Co na śniadanie dla 7latka? TOP4 pomysły i przepisy do kanapnika od dietetyczki Marii.
Co – poza kanapką – spakować dziecku do kanapnika? W artykule znajdziesz pomysły na śniadanie do kanapnika od dietetyczki Marii, mamy dwóch chłopców.
Czytasz ten artykuł, bo masz świadomość, że pożywne, drugie śniadanie szkolniaka, ma znaczenie. Szczególnie w przypadku siedmiolatka, zaczynającego przygodę ze szkołą i śniadaniówkami. Poniżej przedstawiam Ci swoje pomysły na śniadania dla 7latka do kanapnika.
Autorka wpisu:
Maria Polizio-Gwizdała
Dietetyk kliniczny i psychodietetyk. Prowadzi własny gabinet i zajmuje się organizacją żywienia dzieci w szkole podstawowej. Wielbicielka ramenu. Prywatnie mama dwójki żywiołowych i pomysłowych chłopców, dlatego regularnie wyszukuje i testuje pomysły na śniadanie do kanapnika 🙂
Co – poza oczywistą kanapką – sprawdzi się do kanapnika?
Jako dietetyk uważam, że jest kilka składników, które dziecko powinno znaleźć w swojej śniadaniówce, i które się sprawdzą. Wśród nich znajdzie się – oczywiście – pożywna kanapka, ale co jeszcze – poza kanapką – sprawdzi się do kanapnika?…
Po drugie: spakuj do szkoły także coś świeżego i kolorowego.
Mam na myśli warzywa i owoce. Można je podać w różnej formie np. szaszłyki, krojone w różne kształty. Sprawdzą się tutaj np. słupki marchewki, ogórka, natki selera, papryki. W całości możesz zaproponować:
pomidorki koktajlowe,
rzodkiewki,
gotowana kukurydza.
Owoce, na które warto zwrócić uwagę, to:
borówki,
śliwki,
truskawki,
maliny,
winogrona,
banany,
jabłka,
gruszki.
Wybierając je do śniadaniówki kieruj się sezonowością oraz zwróć uwagę czy trzeba je obierać (mam na myśli np. pomarańcze). 7latek niekiedy woli przeznaczyć swój czas na zabawę, a nie na obieranie owoców. Jeśli nie masz świeżych produktów, wybierz suszone.
Po trzecie: białko.
Sytość i rozwój. Gdzie znajdziesz ten makroelement? Do szkoły polecam:
jogurty,
mozzarellę mini,
paluszki z sera żółtego,
jajko w różnej formie,
strączki np. fasolkę, chrupiącą ciecierzycę, czy groszek.
Po czwarte: coś do chrupania.
Coś na mini głód, np. w czasie oczekiwania na odbiór ze szkolnej świetlicy. Co się sprawdzi? Nie mam na myśli chipsów ze sklepu (choć też chrupią), w zamian tego polecam:
orzeszki,
paluszki z dobrym składem,
wafelki ryżowe pełnoziarniste,
suszone owoce.
Po piąte: coś konkretnego.
Coś, co pozwoli nasycić apetyt, czyli stanie się pożywnym posiłkiem dziecka. Sprawdzą się:
kanapka,
naleśniki,
gofry,
placuszki,
wrapy,
mini pizza,
muffinki.
Co na śniadanie dla 7latka? Moje TOP 4 pomysły na śniadanie do kanapnika.
Pomysł #1 na śniadanie do kanapnika:
Muffiny jajeczne
Przepis:
Przepis na muffiny jajeczne na drugie śniadanie znajdziesz na LUNCH MUNCHowym blogu.
Dlaczego polecam ten posiłek dla Twojego dziecka?
Po pierwsze:
„Jemy oczami”, czyli zaproponujesz atrakcyjną, kolorową formę podania drugiego śniadania. Jest to okazja do odrobiny kreatywności, którą zauważą koledzy dziecka. Nauczyciele coraz częściej zwracają uwagę na zawartość śniadaniówek. Nie jest to związane z ich złymi intencjami, tylko ciekawością oraz potrzebą zadbania o dziecko.
Po drugie:
Kolejnym plusem jest możliwość przygotowania ich dzień wcześniej. Jeśli chcesz spakować je na ciepło, to przynajmniej samo „ciasto” może już czekać w lodówce.
Po trzecie:
Korzystna jest także mała forma podania. 7latek, który zaczyna przygodę ze szkołą i nowymi kolegami, potrzebuje więcej czasu na zabawę, rozmowę, czy po prostu odnalezienie się w szkole (dotarcie do łazienki, czas oczekiwania w kolejce). Przygotowany posiłek może zjeść w miarę szybko, ale równocześnie da mu to uczucie sytości.
Po czwarte:
Muffiny zawierają porcję warzyw, podaną w innej formie. Nie zależy Nam przecież na „przemycaniu” warzyw, a różnej propozycji podania. Jeśli w lodówce zabrakło papryki, to spokojnie, zachęcam do wykorzystania tego co jest np. kukurydza, tarta marchewka, cukinia.
Jakie wartościowe składniki zaserwujesz dziecku, przygotowując to danie?
Przede wszystkim:
warte uwagi są jajka. Są one źródłem pełnowartościowego białka. Co to oznacza? Zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy białka o wysokiej jakości, jest to tak zwane białko wzorcowe. Uczucie sytości po posiłku zawdzięczamy również zawartości białka w produkcie.
Dodatkowo:
jajka zawierają prawie wszystkie witaminy (z wyjątkiem witaminy C), żelazo, magnez, a także luteinę. Ostatni składnik ma ogromne znaczenie w profilaktyce zdrowotnej oczu, gdyż gromadzi się w plamce żółtej. Luteina oraz zeaksantyna pomaga w negatywnych skutkach działania światła niebieskiego, które emitują ekrany.
No i wrócę jeszcze do porcji warzyw:
Co mam na myśli pisząc o porcji? Jak ją szybko zmierzyć? Miarkę mamy cały czas ze sobą, jest to Nasza garść. Jeśli przygotowujesz posiłek dla dziecka, zalecam wzięcie pod uwagę wielkość garści swojego szkraba. Chociaż jak będzie większa to nie ma w tym nic niekorzystnego.
W przepisie znajdziesz też:
wykorzystanie sera żółtego, jako źródła wapnia, potrzebnego do rozwoju kośćca malucha.
Przepis #2 na śniadanie do kanapnika:
Placuszki gryczano-kakaowe
Przepis:
Na przepis na placuszki gryczano-kakaowe zwróciłam uwagę, ponieważ jest to doskonałe źródło węglowodanów, tzn. ENERGII na wszystkie szkolne wyzwania.
Dlaczego polecam ten posiłek dla Twojego dziecka?
Po pierwsze – korzyści dla Ciebie to:
możliwość przygotowania masy dzień wcześniej. Myślę, że chętnie pomoże Ci w tym Twoja pociecha i razem spędzicie czas na zabawę w kucharzy. Oprócz formy zabawy, wspólne gotowania wzmacnia więź oraz uczy dobrych nawyków.
Po trzecie, placuszki to też:
kolejna okazja dla ciekawego podania posiłku. Możemy spróbować usmażyć różne kształty np. serce, głowa misia czy myszki. Nie będzie to tylko zachęcało malucha do zjedzenia posiłku, ale urozmaici Twój posiłek do pracy.
Po czwarte:
Zachęcam do wykorzystania owoców sezonowych, które mają bogatszy smak, korzystniejszą cenę, a także wyższą zawartość składników odżywczych. Witaminy są wrażliwe bowiem na temperaturę, czas przechowywania i światło.
Jakie wartościowe składniki zaserwujesz dziecku, pakując te placuszki do kanapnika?
Po pierwsze, placuszki zawierają jeden z moich ulubionych produktów, tzn. kakao.
Nie tylko ze względów smakowych, ale też zdrowotnych. Zawiera ono polifenole walczące z wolnymi rodnikami. Z kwestii ważniejszych w przypadku uczniów, pozytywnie wpływa na pamięć i procesy poznawcze. Jako mama, wiem że szkoła to nie tylko okazja dla nowych znajomości i przygód, ale także ciężka praca dla dziecka.
Po drugie, daktyle!
Dzięki nim uzyskasz naturalną słodycz i dostarczysz konkretną porcję błonnika, przeciwdziałąjącego zaparciom. Daktyle też są bogate w potas oraz witaminę B6. W kulinariach wykorzystujemy też lepkość daktyli, sprzyjające tworzenie bardziej zwartych konsystencji np. do placuszków, ciast, gofrów.
Przy okazji daktyli – smakowita porada:
Pamiętaj, że błonnik „lubi” wodę. Co to oznacza? Składnik ten efektywniej działa przy dobrym nawodnieniu organizmu. Dlatego pamiętaj też o zapewniania dziecku zapasu wody w bidonie lub butelce termicznej.
Przepis #3 na śniadanie do kanapnika:
Babeczki świąteczne
Przepis:
Świąteczne babeczki – przepis na babeczki znajdziesz w osobnym wpisie na LUNCH MUNCHowym blogu.
Dlaczego polecam ten posiłek dla Twojego dziecka?
Przy okazji rozmyślań: co na śniadanie dla 7latka, zachęcam do wykorzystywania nie tylko sezonowych produktów, ale też sezonowych okazji. Pomożesz bardziej odczuć dziecku magię świąt, nie tylko wielkanocnych czy bożonarodzeniowych, ale np. walentynek, andrzejek, dzień dyni, buraka i wiele innych.
A poza tym…
Plusem dla Ciebie jest możliwość przygotowania dzień wcześniej i na kilka razy do śniadaniówki.
No i na koniec…
Twoje dziecko może pomóc w dekorowaniu babeczek, a Ty rozwijasz jego kreatywność i motorykę małą. A jeśli robicie wspólnie muffinki, to sięgnijcie po silikonowe foremki do babeczek, dzięki którym ciasto nie będzie przywierać, i wygodnie spakujesz je do kanapnika.
Wartościowe składniki:
Cynamon!
Smak, zapach, ale także wsparcie odporności. Składnik ten wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe, a także wspiera malucha w lepszym zapamiętywaniu nowych informacji.
Migdały –
użyte przez Ciebie migdały dostarczą szkrabowi kwasy omega 3. Ważne jest ich podawanie w posiłkach, ponieważ wpływają na wiele procesów toczących się w naszym organizmie. Rekomenduje dzienną podaż różnego rodzaju orzechów w ilości około 20g.
Pozostałe składniki:
zapewnią dziecku źródło błonnika, węglowodanów, białka, potasy, żelaza, magnezu i wielu innych mikroelementów.
Przepis #4 na śniadanie do kanapnika:
Minni pizze
Proponowany przepis na domowe pizze jest zdrowszą formą lubianego przez dzieci dania.
Dlaczego polecam ten posiłek dla Twojego dziecka?
W tym przepisie masz okazję do wykorzystania foremek i wycięcia ulubionych przez latorośl kształtów. Dziecko może samo nałożyć wybrane składniki, dajesz mu możliwość decyzyjności i sprawczości. Dzieci lubią wymieniać się zawartością śniadaniówki, dlatego posiłek rozłożony na kilka części da taką możliwość.
Wartościowe składniki:
Po pierwsze:
Mąka pełnoziarnista bogatsza jest w składniki mineralne: magnez, wapń, selen, witaminy z grupy B. Zamiana zwykłej, oczyszczonej mąki na tą z pełnego ziarna dostarczy większej ilości błonnika. Jest to szczególnie ważne przy siedzącym trybie życia, a dzieci w szkole również spędzają czas w miejscu, przy ławce.
Po drugie:
Ciekawostką jest, że pomidory zawierają likopen. Jest to barwnik, któremu zawdzięczamy kolor pomidorów. Oprócz pomidorów możesz go znaleźć w arbuzie, marchewce, owocach dzikiej róży czy batacie. Obróbka termiczna, czyli podgrzewania i podanie w formie skoncentrowanej np. passata, przecier, ketchup zwiększa jego ilość w produkcie. Do lepszego wchłaniania tego składnika potrzebny jest tłuszcz, który w tym daniu znajdziemy w serze. Jakie są właściwości tego barwnika? Przede wszystkim ma działanie antynowotworowe i stosowany jest w profilaktyce chorób serca. Może się wydawać, że bardziej dotyczy to dorosłych, ale pamiętaj, że na zdrowie pracujemy całe życie, a nawyki utrwalamy jeszcze w wieku dziecięcym!
I to wszystkie moje pomysły na śniadanie do kanapnika!
Jestem przekonana, że razem z dzieckiem wybierzecie z tych przepisów coś dla siebie. A jeśli wydaje Ci się, że te pomysły do kanapnika są czasochłonne… spójrz na to z innej perspektywy. Jest to czas spędzony z dzieckiem na zabawie, a jednak w formie nauki. Radość z bycia razem i uśmiech dziecka podczas otwierania śniadaniówki wynagrodzi bałagan w kuchni.
A! no i jeszcze ważna informacja – wprawdzie to nie do samego kanapnika, ale muszę o tym wspomnieć!
Woda.
Nie ma znaczenia czy wybierzesz z filtra, butelkową, niegazowaną czy gazowaną. Ważne żeby dziecko miało co pić. Woda to podstawa, ale co w sytuacji kiedy dziecko preferuje coś innego? Możesz wybrać herbatę owocową bez cukru, lemoniadę, wodę z lubianymi dodatkami np. cytryna, pomarańcza, ogórek, mięsa, bazylia, arbuz i wiele innych.
11/27/2023
Świetne pomysły !
Dziękujemy, przekażemy Marii, na pewno się ucieszy. A który przepis będzie Waszym ulubieńcem?