DOCEŃ PRZEPIS: 0

Jak napisać postanowienia noworoczne?

jak napisac postanowienia noworoczne

Nowy Rok to nowe początki dla wielu z nas. Zazwyczaj również krótki urlop i czas na noworoczne postanowienia. Brak codziennej bieżączki sprzyja podsumowaniom i pozwala na to, żeby przyjrzeć się codzienności, i temu co chcemy osiągnąć w życiu. Jak napisać postanowienia noworoczne, żeby nam służyły?

Jak napisać postanowienia noworoczne? Wczoraj odgrzebałam stare kalendarze… a na pierwszych stronach każdego starannie rozpisane postanowienia na kolejne lata… Bo Nowy Rok to nowe początki dla wielu z nas. A co za tym idzie, najczęściej, noworoczne postanowienia. Zazwyczaj święta i Nowy Rok to kilka dni wolnego. Brak codziennej bieżączki również sprzyja podsumowaniom, przyjrzeniu się swojej codzienności, i temu co chcemy osiągnąć w życiu. I dobrze. Dlaczego dobrze? Bo to nasza codzienność, czyli nasze codzienne nawyki, najmniejsze wybory, kształtują naszą całą rzeczywistość. I to regularnymi, małymi ale powtarzalnymi działaniami modelujemy też zachowania naszych dzieci. Jak zatem pisać postanowienia noworoczne, żeby nam służyły?jak napisac postanowienia noworoczne sposoby

Postanowienia noworoczne – praktyka czyni mistrza

O celach nie raz nasłuchałam się na korpo-szkoleniach, a na hasło SMART wprost więdną mi uszy (być może dlatego że po latach słuchania tych samych teorii stałam się bullsh:]t odporna). Przez lata noworocznych postanowień i dążenia do różnych celów znalazłam praktyczne podejście do realizacji celów. Gdzieś pomiędzy korpo-gadką a świeżym powiewem inspirujących mądrości w duchu Beaty Pawlikowskiej znalazłam swój własny sposób na to jak napisać postanowienia noworoczne. Dlatego, Ciebie również zachęcam do pracy nad nimi. Zapewne Ty również po latach praktyki wypracujesz swój własny sposób na osiąganie celów, które dla Ciebie są ważne. 

jak napisac postanowienia noworoczne zeby wytrwac

Postanowienia noworoczne nie działają bez celów!

Wiele ze swoich celów osiągnęłam, wiele jeszcze przede mną. Jedno wiem na pewno: najtrudniej jest realizować cele w ciągle zmieniających się warunkach. Jeśli natomiast  Twój dzień jest w miarę podobny jeden do drugiego, to realizacja postanowień w dużej mierze zależy od Ciebie samego czy Ciebie samej.  Patrząc na to z dużej perspektywy, to realizacja postanowień zależy tylko (i aż) od trzech rzeczy:

  1. Twojej świadomej decyzji, że coś chcesz osiągnąć / coś chcesz robić inaczej
  2. Twojej wiedzy jak te cele osiągać / czego to wymaga na co dzień
  3. Twojej konsekwencji w codziennej i żmudnej realizacji celów, które sobie wybierzesz i rozpiszesz

To tylko i aż trzy rzeczy. Jeśli rzeczywiście chcesz coś zmienić w swoim życiu, i świadomie wpływać na jego jakość na swoją korzyść, to czytaj dalej.

jak napisać postanowienia noworoczne jak wytrwac

Jak napisać postanowienia noworoczne?

Ciało mamy na własność, a korzystanie z niego jest za darmo. Nikt nam go nie zabierze, ani też bez nas nie zmieni. To zatem nasza podstawowa i główna własność. Im lepiej o nie zadbamy, tym lepiej nam posłuży. Zatem ciało to bardzo dobry przykład do naszych postanowień noworocznych. Pozwól więc, że do niego nawiążę:

 Postanowienie nr 1: 

Schudnę, bo chcę mieć ciało jak Jennifer Aniston.

Super, świetnie! W zdrowym ciele zdrowy duch. Ale… czy wiesz, jak Jennifer Aniston osiągnęła figurę taką jaką ma? Ano – ćwiczy codziennie przez co najmniej godzinę. Dodatkowo, kilka razy w tygodniu uprawia yogę i pilates. A zatem, jej ciało to suma codziennych regularnych działań, pewnego stylu życia który wybrała i który przez przerwy kontynuuje. Jeśli zatem Ty również wybierasz takie życie, takie ciało, to nie stanie się to przez tygodniową głodówkę, a codzienne regularne ćwiczenia.

Jak napisać postanowienie noworoczne – postanowienie nr 1?

Swoje postanowienie rozbij na konkretne mniejsze cele, które będziesz mógł / mogła systematycznie realizować. Przykładowo:

Cel numer 1: Zakupię kartę na siłownię.

Cel numer 2: Znajdę godzinę tygodniowo na ćwiczenia fizyczne.

Cel numer 3: Wydłużę spacery ze swoim psem z 15 minut do 45 minut dziennie.

Cel numer 4: Raz w tygodniu pójdę na basen /yogę/ spacer do lasu/… [wpisz cokolwiek innego co lubisz robić, a co wymaga fizycznego wysiłku].

Spisz tylko te cele, przy których realnie widzisz możliwość ich wykonania. Dla przykładu: jeśli w Twojej okolicy nie ma siłowni, a do najbliższej musiałbyś dojeżdżać godzinę, i już teraz widzisz że to będzie ponad Twoje możliwości, poszukaj innego sposobu na realizację Twojego celu. Ale jeśli już spiszesz ten cel i go obierzesz, to potem mocno go pilnuj, i działaj, żeby go realizować zgodnie ze swoją rozpiską! Proste?

jak napisac postanowienia noworoczne zeby je realizowac

 Postanowienie nr 2: 

Chcę, żebyśmy jako rodzina zdrowo się odżywiali. 

Bardzo dobrze. Wspaniale! Bo energia z pożywienia to jedno z najważniejszych źródeł energii dla naszych ciał. Ale… Czy wiesz, co tak właściwie dla Was jest zdrowe? Skoro przez poprzednie lata jedliście nie-zdrowo, skąd będziecie wiedzieli, jak gotować zdrowe jedzenie? A jeśli nie potrafisz gotować, i nie masz z tego „fanu”, to skąd te zdrowe jedzenie pozyskasz? A może masz wiedzę o zdrowym odżywianiu, tylko nie miałeś czasu/ chęci, żeby szykować zdrowe jedzenie?

Jak napisać postanowienia noworoczne – postanowienie nr 2?

Dlatego, tu znowu,  przyjrzyj się odżywianiu Waszej rodziny i zobacz o co Ci tak naprawdę chodzi. Co tak naprawdę chciałbyś osiągnąć? A potem rozbij dosyć generalne postanowienie na pomniejsze cele. Przykładowo:

Cel numer 1: W każdy weekend przygotuję dwie zdrowe potrawy, które w tygodniu będę mógł spakować sobie do pracy, a dziecku do szkoły.

Cel numer 2: Zaczniemy jeść śniadania z rana.

Cel numer 3: Będę wstawać 15 minut wcześniej, żeby spakować dziecku śniadaniówkę do szkoły.

Cel numer 4: Raz w tygodniu zrobię zakupy na cały tydzień z dużą ilością warzyw. Zakupię tyle warzyw, żeby móc je codziennie dokładać do obiadu, i zapewnić zdrowe przekąski dla dzieci.

Zobacz, że postanowienie Chcę się zdrowo odżywiać wymaga wielu działań, które nie staną się tak po prostu, i wymagają zmiany małych codziennych przyzwyczajeń.

jak napisać postanowienia noworoczne porady

Jak napisać postanowienia noworoczne? Zaprzyjaźnij się z planem!

Jak widzisz, właściwie w dużej mierze, postanowienia noworoczne dotyczą stworzenia planu z celami. I po prostu trzeba ten plan polubić i się z nim zaprzyjaźnić! A nic nie jest łatwe bez wprawy. Bo praktyka czyni mistrza. To zapewne nie jest trudniejsze niż jazda samochodem, która też wymaga nauki. A zatem –  dasz radę!

12/30/2019

boxing day promocje

DOCEŃ PRZEPIS: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *