DOCEŃ WPIS: 1098

Jak komponować posiłki do szkoły? TOP6 przepisów z propozycjami na zapakowanie jedzenia do szkoły.

co dziecku do szkoly zapakowac

Jeśli myślenie o tym, co zapakować do jedzenia dziecku do szkoły wydaje Ci się dużym wyzwaniem, to wskakuj właśnie tutaj! Praktyczna dawka zasad i sprawdzonych przepisów – to wszystko znajdziesz w tym wpisie!

Jak komponować posiłki do szkoły? Co do jedzenia zapakować dziecku, byś był/była pewny/pewna, że jego dieta jest prawidłowo zbilansowana? Jeśli to pytania chodzą Ci po głowie, to dobrze trafiłeś (bądź trafiłaś!) Dobrze wiem, że myślenie o tym, co zapakować do jedzenia dziecku do szkoły może wydawać się dużym wyzwaniem. W codziennym życiu bywają różne momenty… również takie, w których dziecko np. mogłoby jeść tylko suchy makaron lub bułkę z masłem.  I dobrze wiem, że to taki moment, w którym naszą (znaczy się: rodziców) bronią staje się w cierpliwość. A co jeszcze pomaga rodzicom? Z pewnością – dawka rzetelnej wiedzy. Dziś dawkę wiedzy wraz z praktycznymi przykładami na to jak komponować posiłki do szkoły przekazujemy właśnie w tym artykule.

 

sniadaniowka do szkoly

 

Autorki artykułu:

co do jedzenia dziecku do szkoly

Justyna Niemiec
Dyplomowany dietetyk i LUNCH MUNCHowa Ciocia. Mama 4-letniej córki z alergiami pokarmowymi, dlatego jej specjalność to przepisy dla dzieci właśnie z alergiami pokarmowymi.

 

co do jedzenia dla dziecka do szkoly

Agnieszka Górska 
Dyplomowany dietetyk i LUNCH MUNCHowa Ciocia. Mama 5 i 6 latki, z którymi wspólnie wymyśla i testuje pyszne posiłki.

 

Artykuł podzieliłyśmy na pięć sekcji. W pierwszej części piszemy o grupach produktów w posiłkach dziecka. W drugiej części pokazujemy, jak komponować posiłki do szkoły. W trzeciej znajdziesz sprawdzone przepisy z lunch box bloga, żebyś wiedział / wiedziała, co dawać dziecku do szkoły i z czym komponować. W kolejnej dowiedz się o proponowanych przekąskach na zimno. W ostatniej – piątej części artykułu – przeczytasz porady dotyczące tego co pakować, a czego unikać przy pakowaniu jedzenia na wynos. 

 

Zapoznaj się z każdą z sekcji, a odpowiedź na pytania: „co zapakować dziecku do szkoły” czy „jak komponować posiłki do szkoły” staną się… no… może nie koniecznie jasne jak słońce, ale na pewno jaśniejsze. Zatem gotowy (gotowa) na rozkminki „co do jedzenia dziecku do szkoły???” Jedziemy! – tzn. czytamy!

 

jak komponowac posiłki do szkoly

 

Grupy produktów spożywczych, czyli wstęp do tego jak komponować posiłki do szkoły.

 

Zaproponuję Ci na początek bardzo proste działanie, oparte o dobre praktyki czyli tzw. Talerz Zdrowego Żywienia NCEZ, dzięki któremu zapamiętasz jak komponować posiłki do szkoły. Najpierw  ułóż posiłek na talerzu, a potem przełóż do lunch boxa. Dzięki temu łatwiej przyjdzie Ci myślenie o tym, co zapakować dziecku do szkoły.

 

Produkty do jedzenia dzielimy na grupy:

Produkty zbożowe:

powinny stanowić ¼ talerza. Zaliczamy do nich: kasze (np. gryczana, jaglana, bulgur, jęczmienna, kuskus, makarony), pieczywo.

Białko:

powinno stanowić ¼ talerza. Zaliczamy do niego np. nasiona roślin strączkowych, mięso, ryby, jajka.

Warzywa i owoce:

warzyw powinno być więcej niż owoców. Owoce najlepiej dodać do śniadania lub podwieczorku.

Do tego zdrowe tłuszcze:

najlepiej roślinne np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany.

Do tego oczywiście zapas napoi:

najlepiej po prostu woda.

 

co dac do jedzenia dziecku do szkoly

 

Z czego powinien się składać obiad dla dzieci do szkoły?

 

Zgodnie ze wskazówkami Talerza Zdrowego Żywienia, opracowanego przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, posiłek dziecka powinien zawierać:

Warzywa:

dostarczają cennych witamin, składników mineralnych (takich jak np. wapń, potas, żelazo) oraz błonnika pokarmowego. Warzywa powinny stanowić połowę zapakowanego dziecku do szkoły posiłku.  Nie wiesz, jak to wymierzyć? Wypróbuj prosty sposób: posiłek najpierw połóż na talerz w celu wizualizacji ilości, a potem dopiero do pudełka.  Pakuj pudełko tak, aby było kolorowo.  Wybierz kilka rodzajów warzyw.  Mogą one być surowe, gotowane, duszone, pieczone. Jeśli dziecko nie zje warzyw to się nie poddawaj. Podawaj je w różny sposób.

Białko:

powinno stanowić ¼ przygotowanego posiłku.

Dobre źródło białka to:

mięso,

nasiona roślin strączkowych,

nabiał,

jajka

oraz ryby.

Jeśli chodzi o zapakowanie dziecku do szkoły mięsa, to sprawdzają się nuggetsy z kurczaka z piekarnika. W dalszej części artykułu podam Ci szybki przepis na takie nuggetsy. Mięso, podobnie jak jajka, drób, ryby czy ser i mleko, jest białkiem pełnowartościowym.

Kolejnym dobrym źródłem białka będą również nasiona roślin strączkowych. Pamiętaj, że białko roślinne jest białkiem niepełnowartościowym i dlatego należy je zestawić z produktem pełnoziarnistym. Może to być dowolna kasza. Połączenie strączków z produktami pełnoziarnistymi przybliży nas do uzyskania białka pełnowartościowego. W dalszej części artykułu podam Ci zatem przykładowy przepis z wykorzystaniem nasion roślin strączkowych.

Produkty zbożowe:

wybieraj produkty pełnoziarniste – już wcześniej wspomniane kasze i makarony.  Produkty pełnoziarniste stanowią korzystne źródło błonnika pokarmowego, który wspomaga pracę jelit.

Polecane kasze to:

gryczana,

bulgur,

jaglana,

jęczmienna,

kuskus.

Żeby dziecku łatwiej było zjeść kaszę poza domem, przygotuj dowolne kulki z kaszą i warzywami, które skleisz łatwo mieszanką siemienia lnianego. W dalszej części artykułu podam Ci taki przepis. Najlepiej, żeby kaszy nie gotować w woreczku. Jeśli zakupiłeś lub zakupiłaś kaszę właśnie w woreczkach, to przesyp jej zawartość do garnka i gotuj w proporcji podanej na opakowaniu. W taki sposób kasza nie straci cennych składników.

Tłuszcze:

wybieraj tłuszcze pochodzenia roślinnego. Tłuszcz jest ważnym składnikiem, bo niektóre witaminy są rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K. Do sałatek na zimno możesz dodawać oliwę z oliwek lub olej lniany. Jeśli nie ma przeciwskazań zdrowotnych, to pamiętaj również o innych źródłach tłuszczu jak np. orzechy czy awokado. Małemu dziecku orzechy podawaj zmielone.

 

co do jedzenia dziecku do szkoly spakowac

 

Co do jedzenia zapakować dziecku do szkoły? Najprostsze przepisy wraz z propozycją dodatków.

 

Po najprostsze przepisy sięgaj, tak jak ja, do lunch box bloga od LUNCH MUNCHowej rodzinki. Oprócz przepisów od LUNCH MUNCHowego Taty, poniżej podaję też kilka swoich przepisów, których w smakowitych poradach nie znalazłam, a które często stosuję. Wszystkie przepisy uzupełniłam o dodatki, tak by w pełni odzwierciedlały zalecenia (Talerza Zdrowego Żywienia, Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży) i zobrazowały Ci co do jedzenia dziecku do szkoły pakować na co dzień, byś był/była pewny/pewna, że jego dieta jest prawidłowo zbilansowana.  Wszystkie poniższe propozycje uwielbia moja MUNCHowa rodzinka w domu.

 

co zapakowac dziecku do szkoly do jedzenia

Przepis #1:

Nuggetsy z kurczaka z piekarnika

 

Składniki na nuggetsy z kurczaka:

500g mięsa z piersi kurczaka

ok. 20g płatków kukurydzianych bez cukru

1 łyżeczka oleju rzepakowego

1 łyżeczka słodkiej papryki

pół łyżeczki kurkumy

sól i pieprz do smaku

 

Przepis na nuggetsy z kurczaka:

  1. Nastaw piekarnik na termo obieg do temperatury 180 stopni C.
  2. Filet z kurczaka pokrój na mniejsze kawałki.
  3. Płatki kukurydziane rozdrobnij na drobno w woreczku i wsyp je do miski. Dodaj do nich sól, pieprz, oraz kurkumę i słodką paprykę. Dolej olej rzepakowy, żeby wszystko się ze sobą lekko połączyło.
  4. Mięso obtocz w płatkach kukurydzianych z przyprawami.
  5. Tak przygotowane mięso ułóż na papierze do pieczenia.
  6. Piecz w temperaturze 180 stopni (termo obieg) przez około 20 – do 25 minut.

 

Co zapakować dziecku do szkoły wraz z nuggetsami?

Tutaj propozycji jest sporo, wszystko zależy jedynie od ilości czasu jaką dysponujesz i Twojej kreatywności. Te mięsne nuggetsy to źródło białka, odrobiny tłuszczu. By posiłek przygotowany z ich udziałem był dobrze zbilansowany, należy dodać źródło węglowodanów (najlepiej złożonych) oraz produkty zawierające błonnik.

 

Jeśli masz mało czasu, przygotuj po prostu:

rulon tortilli pełnoziarnistej (węglowodany), wysmarowanej w środku serkiem śmietankowym i wypchanej świeżymi warzywami (błonnik), takimi jak mix sałat, ogórki, pomidorki, czerwona cebulka, papryka żółta lub innymi, które lubi Twoje dziecko. W tej wersji nuggetsy możesz umieścić w tortilli lub podawać obok.

 

W opcji bardziej tradycyjnego obiadu:

nuggetsy z kurczaka możesz zaserwować z ugotowaną kaszą, np. gryczaną lub pęczakiem/ryżem np. brązowym (węglowodany) oraz warzywami pokrojonymi w słupki (ogórek kiszony, papryka, seler naciowy) – czyli brakujące źródło błonnika.

 

Szybką opcją jest:

zapakowanie nuggetsów z sałatką „śmieciówką” (czyli co Ci tam w lodówce zalega – z dodatkiem oliwy i grzanek pełnoziarnistych).

 

No i na koniec: 

Ostatnim, równie smacznym pomysłem jest podanie nuggetsów z paskami upieczonej papryki (błonnik) i frytkami z batatów (węglowodany), które stanowią kolejną propozycję (patrz niżej).

 

Smakowita porada: 

Niezależnie od wybranego wariantu – do osobnego pudełeczka lub przegródki w lunch boxie dorzuć koniecznie garstkę orzechów nerkowca lub włoskich, jako źródło cennych kwasów tłuszczowych.

 

Co do jedzenia zapakowac dziecku do szkoly

Przepis #2:

Frytki z batatów dla dziecka do szkoły

 

Składniki na frytki z batatów:

4 bataty (dla dwóch osób dorosłych oraz jednego dziecka)

3 łyżeczki oleju rzepakowego

3 łyżeczki papryki słodkiej mielonej

pół łyżeczki kurkumy

 

Przygotowanie:

Po instrukcje wskakuj na przepis na frytki z batatów.

 

Co zapakować dziecku do szkoły wraz z batatami?

Te smaczne paseczki to głównie źródło węglowodanów. By uzyskać pełnowartościowy posiłek z ich udziałem koniecznie dodaj źródło białka i większej ilości błonnika – to w teorii. W praktyce idealnym dodatkiem będzie pieczony łosoś lub inna rybka. Jeśli upieczesz je wspólnie z batatami – zaoszczędzisz sporo czasu. Świetnym uzupełnieniem tego posiłku będą gotowane różyczki brokułu lub paseczki marchewki. Dobrym pomysłem jest również podanie ich z upieczonymi frytkami z innych warzyw, np. papryki, marchewki. A wszystko to z osobno spakowanym do pojemniczka sosem jogurtowo-koperkowym. Palce lizać!

 

Smakowita porada: 

Porcję sosu bezpiecznie jest zapakować w specjalny pojemniczek na sos. Specjalny, tzn. dopasowany rozmiarem do śniadaniówek, który włożysz wygodnie czy do lunch boxu z przegródkami czy do kanapnika, a nic się nie wyleje.

Pojemniczek na sos do śniadaniówki ANGRY LEMON

 

co do jedzenia zapakowac dziecku do szkoly

Przepis #3:

Pulpety z kaszą jaglaną i marchewką dla dziecka do szkoły

Składniki na pulpety z kaszą jaglaną i marchewką:

50 g kaszy jaglanej

2 marchewki (łączna ich waga przed obraniem jakieś 200g)

1 łyżka siemienia lnianego

3 łyżki gorącej wody

Przepis na pulpety z kaszą jaglaną i marchewką:

  1. Nastawiam piekarnik na 180 stopni C (góra-dół). W czasie, kiedy piekarnik się nagrzewa, biorę się za przygotowywanie składników.
  2. Kaszę jaglaną gotuję w wodzie zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Pozostawiam do wystudzenia.
  3. Marchewkę ścieram na tarce o grubych oczkach.
  4. Przygotowuję zastępnik jajka: czyli łyżkę siemienia lnianego mieszam z 3 łyżkami gorącej wody.
  5. Do miski wrzucam kaszę jaglaną, marchewkę oraz siemię lniane wraz z wodą. Formuję małe pulpeciki.
  6. Piekę w temperaturze 180 stopni (góra-dół) przez 15 minut.
  7. Wyjmuję do ochłodzenia.
  8. Schłodzone, pakuję dziecku do zjedzenia poza domem.

 

Co zapakować dziecku do szkoły wraz z pulpetami?

Patrząc na ten posiłek przez pryzmat Talerza Zdrowego Żywienia – w tym posiłku przeważają węglowodany, choć kasza jaglana to również cenne źródło białka roślinnego. By stworzyć pełnowartościowy posiłek brakuje większej ilości białka i błonnika. Moja propozycja to szaszłyki z tofu (białko), pomidorków koktajlowych i kawałeczków ogórków kiszonych. Nie dość, że kolorowo to bardzo smacznie! Pamiętaj o dodaniu czegoś chrupiącego na potem – np. garstkę pestek dyni.

 

Przepis #4:

Kotlety z soczewicy i kaszy jaglanej

Składniki na kotlety z żółtej soczewicy i kaszy gryczanej:

50g kaszy gryczanej

50g soczewicy żółtej

3 łyżki mąki owsianej

1 łyżka siemienia lnianego

3 łyżki gorącej wody

0,5 małej cebuli

szczypta pieprzu i szczypta oregano

1 łyżeczka oleju rzepakowego

 

Przepis na kotlety z żółtej soczewicy i kaszy gryczanej:

  1. Żółtą soczewicę mocz w zimnej wody przez ok. 2 godziny.
  2. Odlej wodę z soczewicy i ugotuj ją zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
  3. Kaszę gryczaną ugotuj zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
  4. Przygotuj zastępnik jajka: wymieszaj łyżkę siemienia lnianego z 3 łyżkami gorącej wody.
  5. Cebulę pokrój na drobno. Podsmaż na łyżeczce oleju przez ok. 5 minut.
  6. Do miski wrzuć ugotowaną soczewicę, kaszę gryczaną, zastępnik jajka, cebulę, mąkę owsianą. Wszystkie składniki wymieszaj. Dopraw do smaku.
  7. Uformuj pulpety i piec w temperaturze 180 stopni (góra-dół) przez ok. 15-20 minut.
  8. Gotowe, przełóż w termos obiadowy i pakuj wraz z innymi rzeczami do szkoły.

 

Co zapakować dziecku do szkoły wraz z kotletami z soczewicy?

Te pulpeciki są idealne, zwłaszcza gdy do śniadaniówki przygotujesz je w mniejszej wersji na dwa kęsy, tzw. finger food. Idealnym uzupełnieniem do nich będzie sos jogurtowy z bazylią, koperkiem i ziarnami słonecznika. Wiosennie, smacznie i kolorowo. Z warzyw „na szybko” – w tej propozycji świetnie sprawdzą się rzodkiewki, paski ogórków zielonych. Jeśli dysponujesz większą ilością czasu przygotuj do nich koniecznie tartą marchewkę z jabłkiem – dzieciaki ją uwielbiają!

 

co zapakowac dziecku do szkoly na cieplo

Przepis #5:

Placki warzywne dla dziecka do szkoły

 

Składniki na placki warzywne:

1 średnia cukinia ( o wadze ok. 300 g)

2 marchewki ( o łącznej wadze ok. 200 g)

2 ziemniaki ( o łącznej wadze ok. 200 g)

7 łyżek mąki ryżowej

2 łyżki siemienia lnianego

6 łyżek gorącej wody

1 łyżeczka oleju rzepakowego

 

Przepis na placki warzywne: 

  1. Na tarce o drobnych oczkach zetrzyj obraną cukinię i ziemniaki. Odstaw na 10 minut i następnie odsącz na sitku z nadmiaru wody.
  2. Obraną marchewkę zetrzyj na tarce o drobnych oczkach.  Dodaj do startej cukinii i ziemniaków.
  3. Przygotuj zastępnik jajka: 2 łyżki siemienia lnianego wymieszaj z 6 łyżkami gorącej wody.
  4. Do startych warzyw dodaj przygotowany zastępnik jajka, mąkę ryżową i wszystkie składniki dokładnie wymieszaj.
  5. Na łyżeczce oleju smaż placki na średnim ogniu po ok. 4-5 minut z każdej strony.  Kolejne placki smaż już na suchej patelni.  Rozłóż cienką warstwę ciasta, bo dzięki temu będą placki smaczniejsze.
  6. Po wystudzeniu wystarczy, że zapakujesz je dziecku wraz z innymi rzeczami do szkoły.

 

Co zapakować dziecku do szkoły wraz z warzywnymi plackami?

Jeśli zastanawiasz się co do jedzenia zapakować dziecku do szkoły to placuszki warzywne będą idealną propozycją. Tę potrawę można zaserwować na wiele sposobów. Jednym z nich jest zapakowanie ich w towarzystwie sałatki z jajka na twardo, szczypiorku, rzodkiewki i jogurtu naturalnego. Dzięki temu w posiłku będzie więcej białka, ponieważ same kotleciki to źródło przede wszystkim węglowodanów.

Świetną i szybką opcją jest zapakowanie kotlecików z paskami ogórka konserwowego oraz kabanosem lub z dwoma plastrami sera żółtego i pomidorkami koktajlowymi.

Ostatnią propozycją jest zaserwowanie placuszków w opcji saute – zadbaj wtedy o dodatkową porcję białka w postaci skyru do wypicia dla Twojego szkraba.

 

co do jedzenia dziecku do szkoly

Przepis #6:

Naleśniki z serem z mąki owsianej i gryczanej

 

 Składniki na naleśniki z serem:

40g mąka owsiana

30g mąka gryczana

1 łyżka skrobi ziemniaczanej

1 jajko

1 łyżeczka karobu (opcjonalnie, możesz go też pominąć)

125 ml mleka lub dowolnego napoju roślinnego

Składniki na farsz do naleśników:

100g twarogu chudego

1 banan

3 łyżki mleka (lub napoju mlecznego, np. migdałowego)

 

Przepis na farsz do naleśników:

  1. Wszystkie składniki po prostu dokładnie ze sobą wymieszaj… i już!

 

Przepis na naleśniki z serem:

  1. Do miski wlej mleko. Dodaj wszystkie rodzaje mąk: mąka owsiana, mąka gryczana, skrobia ziemniaczana. Możesz  dodać też karobu (doda posmaku czekoladowego naleśnikom).
  2. Wszystkie składniki dokładnie zblenduj.
  3. Odstaw ciasto na około 15 minut do zgęstnienia.
  4. Usmaż naleśniki. Pierwszy naleśnik smaż na łyżeczce oleju z każdej strony do zarumienienia.
  5. Kolejne naleśniki smaż już na suchej patelni.
  6. Usmażone naleśniki wypełnij przygotowanym farszem.

 

Co zapakować dziecku do szkoły wraz z naleśnikami?

Naleśniki to propozycja, która jest zdecydowanym ulubieńcem wśród dzieciaków. Pod względem składu również zawiera wszystko co powinna (białko, tłuszcze, węglowodany). To danie zdecydowanie warto uzupełnić o składniki zwiększające objętość posiłku, a tym samym sytość. Zgodnie z zaleceniami Talerza Zdrowego Żywienia sprawdzą się tu warzywa, zwłaszcza w formie na słodko. Zetrzyj na tarce surowy seler, marchewkę, wymieszaj z kilkoma rodzynkami i pokrojoną w kostkę mandarynką. Jako dodatek zapakuj kilka pistacji do schrupania.

 

 

Co do jedzenia zapakowac dziecku do szkoly

 

Co do jedzenia zapakować dziecku do szkoły? Przekąski na zimno.

 

Poniżej umieściłam kilka propozycji co dawać dziecku do szkoły jako przekąskę na zimno oraz wskazówki jak komponować posiłki do szkoły w kontekście przekąsek. Wybrałam bardzo szybkie i łatwe propozycje, żeby pokazać Ci, że przygotowanie posiłków nie musi być czasochłonne. Skrócenie czasu przygotowania możliwe jest również dzięki zastosowaniu półproduktów (koniecznie z dobrym składem)!

 

Propozycja #7:

Słodkie wafelki ryżowe

 

Składniki:

3-4 wafle ryżowe

masło orzechowe lub krem domowej roboty (moje ulubione propozycje na domowe kremy opisuję poniżej😊)

ulubione owoce (ananas, kiwi, winogron)

 

Wafel ryżowy (źródło węglowodanów) posmaruj masłem orzechowym, posyp pokruszonymi pistacjami (źródło białka i tłuszczu) i przykryj drugim waflem. Takie „kanapeczki” możesz pokroić na mniejsze kawałki. Alternatywą dla masła orzechowego mogą być świetne pasty, na które przepisy znajdziesz na LUNCH MUNCHowym blogu. Pierwszą z nich jest cieciorella – przepis znajdziesz-> tutaj znajdziesz przepis na cieciorellę dla dzieci, a drugą nutella z awokado (po przepis wskakuj->tutaj znajdziesz przepis na domową nutellę z awokado). Obie te propozycje mają świetny skład, a dzieciaki za nimi przepadają.

Jako dodatek (zgodnie z zaleceniami Talerza Zdrowego Żywienia) przygotuj szybką sałatkę z pokrojonych owoców (ananas, kiwi, winogron). W przypadku winogrona – wybieraj bezpestkowe lub usuń pestki przed przygotowaniem sałatki, a będą smakowały jeszcze lepiej😊.

 

Propozycja #8:

Skyr z kolorowymi dodatkami

 

Składniki:

1 opakowanie skyru naturalnego

ulubione owoce: garść borówek, kiwi, banan

pół garści orzechów nerkowca

 

Skyr z dodatkami stanowi doskonale zbilansowaną i szybką w przygotowaniu przekąskę. Wystarczy, że połączysz ten mleczny produkt (źródło białka), z owocami, które lubi Twoja pociecha (borówki, kiwi, kawałki banana) -źródło błonnika i węglowodanów. Jako dopełnienie tej propozycji świetnie sprawdzą się orzechy nerkowca (źródło białka i tłuszczu). Wszystkie produkty możesz zapakować oddzielnie do lunch boxa, Twoja pociecha sama chętnie przygotuje z nich szybką przekąskę podczas przerwy.

 

Propozycja #9:

Grissini z hummusem i warzywami

 

Składniki:

hummus (np. buraczkowy z przepisu z bloga->tutaj)

kilka paluszków grissini

szczypta czarnuszki

ogórek

rzodkiewka

 

Przed ułożeniem paluszków grissini w lunch boxie przekrój je na 2-3 części. Dzięki temu zyskasz przekąskę na jeden kęs. W przypadku hummusu -wybierz ulubiony smak Twojej pociechy. Ja zdecydowanie zachęcam Cię do wypróbowania przepisu na hummus buraczkowy z blogu LUNCH MUNCHowego. Posyp go obficie czarnuszką. Nie dość, że smakuje wtedy jeszcze lepiej to prezentuje się świetnie, a dzieciaki uwielbiają chrupać te małe ziarenka. Jako dodatek zapakuj ulubione warzywa. Moje propozycje to świeży ogórek i wiosenna rzodkiewka.  Im więcej warzyw, tym lepiej.

 

Propozycja #10:

Krakersy na słodko

 

Składniki:

garść krakersów (bez soli)

100 g twarogu białego

łyżka jogurtu naturalnego

3 łyżki dżemu truskawkowego (koniecznie z dobrym składem)

jabłko

marchewka

pół garści pestek dyni

 

Po wymieszaniu twarogu z jogurtem i dżemem uzyskasz pastę o sporej zawartości pełnowartościowego białka. Zapakuj ją do śniadaniówki wraz z krakersami, którymi dziecko może nabierać sobie słodką pastę jak łyżeczką. Jako uzupełnienie przekąski zapakuj pokrojone na ósemki jabłko (węglowodany), marchewkę oraz trochę pestek dyni do pochrupania (źródło zdrowego tłuszczu).

 

Propozycja #11:

Tortilla z pastą marchewkową

 

Składniki:

1 tortilla pełnoziarnista

garść rukoli lub mixu sałat

pasta marchewkowo-migdałowa (przepis na nią znajdziesz ->tutaj)

50 g twarogu chudego

 

Tortillę (źródło węglowodanów) posmaruj pastą (źródło tłuszczu) i posyp twarogiem (źródło białka), oraz sporą ilością sałaty (duża ilość warzyw zgodnie z zaleceniami Talerza Zdrowego Żywienia). Żeby posiłek był jeszcze bogatszy w warzywa możesz pokroić dodatkowo seler naciowy, ogórek, kolorową paprykę.

 

Propozycja #12:

Serek o smaku szarlotki

 

Składniki:

serek wiejski

gruszka, jabłko

cynamon

batonik koniecznie z dobrym składem (najlepszy znajdziesz na LUNCH MUNCHowym blogu-> tutaj)

 

Jabłko i gruszkę pokrój w kosteczkę, posyp cynamonem. Osobno zapakuj serek wiejski. Pozwól, by Twoja pociecha sama wymieszała składniki przed zjedzeniem. Jako uzupełnienie posiłku i jednocześnie źródło zdrowego tłuszczu zapakuj batonik (koniecznie z dobrym składem). Moim faworytem jest batonik z daktyli i orzechów z LUNCH MUNCHowego bloga.

 

To już koniec naszych smacznych propozycji na przekąski na zimno – propozycje do szkoły. Jestem przekonana, że Twoja głowa jest pełna pomysłów na to – co do jedzenia dla dziecka do szkoły – możesz przygotować sam (lub sama), z prostych składników, znając zasady komponowania posiłku. Mam nadzieję, że dzięki praktycznym wskazówkom, które zawarłyśmy przy okazji opisu każdej powyższej propozycji, stworzycie wspólnie niejeden przepyszny i dobrze zbilansowany posiłek dla całej rodziny.

 

Co do jedzenia zapakować dziecku do szkoły, a czego raczej nie pakować? Garść smakowitych porad: 

 

Przy planowaniu jedzenia dziecku do szkoły zwróć uwagę na kilka kwestii: 

 

Zauważ,  że dziecko może nie mieć możliwości podgrzania posiłku w szkole. Jeśli nie posiadasz torby termicznej czy termosu, w którym zatrzymasz ciepło posiłku na długi czas, to do jedzenia dziecku poza domem wybieraj takie potrawy, które będą smakowały zarówno na ciepło, jak  również na zimno.

 

Myśląc o tym, co zapakować dziecku do szkoły, w  pierwszej kolejności myśl o wykorzystaniu warzyw świeżych (sezonowych), a dopiero potem mrożonych. Będzie taniej i z większą ilością składników odżywczych.

 

W upały uważaj na ilość zapakowanego dla dziecka nabiału, bo po prostu potrawy bazujące na nabiale łatwiej się psują i tracą świeżość.

Dużo łatwiej Ci będzie zachować świeżość posiłków z wykorzystaniem nabiału, jeśli wykorzystasz odpowiednie wkłady termiczne do torby termicznej (zachowają zimno w środku), termosy czy bidony termiczne (oba z izolowaną ścianką). Takie produkty znajdziesz w LUNCH MUNCH®, i – podobnie jak ja – zobaczysz, że są prawdziwym zbawieniem w codziennym pakowaniu obiadów dla dziecka.

 

Co do zasady – ryby i jajka, zapakowane dziecku do szkoły do „standardowego” lunch boxa,  mogą być ryzykowne… Zapytasz: dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie mamy kontroli nad tym, jak długo i w jakich warunkach przeleżą do czasu konsumpcji przez dziecko.

Tu również polecam coś więcej niż „tradycyjne” czy „zwykłe” pudełko. Z zachowaniem świeżości posiłków takich jak ryba czy jajka poradzą sobie: żele chłodzące zapakowane w specjalne torby termiczne i / lub termosy. Dzięki nim, pakowanie dziecku do szkoły ryb i jajek jest mniej ryzykowne niż kiedyś.

 

co do jedzenia zapakowac dziecku do szkoly przepisy

 

Wiesz już, co do jedzenia zapakować dziecku do szkoły?

 

Mamy nadzieję, że wiesz już co dawać dziecku do szkoły. I zachęcamy Cię do kolorowego pakowania – jak w tęczy! Jak już coś z tego przygotujesz to koniecznie daj znać jak spodobało się Twojej MUNCHowej rodzince 😊.

 

Autorki artykułu: 

Co zapakowac dziecku do szkoly

Justyna Niemiec

Dyplomowany dietetyk. Ukończyła Akademię Dietetyki w Łodzi.   Zajmuje się szczególnie tematyką: celiakii, alergii i nietolerancji pokarmowych, Hashimoto, niedoczynności tarczycy, insulinooporności oraz cukrzycy typu 2.

 

co dawac dziecku do szkoly

Agnieszka Górska

Dyplomowany dietetyk kliniczny oraz technolog żywności i żywienia człowieka. Zawodowo żywieniem zajmuje się ponad 10 lat. Prowadzi gabinet dietetyczny dla dzieci i dorosłych, ucząc zdrowego podejścia do jedzenia.

 

co do jedzenia zapakować dziecku do szkoly

BIBLIOGRAFIA:

[1] – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego: Wolnicka K.: Talerz zdrowego Żywienia. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, 2020.

[2] – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego: Jarosz M..: Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

[3] – Ciborowska H., Ciborowski A.: Dietetyka-żywienie zdrowego i chorego człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.

[4] – Gawęcki J.: Żywienie Człowieka -podstawy nauki o żywieniu, cz1. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010.

 

07/25/2022

DOCEŃ WPIS: 1098

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *