Jabłka ❦❦❦ jak myć i podawać dzieciom?

Jabłka jak myć i podawać dzieciom?

Wprawdzie sezon na jabłka w pełni… Jeśli jednak nie korzystasz z przydomowego sadu lub sprawdzonego targowiska, to Twoje jabłka mogą wymagać solidnej kąpieli. W artykule LUNCH MUNCHowa Mama opowiada o tym, jak pozbyć się wosku i pestycydów z jabłek.

Jabłka – jak myć i podawać dzieciom? Temat zdecydowanie na czasie. Za dzieciaka jabłka jadłam tylko ze skórką. Ich obieranie raczej nie było powszechne, a dla mnie oczywistym było jedzenie jabłek z drzewa. Wystarczyło umyć, a czasami po prostu porządniej wytrzeć… No, ale… świat się zmienił. Moje nawyki też. Będąc już w roli mamy, przez pierwsze lata, jabłka dla swojej córki podawałam dopiero po obraniu ze skórki. Z początku je obierałam, bo mała jeszcze nie potrafiła dobrze gryźć. Z czasem obieranie jabłek stało się naszym nawykiem, choć nie koniecznie najzdrowszym…

Jabłka ze skórką – czy rzeczywiście warto?

Z czasem zdałam sobie sprawę, że to właśnie pod skórką jabłek kryje się ogromna ilość witamin i składników odżywczych. Obierając skórkę, tracimy  rejon jabłka w którym jest największe zagęszczenie witamin. W skórce jabłek znajduje sie kwercetyna. To naturalny barwnik należący do grupy flawonoidów. Kwercetyna posiada wiele pozytywnych właściwości, tzn.:

  • ✓ obniża ryzyko zawału serca,
  • ✓ zapobiega powstawaniu miażdżycy i żylaków,
  • ✓ poprawia pamięć, 
  • ✓„zamiata” wolne rodniki oraz  hamuje ich powstawanie.

Żeby dziecko mogło utrzymać prawidłowy poziomu kwercetyny we krwi, to  powinno systematyczne spożywać  warzywa i owoce, które ją zawierają. Dlatego właśnie warto  pozostawiać skórkę na jabłku. Dlatego też dziś podejmuję temat tego, jak skutecznie myć jabłka, tak żeby z czystym sumieniem  podawać je dziecku ze skórką.

Jabłka jak myć

Jabłka – co myć z owoców?

Z owoców chcemy pozbyć się najczęściej dwóch niefajnych składników: pestycydów i wosku. Wosk wydaje się być bardziej widoczny gołym okiem. W Wielkiej Brytanii, gdzie studiowałam, takie błyszczące jak z bajki jabłka to właściwie jedyny wybór.  Ostatnio i w Polsce tych woskowanych jest coraz więcej. Wosk chroni przed tlenem, a zatem wilgocią i utratą jędrności. Z perspektywy producenta i dystrybutora może to wyglądać na duży plus – bo produkt może leżej dłużej na sklepowych półkach. Najczęsciej wosk spożywczy to albo szelak albo carnauba. Zazwyczaj są one jadalne i bezpieczne, ale są też takie które budzą kontrowersje. Ponieważ jako klienci sklepu nie poznamy który to nieszkodliwy, a który nie, to przed podaniem dziecku ze skórką, warto je skutecznie umyć. Skutecznie – czyli jak? 

Jabłka jak myć wosk

Jabłka – jak myć skutecznie?

Wygląda na to, że skuteczne mycie jabłek z pestycydów i wosku to dłuższa i dwuetapowa procedura. W tym pierwszym etapie mycia, woda musi mieć odczyn kwaśny. Dlatego, najpierw myję w wodzie zmieszanej z octem lub kwaskiem cytrynowym.  Na litr wody daję pół szklanki octu. Trzymam jabłka kilka minut, a potem czas na kolejną kąpiel. Tym  razem wkładam jabłka do roztworu z sodą oczyszczoną (tu już woda ma mieć odczyn zasadowy). Do miski wsypuję około 2 – 3 łyżeczki sody oczyszczonej na litr wody. W tym rostworze również trzymam jabłka kilka minut.

Jak podawać jabłka dla dzieci?

Po dokładnym umyciu jabłek możesz je kroić na mniejsze cząstki już bez obierania ze skórki. Bardzo małym dzieciom (takim do roku) trudno jest wyciągnąć jedzenie z zaciśniętej pięści.  Dlatego,  dziecku  w tym wieku pokrój jabłko w dłuższe ćwiartki lub słupki, tak żeby część owoca wystawała z ręki. Jeśli masz starsze dziecko – wystarczy, że pokroisz jabłka na połówki lub ćwiartki. Ja najczęśćiej kroję właśnie w ćwiartki i pakuję do szkoły czy do samochodu do pojemnika na jedzenie.

Słowo na koniec

Oczywiście, jeśli masz możliwość, to korzystaj z jabłek w sezonie na targowisku lub z przydomowych sadów. Jeśli zaś korzystasz z marketów, to pamiętaj o porządnym umyciu skórki owoców.  Pomimo że początkowo z mieszanymi uczuciami podeszłam do jej pozostawiania, to ostatecznie się przekonałam. Jak widzisz, nie jest to droga na skróty –  wymaga czasu i pewnej uwagi.

07/14/2019

Torba termiczna na lunch dla dzieci