DOCEŃ WPIS: 1068

10 rzeczy, których (zapewne) nie wiesz o BPA. Po czym poznać lunch box bez BPA?

lunch box bez BPA sklep

BPA jest symbolem często widocznym na opakowaniach z tworzyw sztucznych. Pewnie nie raz zastanawiałeś się, co to właściwie jest ten BPA? Jeśli nie wiesz, to zapraszamy do lektury.

Rodzicu! Pewnie nie raz spotkałeś się z oznaczeniem „BPA Free” i zastanawiałeś się, co to właściwie oznacza. W tym artykule rozwiewamy wszelkie Twoje wątpliwości i wyjaśniamy, co każdy rodzic powinien wiedzieć o BPA oraz po czym poznać lunch box bez BPA.

 

zestaw lunch box dla dzieci

 

Lista 10 rzeczy, których o BPA zapewne nie wiesz!

 

1. Co to jest BPA?

Bisfenol-A, powszechnie znany jako BPA, to substancja 2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propan (CAS 0000080-05-7), czyli związek chemiczny powszechnie stosowany do produkcji tworzyw sztucznych oraz papieru termicznego. BPA jest nierozpuszczalny w wodzie, lecz wchodzi w reakcję z tłuszczami.

Bisfenol-A rozpuszczalny jest w:

  • wodorotlenku litowców,
  • acetonie,
  • etanolu,
  • metanolu,
  • eterze dietylowym,
  • bezwodnym kwasie octowym.

BPA używany jest w przemyśle nie tylko do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, lecz również poliestrów (mogą być obecne w butelkach do karmienia niemowląt oraz w papierze do drukowania paragonów). BPA stosowane jest również do produkcji żywic ekspandowanych stosowanych m.in. w puszkach metalowych do konserw. BPA może być stosowany przy produkcji tańszych kosmetyków (jako przeciwutleniacz).

 

lunch box bez bpa

 

2. Czy BPA jest szkodliwe?

Badania przeprowadzone na zwierzętach jasno wykazały, że BPA zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia raka prostaty i raka piersi. U dzieci może grozić otyłością, a nawet niepłodnością w dorosłym wieku. Wdychanie BPA może wywoływać kontaktową alergię skórną. European Food Safety Authority (EFSA) wykazała, że BPA ma szkodliwe działanie na funkcjonowanie wątroby, nerek i gruczołów sutkowych. Inne badanie wykazało, że BPA ma negatywny wpływ na mózg.

Od 2011 Komisja Europejska zabroniła stosowania BPA w produktach skierowanych do dzieci, m.in. butelkach do karmienia niemowląt. W Rozporządzeniu Komisji (UE) 2018/213 z dnia 12 lutego 2018 r.  można znaleźć informację, że „limit migracji specyficznej wynosi 0,05 mg BPA na kilogram żywności”. Jest to limit zawartości BPA w opakowaniach mających kontakt z żywnością. 

 

3. Jak BPA może dostać się do organizmu?

BPA może dostać się do organizmu na 3 sposoby:

poprzez drogi oddechowe: 

na przedostanie się BPA do organizmy narażone są osoby, które pracują w zakładach produkujących: farby, lakiery, plastik, oraz papier do kas fiskalnych;

przez skórę:

BPA może dostać się do organizmu poprzez kontakt z produktami zawierającymi BPA. Naukowcy z Institut Nationale de la Recherche Agronomique (INRA) w Paryżu przeprowadzili badania, z których wynika, że Bisfenol-A łatwo przenika przez skórę z paragonów z kas fiskalnych, które zawierają domieszkę BPA;

drogą pokarmową:

czyli poprzez przenikanie cząsteczek BPA do żywności. Największe ich stężenie przenika do żywności w czasie podgrzewania pojemników zawierających BPA w kuchence mikrofalowej. Dlatego właśnie, tak ważne jest wybieranie lunch box pojemników, które w swoim składzie BPA nie posiadają i posiadają właściwe oznaczenia, które to potwierdzają. 

 

lunch box bez bpa po czym poznac

 

4. „Bez BPA” co to znaczy?

Bez BPA, „wolne od BPA” lub „BPA Free” oznacza, że opakowanie zostało wykonane z tworzywa niezawierającego BPA, czyli Bisfenolu A.

 

5. Jak wygląda symbol „BPA Free”?

Oznaczenie BPA Free to kwadrat, wewnątrz którego znajduje się informacja „BPA Free”. Może również być również oznaczany jako zielone koło z listkiem z napisem wewnątrz „BPA free” lub „Bez BPA”.

 

bento box dla dzieci

 

6. Co oznacza symbol „BPA Free”?

Symbol „Bez BPA” lub „BPA Free” to oznakowanie wskazujące na to, że plastikowe opakowania nie zawierają BPA. Warto też sprawdzać inne oznaczenia, które mogą wskazywać na jakość i przeznaczenie produktów. 

 

7. Lunch box bez BPA – po czym go poznam?

Nie da się ustalić zawartości BPA lub jego braku „na oko”. Stwierdzenie zawartości Bisfenolu-A wymaga badań (zgodności z przepisami). Dlatego, lunch box bez BPA musi być odpowiednio oznaczony. Bezpośrednio na produkcie lub w instrukcji użycia powinny znajdować się dwa znaki: 

po pierwsze:

oznakowanie wskazujące na brak BPA to właśnie znak „BPA Free”.

po drugie: 

do kontaktu z żywnością. To symbol widelca i noża, wskazujący na dopuszczenie do bezpośredniego kontaktu z jedzeniem.

Śniadaniówki z LUNCH MUNCHowej oferty wykonane są z tworzyw odpowiednich do wysokich temperatur i właściwie oznaczonych. Nasze Lunch boxy nie zawierają BPA ani fosforan trifenylu, dzięki temu są bezpieczne dla zdrowia. Możesz być pewien, że nie narażasz zdrowia swojego dziecka, gdy pakujesz mu do lunch boxa zdrowe drugie śniadanie przygotowane zgodnie z wytycznymi Powiatowej Stacji Epidemiologicznej.

 

lunchbox dla dzieci bez BPA

 

8. Pojemniki bez BPA – czy nadają się do mikrofali?

To, czy dany pojemnik jest odpowiedni do kuchenki mikrofalowej, zależy od zastosowanego rodzaju plastiku. Co do zasady, pojemniki oznaczone symbolem „Bez BPA” oraz oznaczone symbolem „Do mikrofali” (charakterystyczny znak trzech fali) są odpowiednie do mikrofali. Ważna uwaga: zazwyczaj można je podgrzewać w mikrofalówce bardzo krótko – tzn. maksymalnie trzy minuty. FDA zaleca, aby podgrzewanie posiłków w pudełkach bez BPA było zgodne z zaleceniami producenta. Gdy podgrzewasz posiłki w pojemnikach z LUNCH MUNCHowej oferty, to podgrzewaj je do trzech minut i bez przykrywki. Nie podgrzewaj też pojemników pustych. 

 

9. Śniadaniówka bez BPA – czy nadaje się do lodówki?

Jeśli posiadasz śniadaniówkę oznaczoną symbolem „Bez BPA”, to sprawdź też, czy posiada inne oznaczenia wskazujące na prawidłowe użycie. Umieszczona na opakowaniu „śnieżynka” wskazuje na możliwość zastosowania pojemnika do lodówki i zamrażarki. Śniadaniówki z LUNCH MUNCHowej oferty wykonane są z tworzywa oznaczonego PP5, odpornego zarówno na wysokie jak i niskie temperatury, dzięki temu możesz je bezpiecznie schłodzić w lodówce. 

 

bento lunch box dla dzieci

 

10. Jak chronić się przed BPA?

Niestety, okazuje się, że źródeł BPA jest w naszym otoczeniu bardzo dużo, dlatego warto chronić organizm przed opakowaniami, które zostały wyprodukowane z jego użyciem. Dlatego, jeśli możesz, to:

rezygnuj z wody z jednorazowych butelek PET – zastąp je wielorazową butelką ze stali szlachetnej;

nie podgrzewaj żywności w opakowaniach do tego nieprzeznaczonych (w szczególności jednorazowego użytku);

wybierając pojemniki wielorazowego użytku, sprawdzaj czy widnieje na tychże produktach lub na ich opakowaniu napis – bez BPA. 

 

11. Skąd producenci mają wiedzieć, czy produkty posiadają BPA w swoim składzie?

Badanie na zawartość BPA w produktach wykonują wyspecjalizowane instytuty, jednostki badawcze posiadające własne laboratoria oraz wykonujące usługi testowania produktów. Takie laboratoria znajdują się zarówno w Polsce, jak i pozostałych krajach na świecie. 

 

lunch box bez BPA

 

12. Czy w produktach Lunch Munch znajduje się BPA?

Produkty marki LUNCH MUNCH® nie posiadają w swoim składzie BPA, w zgodzie z obowiązującym prawem dla Unii Europejskiej i dla Polski. Prototypy produktów wytwarzanych w Polsce jak i za granicą są poddawane testom materiałowym, tak by wykluczyć zawartość BPA. Niezależnie od tego, który lunch box wybierzesz z oferty naszego LUNCH MUNCHowego sklepu ze śniadaniówką, to możesz być pewien, że został wykonany z bezpiecznych dla zdrowia tworzyw!

 

lunch box bez BPA jaki wybrac

06/11/2022

 

lunch box bez BPA

DOCEŃ WPIS: 1068

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *