Uzdolnienia dzieci ?czyli polonista czy matematyk ? którym typem jest Twoje dziecko?

W artykule dowiesz się, czy my, rodzice, mamy wpływ na to, jakim typem ucznia będzie nasza pociecha. W jaki sposób rozpoznasz i pobudzisz uzdolnienia swojego dziecka?
Uzdolnienia dzieci to dla nas, rodziców, temat bardzo ważny. Kto z nas nie chciałby ich wspierać możliwie najlepiej? Zgłębiając temat, dotarłam do informacji, gdzie część badaczy twierdzi, że nasze preferencje do przedmiotów humanistycznych, bądź ścisłych kształtowane są już w łonie matki. Czy w związku z tym my sami mamy wpływ na to, jakim typem ucznia będzie nasza pociecha? W jaki sposób należy rozpoznać i pobudzać uzdolnienia dziecka?
Uzdolnienia dzieci – rodzaje zdolności
Najpowszechniejszy podział to podział na uzdolnienia humanistyczne oraz ścisłe. Ponoć ten podział uwidacznia się w momencie, kiedy dziecko rozpoczyna edukację. Temat nie jest natomiast aż tak banalny, bo uzdolnienia dzieci mogą iść w dużo większą ilość kierunków. Jednocześnie, jest to temat na czasie, że za chwilę rozpoczyna się rok szkolny.
Okazje się, że inteligencja człowieka jest wielopłaszczyznowa i wszyscy posiadają te same zdolności, jednakże o różnym stopniu nasilenia. Uzdolnienia językowe mają dzieci, które wyprzedzają rówieśników w czytaniu i pisaniu, nie mają problemów z doborem odpowiedniego słownictwa i lubią czytać. Jeśli natomiast Twojemu dziecku nie przysparza problemów rozwiązywanie zadań matematycznych i cechuje je spostrzegawczość, możesz podejrzewać, że dziecko posiada zdolności matematyczne. Z kolei – w przypadku ponadprzeciętnej sprawności fizycznej mamy do czynienia ze zdolnością ruchową. Uzdolnienia muzyczne mają miejsce wtedy, gdy dziecko ma duże poczucie rytmu i lubi wsłuchiwać się w dźwięki.
Będąc uważnym rodzicem, zapewne uda Ci się zauważyć uzdolnienia dziecka. Jeśli też chciałabyś dodatkowo zaangażować dziecko w mini-zabawę o naturalnych uzdolnieniach i talentach, to wspólnie sprawdźcie nasz LUNCH MUNCHowy quiz dla dzieci.
Poprawiać to co słabsze czy wzmacniać to co mocne?
Pamiętam, jak straszną katorgą był dla mnie czas spędzony na naukę matematyki w domu. Zdecydowanie, więcej zdziałamy wzmacniając naturalne umiejętności dziecka, niż tępiąc to, co nie jest jego najmocniejszą stroną. Bazowanie na naturalnych umiejętnościach dziecka i jego mocnych stronach i sprzyja jego rozwojowi i daje możliwość pełnego wykorzystania jego potencjału. W związku z tym, poprawiając dziecko, będziemy marnować czas. Zamiast tego, koncentrujmy się na wzmacnianiu naturalnych umiejętności i mocnych stron dziecka. Bo to jego naturalny potencjał. To one zadecydują o życiowych osiągnięciach Twojej pociechy.
Uzdolnienia dzieci – jak je rozwijać? Praktyczne porady
Dla większości dzieci na pewno ulubioną aktywnością będą zajęcia dodatkowe, co jest jak najbardziej zrozumiałe, gdyż najmłodsi lubią naukę połączoną z zabawą. Natomiast, to nie jedyny sposób na rozwijanie uzdolnień dzieci. Ważne jest też wspólne spędzanie czasu w obrębie tego, do czego dziecko ma predyspozycje. Zabierając dziecko na wystawę do Muzeum Narodowego, zapoznamy je z historią sztuki, a decydując się na odwiedzenie Centrum Nauki Kopernik, wprowadzimy w zasady techniki i fizyki. Aktywne wakacje z dzieckiem to kolejny sposób na rozwijanie umiejętności dzieci. Wspólna wycieczka do lasu może dać upust naturalnej dociekliwości dziecka. Poza tym, pomagać nam może kontakt z dziećmi o podobnych zainteresowaniach do naszego szkraba. Kontakt z dziećmi o podobnych predyspozycjach wzmocni ogień wspólnych zainteresowań. No i na koniec – nie zapominajmy o dawce zdrowego paliwa, którym jest między innymi zdrowe i kolorowe jedzenie. Urozmaicone posiłki, zapakowane w dobrej jakości pojemnik na lunch, uchronią dziecko przed sięganiem po zwodnicze i puste kalorie.
Dlaczego ważne jest podtrzymywanie zainteresowania dziecka?
Droga sama w sobie może być przyjemnością. Tak samo jest ze wzmacnianiem umiejętności dziecka. Poszukiwanie rozwiązań, które pomogą rozwijać talenty dzieci poza szkołą, może być sposobem na życie dla dziecka i dla rodzica. Pozytywnie zapamiętany czas, spędzony z rodzicami na wzmacnianiu naturalnych umiejętności malucha, spowoduje że wybrany przedmiot stanie się dla szkraba czymś więcej… pasją.
08/24/2020