DOCEŃ WPIS: 4620

Dania dla dzieci niejadków: 16 sprawdzonych przepisów od dietetyczek Agi i Marty. Do lunch boxa i nie tylko.

dania dla dzieci niejadkow 11 przepisy

Dziś przychodzimy do Was z przepisami dla dzieci nazywanych w uproszczeniu „niejadkami”. W tym artykule znajdziesz 11 praktycznych przepisów. Który z nich Twoje dziecko polubi najbardziej?

Dania dla niejadków to temat szeroki. Lista powodów, dla których część dzieci nie lubi/ nie chce jeść jest tak obszerny, że w zasadzie można byłoby napisać niejedną książkę i pewnie do niego wrócimy wielokrotnie. Określenie „niejadek” przylgnęło do dzieci, których jedzenie zdaje się nie kręcić. Takie dziecko posiada swoje ulubione produkty – jest ich dosłownie kilka, no, może kilkanaście – i mogłoby je jeść na okrągło. Reszta w ogóle mogłaby dla nich nie istnieć. Dziś, w tym artykule, pragnę skupić się na praktycznych przepisach dla dzieci nazywanych w uproszczeniu „niejadkami”, choć ja wolę określenie „odrobinek” – być może Ty również polubisz tę dumną nazwę?

 

akcesoria dla dzieci

 

Autorki wpisu:

dania dla dzieci niejadkow

Marta Kmieciak

LUNCH MUNCHowa Ciocia oraz mama. Dyplomowana dietetyczka.

Mama czteroletniej Neli, która od ciastek woli rzodkiewkę i którą wszyscy w przedszkolu znają jako pożeraczkę ogórków.

 

jakie dania dla niejadka

Agnieszka Górska

LUNCH MUNCHowa Ciocia oraz mama. Dyplomowana dietetyczka.

Mama 5 i 6 latki, z którymi wspólnie wymyśla i testuje pyszne posiłki, również z LUNCH MUNCHowego lunch box bloga

 

W tym wpisie podajemy Ci 16 sprawdzonych przepisów na dania dla dzieci niejadków z LUNCH MUNCHowego bloga, w większości są to przepisy LUNCH MUNCHowego Taty, ale nie tylko. Znajdziesz tam również przepisy innych dietetyków i edukatorów żywieniowych. Jeśli martwi Cię, co dla niejadka, to proszę też, żebyś jako rodzic, zaufał / zaufała swojej intuicji. Jeśli czujesz, że problemy z jedzeniem u Twojego dziecka to nie tylko przejściowy etap, ale dużo głębszy problem – poszukaj wsparcia i pomocy u pediatry, skontroluj buzię u logopedy lub neurologopedy, lub zwróć się o pomoc do specjalisty terapeuty karmienia. A jeśli szukasz inspiracji i prostych przepisów na dania dla dzieci niejadków, to czytaj dalej!

 

Jeśli czujesz, że problemy z jedzeniem u Twojego dziecka to nie tylko przejściowy etap, ale dużo głębszy problem – poszukaj wsparcia i pomocy u pediatry, skontroluj buzię u logopedy lub neurologopedy, lub zwróć się o pomoc do specjalisty terapeuty karmienia.

 

co dla niejadka

dania dla niejadkow dzieci

 

Zapraszamy Cię również do przeczytania wpisu: wybiórczość pokarmowa u dzieci w wieku szkolnym – 15 rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc dziecku z wybiórczością, znajdziesz go tutaj -> link. W tamtejszym artykule znajdziesz informacje dotyczące głównych objawów neofobii oraz wybiórczości pokarmowej szkolniaków. Może w nakreślonych cechach odnajdziesz postawy, które reprezentuje swoje dziecko i pomoże Ci to w znalezieniu przyczyny trudności? Znaczna część porad zawartych we wspomnianym wpisie jest na tyle uniwersalna, że pomoże Ci rozszerzyć jadłospis Twojego dziecka, nawet jeśli nie cierpi ono na wymienione powyżej schorzenia.

 

Dania dla dzieci niejadków: 16 sprawdzonych przepisów.

 

Poniżej podpowiadamy Ci sprawdzone przepisy dla „niejadka” czy innymi słowami „odrobinka”. Mamy nadzieję, że spróbujesz je przygotować i przynajmniej do połowy z nich Twój „niejadek”, lub mówiąc inaczej – „odrobinek” przekona się od razu, a do pozostałych… może z czasem? Zachęcamy serdecznie – warto próbować i wielokrotnie proponować różne dania, ostatecznie nigdy nie wiemy kiedy trafimy na sprzyjający nowościom moment.

 

Przepis #1 dla dzieci niejadków: 

Muffinki z twarogiem bez cukru

dania dla dzieci niejadkow co zrobic

Najważniejsze w każdym rozszerzaniu diety, to przemycać produkty, które pragniemy, żeby dziecko jadło, z takimi, które chętnie je i tutaj na sam początek proponuję muffinki ze zdrowym twarogowym wnętrzem: muffinki z twarogiem bez cukru.

Dlaczego ten przepis polecam na liście dań dla dzieci niejadków? Muffinki kojarzą się dzieciom ze słodyczami, a tutaj możemy we wnętrzu przemycić mąkę pełnoziarnistą, czyli ciut więcej błonnika, niż w pszennej, twaróg, wiórki kokosowe i dodać owoce! Niewiele dzieci zgoła oprzeć się takim pysznościom!

 

Smakowita porada: 

Każde muffinki będą wyglądały lepiej, jeśli udekorujesz je za pomocą ozdobnych wykałaczek.

ozdobne wykalaczki

 

Przepis #2 na dania dla niejadków: 

Frytki z batatów

dania dla niejadkow przepisy dla dzieci niejadki

Kolejny, prosty przepis na bazie tego, co dzieci znają i lubią i będzie świetną propozycją na posiłek dla dzieci niejadków to… frytki! Ale nie byle jakie frytki, bo słodkie w smaku! Spróbujcie dla swoich niejadków przygotować frytki z batatów z  przepisu LUNCH MUNCHowego Taty.

 

Smakowita porada: 

Tak przygotowane frytki z batatów możesz oczywiście wymieszać z frytkami z ziemniaków i robić dwukolorowe frytki, ani się obejrzycie, a Wasze „niejadki” czy też „odrobinki” zamienią się we frytkowych smakoszy! Jak zawsze zachęcamy bardzo gorąco do angażowania dzieci w przygotowywanie posiłku, a w wyczarowaniu pofalowanych frytek pomoże Wam odpowiedni wykrawacz do warzyw, na przykład taki jak poniżej.

Wykrawacz do warzyw karbowany nóż do frytek Wendy

 

zestaw lunch box dla dzieci

 

Przepis #3 dla dzieci niejadków: 

Racuchy z jabłkami

dania dla niejadkow przepisy

Wchodząc na kolejny etap rozszerzania zainteresowania dziecka jedzeniem warto sięgnąć do formy placuszkowej, która jest kolejnym rewelacyjnym rozwiązaniem dla rodziców dzieci niejadków do przemycania przeróżnych zdrowych składników. Nie mamy tu na celu oszukiwanie dziecka, jednak musimy sobie radzić z urozmaiceniem diety. Tutaj proponuję bardzo prosty i ekspresowy przepis na racuchy z jabłkami, który możecie wykorzystać jako bazę do dalszych eksperymentów placuszkowych. Wpadaj zatem po przepis na racuchy.

 

Przepis #4 dla dzieci niejadków: 

Ryż na mleku z owocowym sosem

dania dla dzieci niejadkow wg dietetyka

Wiem z doświadczenia z „niejadkami” czy „odrobinkami”, że często chętnie jedzą sam makaron czy sam ryż, bez dodatków. Jednak zdecydowanie chętniej nasz niejadek wymiesza cokolwiek z sosem słodkim, niż wytrawnym, bo jednak od smaku słodkiego najczęściej nie stroni… Sposobem na sos na słodko może być sos przygotowany na bazie owoców. Dlatego właśnie polecam przepis na ryż na mleku z owocowym sosem.

 

Smakowita porada: 

Serwując to danie po raz pierwszy, warto podać sos obok. Inny sposób? Zachęcać dziecko, żeby polało ryż odrobiną sosu, na przykład zapakowanego do specjalnego pojemniczka na sosy. Kolejna podpowiedź? Szanse na zjedzenie ryżu z sosem zdecydowanie zwiększy wspólne z dzieckiem przygotowanie sosu. Co wtedy? Blender przedstaw jako super broń do wyciskania witamin z owoców, a witaminy jako superbohaterskie cząsteczki wspierające siłę i zdrowie… Ogranicza Cię tylko nasza wyobraźnia. Polecamy!

Mały silikonowy pojemnik na sos MISS BUNNY

 

co dla niejadka zrobic

Różowy lunchbox z przegródkami HOLA PENELOPE!

 

Przepis #5 dla dzieci niejadków: 

Zupa pomidorowa dla dzieci

przepisy dla dzieci niejadkow

Jest takie popularne powiedzenie: ja nie jestem zupa pomidorowa, żeby mnie wszyscy lubili. Cóż, wygląda na to, że zupa pomidorowa, zaraz obok rosołu jest jedną z najbardziej ulubioną przez wszystkich zupą. To właśnie takich pewników potrzebujemy w żywieniu dzieci niejadków! Polecam przepis na przepyszne wydanie pomidorówki, której nie oprze się Twoje dziecko: zupa pomidorowa dla dzieci z przepisu LUNCH MUNCHowego Taty.

 

Smakowita porada: 

Pamiętaj, że warto dać „niejadkowi” choć pozorny wybór dotyczący jego posiłku. Przy zupie możesz zapytać, czy chce do niej ryż, czy woli makaron, albo grzanki – zawsze jest to jakiś obszar, na który ma wpływ i dzięki temu jest szansa, że Twój „niejadek” czy „odrobinek” chętniej zje posiłek. Zupy spakujesz wygodnie w termos dla dzieci.

 

co dla niejadka zrobic do jedzenia

Limonkowy termos obiadowy dla dzieci HELLO WENDY!

 

Przepis #6 dla dzieci niejadków: 

Nuggetsy dla dzieci z kurczaka

przepisy dla dzieci niejadki

Kolejny przepis z LUNCH MUNCHowych zbiorów nie potrzebuje szerokiego przedstawienia: jego wysokość ulubieniec dzieci czyli nuggets z kurczaka! Król menu dziecięcych w restauracjach i jeden z tzw. pewników w menu dziecięcym. Niewiele znam dzieci niejadków, które odmawiają jedzenia kurczaka w panierce. W poniższym przepisie wersja z lekkim twistem, wypróbujcie nową chrupiącą panierkę: nuggetsy dla dzieci z kurczaka.

 

Smakowita porada: 

Panierkę tradycyjną robi się z bułki tartej, jednak ta kukurydziana jest znacznie bardziej chrupiąca. Dla wymagających istnieje jeszcze na rynku m.in. panierka panko, również bardzo chrupiąca, lub panier z ciecierzycy – wypróbujcie je jak tylko poczujecie, że dziecko jest gotowe na takie zmiany!

 

Przepis #7 dla dzieci niejadków: 

Domowa pizza

dania dla dzieci niejadkow przepisy od dietetyka

W lodówce zostało sporo resztek, a zakupy dopiero jutro? Pomysły na dania się skończyły, a niejadek zgłasza chęć na coś dobrego? A może macie po prostu ochotę na pizzę, ale taka w dowozie nie zawsze pasuje Twojemu dziecku? To świetny moment, żeby sprawdzić najprostszy przepis na domową pizzę z naszych zbiorów: domowa pizza.

 

Smakowita porada: 

Przygotowując pizzę, zaproś swojego niejadka do udziału w dobieraniu dodatków i udostępnij dla niego kawałek do własnej kompozycji – trudniej będzie mu odmówić zjedzenia czegoś, co przecież przygotował sam, zgodnie z własnymi smakami. Możecie też wspólnie powycinać ciasto na mniejsze kawałki – pomogą w tym wykrawacze do jedzenia.

 

co dla niejadka do jedzenia

Niebieski bento box dla dzieci HI FI BILL

 

Przepis #8 dla dzieci niejadków: 

Kanapki z twarogiem i owocami

dania dla niejadkow przepis

Unikacie w domu nudnych, powtarzalnych kanapek, zwłaszcza, że Twój niejadek upodobał sobie z uporem maniaka jako chleb pieczywo tostowe, które nie jest, jak wiemy, najtrafniejszym i najzdrowszym wyborem? Zawsze możemy wypchać go po brzegi zdrowym, pełnym niezbędnego wapnia twarogiem! Pomysł na bardzo atrakcyjne, wyglądem przypominające ciasto kanapki znajdziesz tu: kanapki z twarogiem i owocami.

 

Smakowita porada: 

Do przygotowania kanapki czy tosta wypełnionego porcją sera zastosuj specjalne wykrawacze do tostów z wsadem. Dzięki części z rowkami, obie warstwy chleba łatwo ze sobą połączysz, co jeszcze bardziej zwiększy atrakcyjność takiej paczuszki w oczach dziecka.

Wykrawacz motylek do tostów z wsadem BUTTERFLY ME

 

 

Przepis #9 dla dzieci niejadków: 

Amerykańskie naleśniki

dania dla dzieci najadkow co zrobic

Jeśli Twój niejadek ogląda bajki i programy w telewizji, to naleśniki, które widywał różnią się od tych, które przygotowujemy w domach – od cienkiego ciasta, w które zawijamy dżem, twaróg czy inne pyszne smarowidła. Dlatego warto postawić na amerykańskie okrągłe pancake! W propozycji z Lunch Munchowych zbiorów znajdziecie przepis na typowo amerykańskie wydanie, pamiętajcie jednak, że dodatkami możecie dowolnie żonglować – wszystko po to, żeby zachęcić niejadka do posiłku! Tu znajdziesz przepis na naleśniki amerykańskie.

 

Przepis #10 dla niejadków: 

Bananowy piernik dla dzieci bez cukru

Piernik bananowy dla dzieci bez cukru przepis dla niejadka

W czasie, kiedy moja córka przechodziła fazę niechęci do tradycyjnego chleba, zarówno pszennego jak i żytniego, musieliśmy się wnieść na wyżyny kreatywności. Niechęć do kształtu i formy chleba przełamaliśmy… chlebkiem bananowym. Wypieczony w keksówce do złudzenia kształtem przypominał chleb, a jednocześnie miał trochę inny smak i miękkość – dzięki niemu powoli wróciliśmy do jedzenia standardowego chleba. Polecam Ci zatem przepis na bananowy piernik bez cukru.

 

Smakowita porada: 

Bananowy piernik może być zarówno podstawą kanapki, jak i wypiekiem na kształt piernika, czy keksa dla wymagającego młodego podniebienia. Dodatkowy plus: do wypieku używamy dojrzałych, praktycznie czarnych bananów, które w zasadzie nie nadają się już do niczego innego, zatem wykorzystujemy resztki – i nic się nie marnuje.

 

Przepis #11 dla niejadków: 

Cieciorella, czyli domowy krem czekoladowy

dania dla niejadkow - cieciorella dla dzieci przepis bez cukru

Pomysłem na dania dla dzieci niejadków może być oparcie się na tym, co znają, niekoniecznie nawet z domu, ale z bajek i reklam. Krem czekoladowy w postaci domowej cieciorelli to z całą pewnością jedna z takich rzeczy.

 

Przepis #12 dla niejadków: 

Kulki mocy dla dzieci, z twarogu

co dla niejadka

Dla większości dzieci już od najmłodszych lat najbardziej atrakcyjny jest smak słodki i to jego szukają w codziennych posiłkach. Te kuleczki – kulki mocy z twarogu, poza tym, że są słodkie, pod względem wartości odżywczej – zawierają w sobie wszystko co niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka: białko, zdrowy tłuszcz, węglowodany oraz wapń. Są proste w przygotowaniu, a Twoje dziecko samo może zdecydować w czym dokładnie chce je obtoczyć, żeby były dla niego jeszcze smaczniejsze!

 

Smakowita porada: 

Możesz też zaprosić dziecko do wspólnego udekorowania kulek mocy. Wówczas przydadzą Ci się krótsze wykałaczki ozdobne dla dzieci.

Wykałaczki ozdobne roślinki CUTE PLANT

 

Przepis #12 dla niejadków: 

Lody mandarynkowe

co dla niejadka na szybko

Bardzo ważnym aspektem w przypadku diety niejadka jest forma podania, ponieważ poza walorami smakowymi to ona wpływa na wybory żywieniowe, których dokonuje Twoje dziecko, a czy istnieje coś lepszego niż lody ? – nie sądzę. Dla Ciebie to ekspresowy przepis na szybkie lody mandarynkowe, który wyczarujesz w kilka minut z prostych składników. Dla Twojej pociechy – to najsmaczniejsza forma oswajania go z nowymi smakami, owocami przy w miarę bezpieczniej, gładkiej konsystencji, akcentowanej przez większość dzieci.

 

Przepis #13 dla niejadków: 

Gofry z kaszy gryczanej

dania dla niejadkow na szybko

Kasza gryczana to produkt o wielu walorach odżywczych: zawiera prozdrowotny błonnik pokarmowy, który reguluje pracę układu pokarmowego, a magnez i potas w niej zawarte wspierają prawidłową pracę serca. To również produkt, za którym w podstawowej formie, jako dodatek „do obiadu” dzieciaki niespecjalnie przepadają. I tu z pomocą przychodzi przepis na gofry z kaszy gryczanej, które sprawdzą się do śniadaniówki i nie tylko. Dzięki tej propozycji pokażesz dziecku, że z kaszy można wyczarować naprawdę pyszne przekąski, wytrawne jak i ze słodkimi dodatkami – w zależności od tego, co lubi Twoja pociecha.

 

Przepis #14 dla niejadków: 

Pulpeciki z indyka dla dzieci

jakie dania dla niejadkow przepisy

Warzywa to składniki diety wymieniane przez rodziców niejadków najczęściej jako te „nieakceptowane” i niechętnie spożywane. Jak pisałyśmy powyżej – ogromne znaczenie ma tu forma ich podania – jako część delikatnego, mięsnego „pulpecika”, którego niejadki uwielbiają warzywa stają się bardziej atrakcyjne. Ta forma podania warzyw, w połączeniu z mięsem, to idealny pomysł na pierwszy krok w oswajaniu dziecka ze smakiem warzyw, przed próbą podania ich w formie zupy, sałatki czy surówki. Wskakuj po przepis na pulpeciki z indyka dla dzieci.

 

Przepis #15 dla niejadków: 

Placuszki gryczane i kakaowe dla dzieci 

co dla niejadka szybkie przepisy

Placuszki na bazie kaszy gryczanej i kakao dla dzieci to bardzo uniwersalny pomysł, który sprawdzi się jako szybki obiad, a przygotowane w większej ilości będą stanowić świetną przekąskę do szkoły, by odczarować zwykłe „kanapkowe” śniadania. Nie podlega wątpliwości, że dzieci jedzą oczami – a tutaj mamy do czynienia z ciemnobrązowymi, mięciutkimi krążkami / dyskami, które przypominają czekoladowe ciasteczka. Świetny sposób na przemycenie porcji sezonowych owoców, gdy podasz je jako dodatek do placuszków.

 

Smakowita porada: 

Po listę sezonowych owoców wpadaj też do osobnego wpisu na blogu.

 

Co dla niejadka? Garść smakowitych porad w temacie!

 

Warto próbować i wielokrotnie proponować różne dania, ostatecznie nigdy nie wiemy kiedy trafimy na sprzyjający nowościom moment.

 

Jeśli pakujesz dziecku ciepły posiłek (na przykład do szkoły czy na wycieczkę), to możesz łatwo zadbać o jego schłodzenie lub zachowanie ciepła. Wystarczy, że sięgniesz po wkłady termiczne. Te ze sklepu lunch box Lunch Munch zastosujesz zarówno na zimno (włóż wcześniej do zamrażarki), jak i na ciepło (zagrzej wcześniej w mikrofali lub garnku).

co dla niejadka dania i przepisy

Wkład chłodzący Hello Wendy! do torby termicznej

 

Zastanawiasz się, co może Ci pomóc w przekonaniu dziecka do sięgnięcia po nowy składnik lub potrawę? Choć powinniśmy się starać zapewnić dzieciom zbilansowaną dietę i uważać na spożywane przez nie ilości cukru i soli, to nie sądzę, żeby to znaczyło, że musimy sobie ciosać kołki na głowie, gdy dziecko odmówi jedzenia jakiegoś warzyw lub będzie nalegało na kawałek ciasta. Najlepsze, co możemy zrobić, to postarać się, żeby nasze dzieci miały kontakt z szeroką gamą prawdziwego (nieprzetworzonego) jedzenia, również poprzez wspólne gotowanie. We wspólnym gotowaniu pomogą Ci wszelkiego rodzaju bento akcesoria.

co dla niejadka przepisy dla dzieci niejadkow

Foremki do kanapek MUNCH WORLD

 

Kiedy zacząć gotowanie wspólnie z dzieckiem? Naukę szykowania posiłków możesz rozpocząć już wtedy, kiedy dziecko ma niecałe dwa latka. Dziwi mnie, że choć niewielu dorosłych podważa sens zajmowania się dwulatkami plastyką, rzemiosłem lub lepienie z plasteliny, to już gotowanie z nimi – kształcące bardzo podobne umiejętności – postrzegane jest jako zbyt wymagające. Włączając dziecko we wspólne działania, wkrótce zobaczysz, że dziecko wykształci w sobie ciekawość jedzenia, będzie podekscytowane i dumne z tego, że bierze udział w gotowaniu. Dzięki temu zacznie sięgać po składniki i dania, których wcześniej nie chciało próbować.

co dla niejadka dania dla niejadkow

Niebieski lunch box do szkoły BYSTRY BILL

 

Pamiętaj, że wg NCEZ, zadbanie o estetykę jest również ważne w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych dziecka. Dlatego zachęcam Cię do włączania dziecka we wspólne szykowanie czy nawet dekorowanie posiłków. Dlaczego? Im więcej niezależności i kontroli w kuchni dla dziecka, tym bardziej entuzjastycznie będzie podchodziło do gotowania i częściej sięgało po nowe smaki i składniki.

 

zestaw lunch box dla dzieci

 

I to już wszystkie pomysły na dania dla dzieci niejadków w tym wpisie!

 

Wciąż wyszukujesz przepisów, bo nie wiesz co dla dziecka „niejadka” przygotować na obiad czy na drugie śniadanie? Więcej przepisów i pomysłów  znajdziesz w lunch box blogu, w zakładce SMAKOWITE PORADY. Wpadaj tam zatem po MUNCHowe inspiracje na dania dla dzieci niejadków i nie tylko!

 

Autorki:

dania dla niejadkow

Marta Kmieciak

LUNCH MUNCHowa Ciocia oraz dietetyczka, specjalistka żywienia zbiorowego.

Prowadzi webinary i szkolenia o żywieniu dzieci dla pracowników przedszkoli i rodziców. Szczególnie interesuje się wybiórczym jedzeniem i dietami wykluczającymi u dzieci rozwijających się w spektrum autyzmu.

 

przepisy dla dzieci niejadki

Agnieszka Górska

LUNCH MUNCHowa Ciocia, dyplomowany dietetyk kliniczny oraz technolog żywności i żywienia człowieka.

Zawodowo żywieniem zajmuje się ponad 10 lat. Prowadzi gabinet dietetyczny dla dzieci i dorosłych, ucząc zdrowego podejścia do jedzenia.

DOCEŃ WPIS: 4620

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *