowie, gdy dziecko odmówi jakiegoś warzywa. Najlepsze co możemy zrobić, to postarać się, aby nasze dzieci miało kontakt z szeroką gamą jedzenia. Ale jakiego? Nieprzetworzonego. Zatem lunch do szkoły powinien obfitować w domowe, proste w składzie, jedzenie.
Jeśli Twoje dziecko potrzebuje sporej ilości jedzenia, i trudno Ci jest to spakować w plecak, to pamiętaj o tym, że możesz wybrać pełne zestawy lunch box lub nawet plecaki ze specjalną kieszenią termiczną.
Zatem wiesz już co zrobić na obiad dla dzieci do szkoły?
Przygotowywanie obiadów dla dzieci do lunch boxa (szczególnie, jeśli trzeba to robić dzień w dzień) to wcale nie małe wyzwanie. Kiedy okazało się, że moja córka nie ma szans na szkolne obiady, nie byłem pewien, czy podołam z codziennym szykowaniem obiadu do pudełka. Miałem mnóstwo wątpliwości… a zasady, o których piszę w pierwszej części artykułu, w oparciu o wytyczne zdrowego żywienia dzieci NCEZ, wprowadzałem stopniowo, zaczynając od tych najprostszych.
Po kilku tygodniach pakowania…
byłem w stanie stosować większość z nich, w miarę sprawnie szykować lunchbox do szkoły, a wcale nie muszę wstawać godzinę wcześniej (tylko jakieś 20 minut). Dziś na tyle poruszam się w tym temacie, że nie muszę przygotowywać się do tego z wyjątkową starannością. Po prostu planuję (lub staram się to planować) w weekend. Szykowanie i pakowanie obiadu dla dziecka do lunch boxa stało się moją zwykłą (codzienną) rutyną. Zapewne nie każdy z nas jest w stanie osiągnąć poziom Master Level, ale pamiętaj że wdrożenie nawet jednego czy dwóch ze sposobów na obiad dla dzieci do szkoły to Twój kolejny sukces.
Ale to nie wszystko – bo lunch do szkoły to temat – rzeka!
Omal bym zapomniał – podane tutaj propozycje na obiad dla dzieci do szkoły to tylko część DUŻO DUŻO większego zbioru przepisów i sposobów na jedzenie dla dzieci. Zatem, kiedy przyjdzie Ci znowu rozmyślać nad tym, co na obiad dla dziecka, wpadaj na naszego LUNCH MUNCHowego lunch box bloga. Znajdziesz tam nie tylko moje przepisy, ale również przepisy dietetyków i edukatorów żywieniowych. Dołącz do LUNCH MUNCHowej rodzinki na blogu.
Autor:
LUNCH MUNCHowy Tata
Od kilku lat, regularnie szykuje i pakuje lunch do szkoły dla swojej córki.
Uwielbia rozmyślać, co spakować na obiad dla dziecka na kolejny dzień i patrzeć, kiedy inni pałaszują przygotowane przez niego przysmaki.
28/03/2019