DOCEŃ PRZEPIS: 1

Talenty u dzieci ?jak je rozwinąć? Zastosuj te 4 zasady!

talenty dzieci jak rozwijac

Rozpoznane zawczasu, a potem wzmacniane, pomogą dziecku wykształcić poczucie spełnienia i sensu. Wiecie, o czym mowa? O talentach u dzieci, oczywiście! O tym, jak je rozwijać przeczytacie dziś w artykule od LUNCH MUNCHowej Mamy!

talenty u dzieci jak wzmacniac

Zapewne zauważyłeś, że częścią naszej strony jest QUIZ dla dzieci, do którego zachęca MUNCHowa Drużyna®. QUIZ to zabawa, a zatem coś przyjemnego i z pozoru błahego…. Ale sprawa rozchodzi się o coś całkiem niebanalnego, bo o talenty u dzieci. Rozpoznane zawczasu, a potem wzmacniane, pomogą dziecku wykształcić poczucie spełnienia i sensu. Natomiast te zaniedbane, zagrzebane i przyciszone, będą dogorywać gdzieś i czekać na lepsze czasy… A ten czas minie… z pewnością. Wiesz, o czym mówię? Dla mnie to temat zdecydowanie bliski, dlatego tym razem przyszedł czas na wpis o talentach u dzieci.

 

Co fundujesz swoim dzieciom, inwestując w ich talenty?

talenty u dzieci rozwijaj z MUNCHowa Druzyna

Rozwijane talenty dziecka rozkwitają, a samo dziecko, przy Twoim wsparciu, staje się mistrzem. To oczywiście zwiększa jego pewność siebie i poczucie sprawczości. Zaopatrzone w moc sprawczą, nabiera wiary w to, że w życiu może osiągać zamierzone cele. Kto z nas by tak nie chciał? Zapewne wszyscy. A kto z nas tak ma? Niestety, tylko część.

 

Przy okazji, przeczytaj też, jak rozwijać hobby dzieci.

 

 ZASADA 1: 

Talenty u dzieci – najpierw je rozpoznaj! 

Podstawowy, i pierwszy krok do rozwijania talentów u dzieci, to możliwie wczesne rozpoznanie tych talentów. Obserwuj swoje dziecko, szczególnie w trakcie zabaw. Jeśli dziecko robi coś z bez wysiłku, i przy okazji ma z tego mnóstwo radości, to właśnie do danej aktywności ma talent! Wówczas dana czynność przychodzi z taką naturalnością i łatwością, że jemu samemu może być trudno te talenty zauważyć. Natomiast zapewne, ten talent zostaje zauważony przez inne osoby wokół, a ta sama czynność może dla nich nie być taka prosta.

 ZASADA 2:

 Rozpoznane talenty wspieraj zabawą! 

Talenty u dzieci wspieraj zabawą. To kolejna ważna zasada. Zabawą ułatwisz sobie przekazanie tego, co ważne w temacie talentów. Z pomocą w rozwijaniu dziecięcych talentów przychodzi też MUNCHowa Drużyna. Siedmiu super-bohaterów z indywidualnymi mocami. MUCHowa Drużyna to kolorowy przykład na to, że:

  • Każdy ma swoje super moce, oraz swoje słabości.
  • Kluczowym jest nauczyć się je rozpoznawać i wykorzystywać super moce oraz zabezpieczać poziomy energii. Bohaterowie mają łatwiej, wiedząc które jedzenie im służy, a które nie.
  • Warto nauczyć się akceptacji swoich super mocy, bez porównywania się z innymi. Akceptacja dotyczy głównie faktu, że każdy jest inny, co nie oznacza, że lepszy.
  • Każdy ma swoje miejsce w zespole, bo talenty się wzajemnie uzupełniają.

Zobacz też QUIZ dla dzieci.

 ZASADA 3: 

 Talent dziecka jako wspólny czas dla Was! 

Umiejętności dziecka w danym kierunku wesprzesz kilkukrotnie, jeśli staną się one podstawą dla Waszych wspólnych działań. A zatem – zauważone talenty wspieraj wspólnymi aktywnościami. To trzecia ważna zasada. I nie ma drogi na skróty. Zabierając dziecko na wystawę do Muzeum Narodowego, nie tylko zapoznasz z historią sztuki. Dodatkowo, pokażesz dziecku jak ważne dla Ciebie są jego umiejętności. Decydując się na odwiedzenie Centrum Nauki Kopernik, wprowadzisz dziecko w świat techniki i fizyki. Dlatego, im więcej czasu spędzicie razem, tym łatwiej będzie te talenty zauważyć i wspierać.

 ZASADA 4: 

 Zachowaj umiar 

Dziecko może się zniechęcić nawet do czegoś, co przychodzi mu łatwo, jeśli stanie się to wyżyłowanym obowiązkiem. Dodatkowo, podkręcona śruba i oczekiwania ze strony rodzica, trenera, czy nauczyciela, mogą niestety zniechęcić. Dlatego, czwarta zasada, to – zachowaj umiar, zarówno w zakresie ilości zajęć, jak i swoich wymogów. Raz zniechęcone i „przetrenowane” dziecko będzie bardzo trudno „od-zniechęcić”. Zatem bardziej strategiczne podejście to po troszeczku, wspólnie z rodzicem, i regularnie, niż z dużym natężeniem (bo w efekcie na krótko).

Zdecydowanie, temat jest ważny. Tak samo jak samo dziecko i jego talenty – a słowo klucz to w mojej ocenie – uważność rodzica na dziecko. I tego nam wszystkim, rodzicom, życzę.

Rozwijane talenty dziecka rozkwitają, a samo dziecko, przy Twoim wsparciu, staje się mistrzem. To oczywiście zwiększa jego pewność siebie i poczucie sprawczości. Zaopatrzone w moc sprawczą, nabiera wiary w to, że w życiu może osiągać zamierzone cele.

talenty dzieci 4 zasady jak je rozwinac

01/14/2020

Torba termiczna na lunch dla dzieci

DOCEŃ PRZEPIS: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *