DOCEŃ WPIS: 32

Co na drugie danie dla dziecka? 6 wskazówek od dietetyka + TOP3 przepisy

co na drugie danie dla dziecka pomysly

Prawidłowo skomponowane menu dziecka jest niezbędnym elementem do zapewnienia właściwego i harmonijnego rozwoju. Co zatem podawać dzieciom na drugie dania i czym się kierować w wyborze potraw? Sprawdź!

Według badań, odpowiednio dobrane składniki poszczególnych posiłków przekładają się na zwiększenie sprawności ruchowej jak i umysłowej dzieci. Dlatego właśnie, odpowiedź na pytanie w głowie rodziców: „co na drugie danie dla dziecka?” jest tak ważna. I również dlatego, zachęcam rodziców do starań, by drugie danie dla dziecka było posiłkiem nie tylko odżywczym, ale również atrakcyjnym w wyglądzie.

 

 

Co na drugie danie dla dziecka? Wskazówki od dietetyka + TOP3 przepisy

co na drugie danie dla dziecka zrobic

Autorka: 

Magda Czyrynda-Koleda

Dietetyczka i LUNCH MUNCHowa Ciocia

Co warto podkreślić, obiad dla dzieci jest tylko jednym z elementów całodniowego menu i nie jesteśmy w stanie zawrzeć w nim wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pełni jednak rolę głównego dania dnia i zapewnia dziecku niezbędną do codziennego funkcjonowania energię. Dlatego, by ułatwić odpowiedź na pytanie: „co na drugie danie dla dziecka?”,  w tym wpisie zachęcam rodziców do zapoznania się z moimi wskazówkami i przepisami z LUNCH MUNCHowego bloga.

Poniżej przedstawiam sześć wskazówek, które ułatwią Ci komponowanie drugich dań i pomogą zachęcić pociechę lub pociechy do obiadowe konsumpcji!

 

Po pierwsze:

Daj przestrzeń na wybór

Pamiętaj, iż niezależnie od tego czy w domu mamy roczne, 4-letnie czy 10-letnie dziecko głównie to my, jako rodzice, decydujemy o tym CO zje nasza pociecha. Ona natomiast decyduje ILE zje na dany posiłek i CZY w ogóle go zje. Warto więc dać dziecku przestrzeń na dokonywanie wyborów z produktów i dań, które my mu zaproponujemy. Dzięki temu, dziecko ma poczucie większej sprawczości, sięgając jednocześnie chętniej po produkty, które do tej pory nie były w kręgu jego zainteresowań.

 

Po drugie:

Jakość posiłku w parze z ilością

Utarło się przekonanie, że najzdrowszy obiad to ten, który składa się z dwóch dań – zupy i drugiego dania. Niesłusznie! Nie zawsze bowiem mamy możliwość przygotowania wspomnianych, dwóch opcji (szczególnie, jeśli szykujemy dziecku obiad do zjedzenia w szkole). By posiłek mógł osiągnąć miano  głównego posiłku dnia, starajmy się zadbać o to by nie zabrakło w nim:

źródła białka, zarówno zwierzęcego (mięso, ryba, jaja, produkty mleczne) jak i roślinnego (np. warzywa strączkowego typu bób, soczewica, cieciorka, fasola),

dodatków zbożowych, najlepiej pełnoziarnistych (makaron, kasza gryczana, bulgur, pęczak, ryż brązowy, ziemniaki)

warzyw, będących źródłem witamin, składników mineralnych, ale również przeciwutleniaczy.

 

Po trzecie: 

Warzywne S.O.S.

Według ogólnie przyjętych zasad, połowę talerza obiadowego powinny stanowić warzywa. To w jakiej formie zostaną podane zależy tylko i wyłączenie od nas oraz od naszych pociech i ich preferencji smakowych.

Mogą to być:

gotowane brokuły,

grillowana cukinia z papryką,

surówka z marchewki,

surówka z buraczków.

Opisywana grupa produktów spożywczych to niejednokrotnie „pięta Achillesowa” naszych pociech podczas spożywania drugiego dania, zwłaszcza jeśli w domu mamy dziecko wybiórcze pokarmowo. Nie poddawajmy się jednak i starajmy się każdego dnia serwować warzywa na obiad.

Dziecko to baczny obserwator. Gdy zauważy, że warzywa pojawiają się codziennie na stole, po pewnym czasie zacznie po nie sięgać chętniej.

Jeśli nie w formie surówki to możemy je podać w oddzielnym półmisku, by dziecko samo wybrało produkt, który najbardziej mu smakuje.

Możemy też część warzyw przemycać jako składnik ulubionego sosu pomidorowego do pulpetów, czy nadzienie do naleśników.

 

Po czwarte: 

Jemy oczami – dzieci również

Wygląd każdego dania ma bardzo duże znaczenie. Gdy przeważa w nim różna kolorystyka, tym chętniej przystępujemy do jego konsumpcji. Dzieci są wyjątkowo wymagającymi konsumentami i zdecydowanie szybciej sięgają po drugie danie pełne kolorów. Potrawy dzieci możesz przyozdobić za pomocą specjalnych ozdobnych wykałaczek.

http://lunchmunch.pl/produkt/wykalaczki-dekoracyjne-pastel-bento

 

Po piąte: 

W grupie siła

Jak często słyszymy, od naszych dzieci – „Nie lubię tego”, „Nie chcę tego jeść”? A gdyby tak częściej zaangażować najmłodszych domowników w planowanie co na drugie danie i tworzenie listy zakupów oraz przygotowywanie posiłków. Wtedy zwiększamy szansę na to, że drugie danie, które dziś zaplanowaliśmy na obiad zostanie zjedzone. Wspólne jedzenie posiłków, w spokojnej, miłej atmosferze również zaprocentuje – budowaniem lepszej relacji z jedzeniem oraz pomiędzy domownikami.

 

Po szóste: 

Ryba psuje się od głowy… podobnie jak zwyczaje żywieniowe dzieci 

Sposób żywienia naszych dzieci jest odzwierciedleniem naszych – rodziców – wyborów żywieniowych. To co uda się nam wypracować od najmłodszych lat, a nawet w pierwszych miesiącach rozszerzania diety dziecka, zaprocentuje z pewnością w przyszłości. Jeżeli na naszym talerzu obiadowym zabraknie warzyw, dodatków zbożowych czy źródła białka, nie oczekujmy, że dziecko będzie chętnie sięgać po powyższe produkty. Wspólnie możemy próbować nowych smaków, nawet jeśli sami nie jesteśmy do nich od razu przekonani. Dziecko poprzez obserwację pobiera cenną naukę i nabiera przekonania, że brokuł, za którym do tej pory nie przepadał może jednak dobrze smakować.

 

Co na drugie danie dla dziecka szczególnie polecam?

Mam swoje ulubione przepisy od LUNCH MUNCHowego Taty! Które przepisy z lunch box bloga polecam? 

 

Co na drugie danie dla dziecka z białkiem roślinnym polecam?

Dobrym przykładem „przemycenia” białka roślinnego w daniu obiadowym będą kotlety z żółtej soczewicy z kaszą gryczaną:

Kotlety w łatwo dostępny i akceptowalny przez większość młodych konsumentów sposób dostarczą także błonnika pokarmowego, dającego sytość na dłużej. Ponadto będą źródłem żelaza, składnika mineralnego niezbędnego do prawidłowego rozwoju każdego dziecka i zapobiegającego wystąpieniu anemii.

Co ważne można je podawać na ciepło jako drugie danie, jak również spakować do śniadaniówki by posłużyły za szkolny lunch.

Przepis znajdziesz we wpisie o potrawach, które również łatwo spakujesz dziecku do szkoły.

 

Co na drugie danie dla dziecka podać, żeby zadbać o tęczę na talerzu? 

Dobrym przykładem kolorów na talerzu będą nuggetsy z kurczaka:

co na drugie danie dla dziecka przepis

Podane z buraczkami i zapiekanymi ziemniaczkami niż po ten sam produkt zaserwowany w towarzystwie białego ryżu, surówki z białej kapusty podane na jednobarwnym talerzu (lub do lunch boxa). Forma podania również gra ważną rolę. O wdzięcznej nazwie „chrup chrup”, bo rzeczywiście są bardzo chrupiące. Wskakuj po przepis na nuggetsy z kurczaka dla dzieci.

 

Co na drugie danie dla dziecka pomoże Ci przemycić warzywa? 

Dobrym sposobem na przemycenie warzyw w potrawach obiadowych będą frytki z batatów:

co na drugie danie dla dziecka przepisy

Frytki z batatów sprawdzą się jako alternatywa dla wszechobecnych tłuczonych ziemniaków. Nie dość, że ładniejsze kolorystycznie to dodatkowo bogatsze w karotenoidy – związki, istotne dla pracy układu odpornościowego, narządu wzroku oraz wpływające pozytywnie na funkcje poznawcze dziecka.

 

Znasz już 3 potrawy na drugie danie dla dziecka!

Po inne przepisy dla dzieci wskakuj do bloga – zakładka SMAKOWITE PORADY.

 

 

 

co na drugie danie dla dziecka przepisy

Autorka: 

Magdalena Czyrynda-Koleda

Dietetyk, poradnia „Z kaloriami na pieńku”

 

DOCEŃ WPIS: 32

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *