DOCEŃ PRZEPIS: 0

Przyprawa piernikowa domowej roboty

przyprawa piernikowa skladniki

Przyprawa piernikowa to nieodłączny element świąt. A żeby poczuć jej aromat, wcale nie musisz sięgać po przyprawę ze sklepu. Zrób własną z tego prostego przepisu!

Przyprawa piernikowa to coś, czego zimą, w naszym LUNCH MUNCHowym Domostwie, używamy  bardzo często. Boże Narodzenie to zapach korzennej przyprawy piernikowej i cytrusów. Ostatnio w naszym domu gościły muffiny piernikowe, kompot wigilijny oraz szybkie pierniczki, a aromat każdej z tych potraw to mieszanka składników, o których przeczytasz właśnie w tym przepisie.

przyprawa piernikowa jak zrobic w domu

Przyprawa piernikowa – po co robić samemu?

Kiedyś przyprawę piernikową kupowaliśmy w sklepie… ale tylko do czasu. Bo czy zdarzyło Ci się przeczytać ich skład? Mi tak… I co ja tam przeczytałam? Przyprawa piernikowa od pierwszego producenta na pierwszym miejscu składników zawierała w sobie cukier, a od drugiego – mąkę pszenną!!!! No, ale od czego mamy moździerz czy urządzenia miksujące… i chęci!

przyprawa piernikowa domowa

Przyprawa piernikowa – składniki:

 • 8 łyżek mielonego cynamonu
 • 3 łyżeczki goździków
 • 2 łyżeczki imbiru w proszku
 • 1 łyżeczka ziela angielskiego (ziarna)
 • 1 łyżeczka ziaren pieprzu czarnego
 • pół łyżeczki kurkumy w proszku
 • pół łyżeczki gałki muszkatołowej
 • pół łyżeczki mielonego kardamonu

Wpadaj też po przepis na pierniczki świąteczne bez cukru.

przyprawa piernikowa domowa skladniki

Przyprawa piernikowa – przygotowanie:

 1. Zaczynam od tego, żeby zmielić w malakserze  goździki, ziarna ziela angielskiego i pieprz (urządzenie nastawiam na wysokie obroty i zajmuje to kilka sekund). Możesz je też utłuc i dokładnie sproszkować w moździerzu (choć z pewnością zajmie to więcej czasu niż przy użyciu naczynia miksującego).
 2. Sproszkowane, mieszam z resztą składników i dodatkowo przesiewam przez sitko (żeby pozbyć się ewentualnych większych kawałków).
 3. Przesypuję w lunchbox pojemnik i szczelnie zamkniętą, przechowuję w ciemnym miejscu.

przyprawa piernikowa jak zrobic samemu w domu

Przyprawa piernikowa – smakowita porada:

Do wykonania przyprawy piernikowej według tego przepisu używam dobrej jakości sprzętu. Zainwestowaliśmy w niego lata temu, a on służy nam wytrwale te długie lata. Naczynie mieli ziarna na mąkę, i robi to w kilka sekund. W naszej kuchni to ważne urządzenie, i konieczny element codziennego warsztatu LUNCH MUNCHaka!

przyprawa piernikowa przepis

DOCEŃ PRZEPIS: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.