DOCEŃ PRZEPIS: 0

Odrabianie lekcji z dzieckiem 8 porad dzięki którym wesprzesz zamiast wyręczać

odrabianie lekcji z dzieckiem 8 porad

Wpadaj do artykułu po 8 porad, dzięki którym ustrzeżesz się przed wyręczaniem dziecka w odrabianiu prac domowych!

Odrabianie lekcji z dzieckiem kojarzy Wam się w pozytywny sposób, czy wręcz odwrotnie? Znajomi nam rodzice mówią o tym w różny sposób, ale zazwyczaj jest to nielubiany  punkt programu w każdym domu. Część rodziców od pierwszych dni edukacji szkolnej swojej pociechy siada z nią do wspólnego odrabiania lekcji. Inni uważają, że po pracy  zasłużyli sobie na czas wolny,  odmawiając siedzenia nad zeszytami dzieci. Kolejny rok szkolny właśnie się zaczął, temat na nowo odżył. Jak odnaleźć złoty środek i nauczyć dzieci samodzielnej pracy w domu?

sniadaniowka do szkoly

Czy wspólne odrabianie lekcji to dobry pomysł?

Rzeczą oczywistą jest, że umysł dziecka jest jak czysta karta. Im wcześniej zaczniemy zapisywać ją wiedzą i umiejętnościami, tym lepszy start dziecka w dorosłe życie. Dlatego, kiedy nasz dzielny przedszkolak kończy swoją przedszkolną przygodę, wraz z początkiem nowego roku szkolnego stoją przed nim (i nami) nowe wyzwania. W tej nowej sytuacji łatwo wpaść w pułapkę… I chcąc jak najlepiej dla dziecka, można się łatwo zapomnieć… A wtedy odrabianie lekcji, jak i nauka, okazują się zadaniami nie naszego szkolniaka, a rodzica. Regularne siedzenie przy dziecku może doprowadzić do sytuacji, gdy wejdzie mu w nawyk to, że pracuje tylko wtedy, gdy w pobliżu jest ktoś dorosły. Zatem, wspólne odrabianie lekcji z dzieckiem to nie jest dobry pomysł. Jak znaleźć balans pomiędzy pomaganiem a wyręczaniem?

odrabianie lekcji z dzieckiem

Odrabianie lekcji z dzieckiem – zdrowe podejście

Sposób wspierania dziecka musi być też uzależniony od jego możliwości. Uczniowie, którzy już na początku mierzą się z trudnościami i mają problemy z koncentracją, wymagać będą innego podejścia niż dzieci, którym nauka przychodzi z łatwością. Sprawdź też: problemy z koncentracją u dzieci.

Po pierwsze: ustal zasady

Dobrze ustalone od samego początku zasady są dobre, i działają nie tylko w przypadku dzieci. Jeśli jednak chodzi o odrabianie lekcji z dzieckiem… Ustalasz, że sprawdzisz lekcje i ewentualnie w nich pomożesz, jeśli Twój maluch napotka jakiekolwiek trudności. Inna zasada, którą warto żebyś ustalił, to przerwy. Zbyt duża ilość pracy domowej, w szczególności bez przerw, może doprowadzić dziecko do zmęczenia i zniechęcenia. Ustal, że po konkretnym czasie (np. po 30 minutach) dziecko robi sobie przerwę. Kolejna ważna zasada może dotyczyć elektroniki i jej powszechnego użytku :). Odrabianie lekcji przez dzieci wymaga ciszy i skupienia. Zatem, ustalcie wyłączanie sprzętów na czas nauki, bo wiadomo, mogą działać rozpraszająco.

Po drugie: w trakcie przerw poświęć dziecku uwagę

Nie polecam oglądania telewizji jako przerwa w odrabianiu lekcji. Przede wszystkim dlatego, że… oglądanie telewizji wciąga. Po drugie, dlatego, że oglądanie telewizji to zdecydowanie nie jest aktywny odpoczynek. W trakcie przerwy możesz podać dziecku coś do zjedzenia i z nim po prostu porozmawiać. Przerwy przydają się też po prostu do przewietrzania pokoju 🙂 W przewietrzonym pokoju dziecko będzie czuło się po prostu lepiej. Przy okazji – dzieci lubią quizy wszelkiego typu, możesz też zaprosić dziecko, żeby wypełniło zabawny quiz dla dzieci.

Po trzecie: dopilnuj wykonania pracy

Zatem, aby dziecko siadało do lekcji samo w swoim pokoju, a później pokazywało efekt swojej pracy. Ponieważ nie biorę czynnego udziału w odrabianiu lekcji, to po prostu sprawdzam co zrobiło moje dziecko.

odrabianie lekcji z dzieckiem dobre praktyki

Po czwarte: zadbaj o regularne i urozmaicone posiłki dziecka

Kolorowe i urozmaicone posiłki, pełne owoców i warzyw, dostarczą dziecku  witamin. Podawane regularnie, pomogą zapobiec napadom głodów. Tych zdecydowanie chcemy unikać, bo jeśli się pojawią, to uniemożliwią dziecku skupienie się.

odrabianie lekcji jak pomoc

Po piąte: dopilnuj picia wody

Woda to płyn, który najlepiej ze wszystkich nawadnia, a nie zawiera kalorii. Woda jest składnikiem krwi, która przenosi tlen do komórek. Nawilża też nasze oczy, stawy, usta, nos, przez co te mogą poprawnie funkcjonować. Pozwala też utrzymać równowagę elektrolitową niezbędną do życia. W końcu, umożliwia prawidłową pracę mózgu i wspiera funkcje poznawcze, takie jak pamięć i koncentracja. Woda stanowi ok. 75% naszego mózgu, zatem kiedy jej brak, koncentracja może spadać.

Po szóste: wzmacniaj to, co potrafi Twoje dziecko

Zdarzyło mi się wziąć do ręki pracę dziecka i zapytać: „A co to takiego ślicznego?” Oczywiście, że nie miałam pojęcia co przedstawia rysunek mojego dziecka, ale oczywiście, było to śliczne :). Warto kierować się zasadą, żeby wzmacniać to co mocne w dziecku, chwalić za dobrze zrobioną robotę. To, co zrobione źle, po prostu wspólnie poprawić, bez osądzania, bez krytykowania. Nad tym tematem można by się rozwodzić, ale wiesz o co mi chodzi. Przeczytaj też więcej o talentach u dzieci.

odrabianie lekcji nauka z dzieckiem

Po siódme: dopilnuj „kącika do odrabiania lekcji”

Dedykowane dziecku miejsce do pracy, wygospodarowana przestrzeń, gdzie dziecko może się skupić, z ciszą i spokojem, to konieczność. Tu, w mojej ocenie, ważne jest oświetlenie miejsca do pracy, a zatem zwróć uwagę na odpowiednie ustawienie biurka. Powinno być ustawione tak, by dochodziło do niego jak najwięcej światła dziennego. Planner to mega ważne akcesorium. Pomocnym w wyrobieniu sobie przez dziecko nawyku odrabiania lekcji będzie z pewnością harmonogram, który uporządkuje tok pracy, a kreatywna i wesoła tablica zadań i wyzwań może zachęcić pociechę do korzystania z niej podczas robienia zadań domowych.

Po ósme: pomóż w spakowaniu się na kolejny dzień

Odrabianie lekcji z dzieckiem może go również uczyć organizacji. Pokaż dziecku, co i jak spakować na kolejny dzień. Jeśli maluch czegoś nie spakował, to sprawdź to i powiedz o tym. I tu ważna rzecz: tak jak nie zapominamy sprawdzić, czy dziecko na kolejny dzień spakowało potrzebne przybory, tak samo pamiętajmy o zapakowaniu porcji wody na kolejny dzień w szkole.

09/16/2020

Torba termiczna na lunch dla dzieci

DOCEŃ PRZEPIS: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.