DOCEŃ PRZEPIS: 0

Kopalnia Soli w Wieliczce z dzieckiem? Zdecydowanie TAK. Polecamy na 100%

Kopalnia Soli w Wieliczce z dzieckiem to świetny pomysł na wyjazd? Pewnie. Jeżeli jesteście fanami podziemnych klimatów będziecie zachwyceni. Zobaczcie relacje z naszej podróży.

Kopalnia Soli w Wieliczce to jedno z najpopularniejszych turystycznie miejsce w naszym kraju. W miesiącach letnich pojawia się tam nawet 9 tys. turystów dziennie, z których największą część stanowią oczywiście Polacy. Zachęceni opowieściami znajomych oraz licznymi zdjęciami znalezionymi w Internecie, stwierdziliśmy pewnego dnia, że i nasza LUNCH MUNCHowa rodzinka musi się w końcu tam wybrać. Pomyśleliśmy, że Kopalnia Soli w Wieliczce z dzieckiem to świetny pomysł na wyjazd. Zwłaszcza, że lubimy Małopolskę i z tym rejonem mamy same miłe wspomnienia. Zacznijmy od początku.

 

Jak dojechać do Kopalni Soli w Wieliczce? Co zrobić przed podróżą?

Przez Kopalnię Soli w Wieliczce codziennie przewija się masa turystów, więc nie chcąc być zaskoczonym brakiem dostępnych biletów kupiliśmy je on-line kilkanaście dni przed wyjazdem. Z Warszawy do Wieliczki samochodem jedzie się 4 godziny, więc dosyć długo. Postanowiliśmy wiec wykorzystać dobrze weekend i zostać w Małopolsce chwilę dłużej.

dojazd do wieliczki - mapa

Mapa dojazdu do Kopalni Soli w Wieliczce

Jeżeli jednak nie macie więcej czasu i chcecie zrobić sobie wycieczkę jednodniową, to też nie powinien to być wielki problem i nawet wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce z dzieckiem może się udać, jeżeli dobrze się do niej przygotujecie.

My spakowaliśmy do walizek niezbędne rzeczy, do torby lunchowej dla dzieci przekąski, wlaliśmy gorącą herbatę do bidona termicznego i ruszyliśmy.

Na miejscu spotkała nas już na starcie miła niespodzianka, bo nie mieliśmy problemów z parkowaniem ? O 11 zaczęliśmy zwiedzania i po kilku minutach stania w kolejce, pokonaniu ponad 300 schodów w dół oraz wysłuchaniu, co wolno robić w Kopalni Soli w Wieliczce, a czego nie wolno, ruszyliśmy w 1,5 godzinną trasę z naszą panią przewodniczką.

 

 

Kopalnia Soli w Wieliczce z dzieckiem. Podsumowanie. Nasze spostrzeżenia

1. Nie trzeba się bać, dzieciaków nawet na trasie dla dorosłych jest sporo. Spotkaliśmy dzieci w wieku od 0 do 18 roku życia i żadne z nich nie narzekało, przynajmniej my tych narzekań nie słyszeliśmy ? Nasza przewodniczka była bardzo empatyczna i często zapraszała dzieciaki, żeby podeszły bliżej i przyjrzały się, czy to animacjom czy figurkom. Podczas zwiedzania nie brakowało też przeróżnych historii m.in. o solilludkach, czy o węgierskiej królewnie Kindze, które dla nas (dorosłych) też wydały się ciekawe. Ponieważ dziecięcych turystów jest w Wieliczce bardzo dużo dostępne są też trasy dla dzieci – Odkrywanie Solilandii, oczywiście są one znacznie krótsze i nie ma w nich wielu faktów historycznych, ale zapewne jest to ciekawa opcja dla tych najmłodszych. Nasze dziecko jest już za duże na historie o pracujących nocą w kopalni soliludkach czy smoku o wdzięcznym imieniu Soloń, ale dzieci w wieku 4-10 lat powinny być nimi zachwycone.

wieliczka-miejsce-dla-turystow-trasa-turystyczna

2. Kopalnia jest ogromna, zwłaszcza jeżeli przeanalizujemy fakt, że podczas 1,5 godzinnego zwiedzania obejrzymy zaledwie 1% całości. Z resztą korytarze mają ponad 240 km, czyli więcej niż wynosi np. droga z Poznania do Łodzi.

3. Każdy element w kopalni jest przemyślany i robi wrażenie. Największe oczywiście kaplica św. Kingi, która ma mnóstwo zdobień i pięknych wykończeń, wykonanych przez… górników.

Jest pięknie, więc tym bardziej nie dziwi fakt, że  w 1978 roku Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Z naszej perspektywy całość wygląda trochę jak podziemne miasteczko przystosowane do wycieczek turystycznych. Jest kaplica, łazienka, restauracja, a okazjonalnie odbywają się tam nawet śluby, bale sylwestrowe czy gale bokserskie. Każdy znajdzie coś dla siebie ?

4. Liczne pamiątki i kosmetyki można kupić i na dole i na górze. Od magnesów, po płyn antybakteryjny, na lampach solnych kończąc. Uwaga! Jeżeli chcecie mieć prawdziwą lampę z Wieliczki kupcie ją w kolorze szarym, różowe chociaż piękne są z Kłodawy lub z Pakistanu. Niestety różowe lampy wszystkim turystom, bez wyjątku, znacznie bardziej się podobają i wg pani handlującej pamiątkami (czyli informacja z pierwszej ręki) „Szare lampy zwyczajnie nie schodzą”.

 

kaplica św. Kingi i inne urokliwe miejsca znalezione podczas wycieczki - Kopalnia Soli w Wieliczce z dzieckiem

 

 

Co jeszcze można zobaczyć w Wieliczce?

Jeżeli do Kopalni Soli w Wieliczce wybierasz się tak jak my, z dzieckiem ? możesz odwiedzić tężnię solankową lub… zajrzeć do Aquaparku w Krakowie, do którego z Wieliczki jest tylko 40 minut. Po takim intensywnym zwiedzaniu i licznie przyswojonych informacjach na temat kopalni zjeżdżalnie powinny być znakomitą odskocznią dla każdego.

 

Torba termiczna na lunch dla dzieci

 

DOCEŃ PRZEPIS: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.