DOCEŃ PRZEPIS: 0

Jabłka ❦❦❦ jak myć i podawać dzieciom?

Jabłka jak myć i podawać dzieciom?

Wprawdzie sezon na jabłka w pełni… Jeśli jednak nie korzystasz z przydomowego sadu lub sprawdzonego targowiska, to Twoje jabłka mogą wymagać solidnej kąpieli. W artykule LUNCH MUNCHowa Mama opowiada o tym, jak pozbyć się wosku i pestycydów z jabłek.

Jabłka – jak myć i podawać dzieciom? Temat zdecydowanie na czasie. Za dzieciaka jabłka jadłam tylko ze skórką. Ich obieranie raczej nie było powszechne, a dla mnie oczywistym było jedzenie jabłek z drzewa. Wystarczyło umyć, a czasami po prostu porządniej wytrzeć… No, ale… świat się zmienił. Moje nawyki też. Będąc już w roli mamy, przez pierwsze lata, jabłka dla swojej córki podawałam dopiero po obraniu ze skórki. Z początku je obierałam, bo mała jeszcze nie potrafiła dobrze gryźć. Kiedy trochę podrosła, pokrojone i obrane kawałki jabłek, włożone w lunchbox pojemnik, stały się codzienną rutyną. Z czasem obieranie jabłek też stało się naszym nawykiem, choć nie koniecznie najzdrowszym…

dzien dziecka promocje

Jabłka ze skórką – czy rzeczywiście warto?

Z czasem zdałam sobie sprawę, że to właśnie pod skórką jabłek kryje się ogromna ilość witamin i składników odżywczych. Obierając skórkę, tracimy  rejon jabłka w którym jest największe zagęszczenie witamin. W skórce jabłek znajduje się kwercetyna. To naturalny barwnik należący do grupy flawonoidów. Kwercetyna posiada wiele pozytywnych właściwości, tzn.:

  • ✓ obniża ryzyko zawału serca,
  • ✓ zapobiega powstawaniu miażdżycy i żylaków,
  • ✓ poprawia pamięć, 
  • ✓„zamiata” wolne rodniki oraz  hamuje ich powstawanie.

Żeby dziecko mogło utrzymać prawidłowy poziomu kwercetyny we krwi, to  powinno systematyczne spożywać  warzywa i owoce, które ją zawierają. Dlatego właśnie, warto  pozostawiać skórkę na jabłku. Zatem dziś podejmuję temat tego, jak skutecznie myć jabłka, tak żeby z czystym sumieniem  podawać je dziecku ze skórką.

Zachowaj też listę, w której podajemy sezonowe warzywa i owoce, żeby cieszyć się ich smakiem wtedy, kiedy jest… po prostu NAJ!

Jabłka jak myć

Jabłka – co z nich zmywać?

Z owoców chcemy pozbyć się najczęściej dwóch niefajnych składników:

  • • pestycydów i
  • • wosku.

Wosk wydaje się być bardziej widoczny gołym okiem. W Wielkiej Brytanii, gdzie studiowałam, takie błyszczące jak z bajki jabłka to właściwie jedyny wybór.  Ostatnio i w Polsce tych woskowanych jest coraz więcej. Wosk chroni przed tlenem, a zatem wilgocią i utratą jędrności. Z perspektywy producenta i dystrybutora może to wyglądać na duży plus – bo produkt może leżeć dłużej na sklepowych półkach. Najczęściej wosk spożywczy to albo szelak albo carnauba. Producenci i dystrybutorzy twierdzą, że wosk jest jadalny i bezpieczny, ale trzeba byłoby dokładnie przeanalizować rzetelne badania, żeby mieć taką pewność (przydałoby się takie małe śledztwo). Ja wiem jedno – pamiętam dziwne uczucie po zjedzeniu takich jabłek w woskowej powłoczce. A ponieważ, jako klienci sklepu, nie poznamy który to wosk jest nieszkodliwy, a który nam może zaszkodzić, to przed podaniem dziecku jabłka ze skórką, warto je skutecznie umyć. Skutecznie… czyli jak? 

jablka jak myc sposoby

Jabłka jak myć je skutecznie?

Wygląda na to, że skuteczne mycie jabłek z pestycydów i wosku to dłuższa i dwuetapowa procedura. W tym pierwszym etapie mycia, woda musi mieć odczyn kwaśny. Dlatego, najpierw jabłka myję w wodzie zmieszanej z octem lub kwaskiem cytrynowym.  Na litr wody daję pół szklanki octu. Trzymam jabłka kilka minut, a potem czas na kolejną kąpiel. Tym  razem wkładam jabłka do roztworu z sodą oczyszczoną (tu już woda ma mieć odczyn zasadowy). Do miski wsypuję około 2 – 3 łyżeczki sody oczyszczonej na litr wody. W tym roztworze również trzymam jabłka kilka minut. Po takich kąpielach wosk łatwo schodzi.

Sprawdź też nasze propozycje na czerwone jedzenie!

jablka jak myc z pestycydow

Jabłka jak myć – smakowita porada:

Moja nieco szybsza opcja na oczyszczanie jabłek! Bo nie zawsze mam czas na dłuższe kuchenne działania. Z podanych składników przygotuj dwie oddzielne mieszanki i wlej do oddzielnych dyfuzorów. Kiedy przyjdzie czas na mycie jabłek, to spryskaj je najpierw płynem z octem i kwaskiem cytrynowym, a potem z sodą oczyszczoną. Wyczyść. Na koniec, dokładnie jeszcze spłukaj i wytrzyj ręcznikiem papierowym.

Jabłka jak myć wosk

Jak podawać jabłka dzieciom?

Po dokładnym umyciu jabłek możesz je kroić na mniejsze cząstki już bez obierania ze skórki. Bardzo małym dzieciom (takim do roku) trudno jest wyciągnąć jedzenie z zaciśniętej pięści.  Dlatego,  dziecku  w tym wieku pokrój jabłko w dłuższe ćwiartki lub słupki, tak żeby część owocu wystawała z ręki. Jeśli masz starsze dziecko – wystarczy, że pokroisz jabłka na połówki lub ćwiartki. Ja najczęściej kroję właśnie w ćwiartki i pakuję do szkoły czy do samochodu, jabłka wkładam w pojemniki na jedzenie.

jablka jak myc z wosku

07/14/2019

Torba termiczna na lunch dla dzieci

DOCEŃ PRZEPIS: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.