DOCEŃ PRZEPIS: 0

Superfoods z Polski ❀TOP14 super produktów ❀Czy TOP10 Cię zdziwi?

Superfoods z Polski

Jeśli świadomie wybierasz lokalne produkty, to zapewne zainteresuje Cię lista TOP14 superfoods z Polski. Wpadaj po listę od LUNCH MUNCHowej Mamy i zobacz czy pozycja nr 10 zdziwi Cię najbardziej!

Superfoods z Polski to temat, o którym postanowiłam napisać po targach BIOEXPO. W mojej ocenie lepiej jest spożywać produkty, które rosną obok nas, czyli są z naszej szerokości geograficznej. Ja mam poczucie, że dzięki wybieraniu lokalnych produktów, zużywam mniej energii, wspieram rodzime biznesy, a przez to ograniczam szkodliwy wpływ na środowisko. Z tych samych powodów zresztą nasze torby na lunch i lunchbox pojemniki produkujemy tu, w Polsce.

Superfoods – wartości marketingowe czy wartości odżywcze?

Superfoods to określenie na te produkty, które są szczególnie wartościowe dla naszego zdrowia. Kilka lat temu to określenie traktowałam w kategoriach głównie marketingowych. Odbierałam to w ten sposób głównie dlatego, że hasło superfoods pojawiało się w kontekście suplementów diety oraz produktów egzotycznych (typu jagody goji, jagody acai czy quinoa). Ja natomiast, dużo lepiej czuję się korzystając z lokalnych produktów. Dlatego, o ile sama takowe (z ciekawości) zdarzyło mi się zakupić, o tyle zastanawiałam  się, w czym przykładowo jagody goji ustępują naszej aronii czy czarnej porzeczce.

Czym zatem są superfoods?

Superfoods to nazwa grupy produktów, które są szczególne bogate w witaminy, antyoksydanty, składniki mineralne, nienasycone kwasy tłuszczowe, czy białka. A zatem, to takie super produkty, które dostarczają mnóstwa wartości odżywczych, tak ważnych dla naszego zdrowia. Tylko naukowe potwierdzenie szczególnych właściwości, korzystnych dla naszego zdrowia, pozwala zakwalifikować produkt do kategorii superfoods.

Superfoods z Polski TOP14 produktów

Jakie superfoods z Polski wybieram?

Superfoods z polskiego podwórka to ważny element naszej domowej jedzeniowej codzienności. Czuję, że to co jem, wpływa na moje funkcjonowanie, konkretnie mówiąc –  na koncentrację, na efektywność, na humor. Dlatego, na liście superfoods z Polski, które na codzień wykorzystujemy w naszym domu, znalazły się:

 1. Kiszonki
 2. Natka pietruszki
 3. Siemię lniane
 4. Aronia
 5. Czarna porzeczka
 6. Żurawina
 7. Jagody leśne
 8. Truskawki
 9. Kiełki rzeżuchy
 10. Rzodkiewka
 11. Pestki dyni
 12. Burak
 13. Czosnek
 14. Cebula

Być może zauważyłeś, że te produkty w przepisach LUNCH MUNCHowego Taty pojawiają się najczęściej. Po prostu, te produkty mniej lub bardziej regularnie dopisuję mu do listy cotygodniowych zakupów.

Superfoods z Polski TOP14 polskich produktów

Burak – dlaczego obecny na liście superfoods z Polski?

TOP10 na liście – burak – znalazł się tam zupełnie nie z przypadku. Jesteś zdziwiony? Zawarte w burakach związki azotowe – nitraty, poszerzają naczynia żylne i tętnicze. Dzięki temu, nasze serca stają się bardziej ukrwione, a mięśnie potrzebują mniejszej ilości tlenu. Dodatkowo, buraki to źródło sporej porcji witamin.  Witamina B1 pozytywnie wpłyną na pamięć i układ mięśniowy.  B2 natomiast jest niezbędna do prawidłowego działania układu nerwowego i przeciwdziała depresji. Z kolei, zawarta w buraku witamina C zapobiega infekcjom i alergiom, bo wspomagają ogólną odporność organizmu. Mało tego, buraki zaopatrują nas też w składniki mineralne, tj. wapń, żelazo, fosfor, i magnez.

Superfoods z Polski – bohaterowie na pomoc

A więc, zachęcam Cię do wyboru tych naszych, polskich, super produktów. Tak jak bohaterowie MUNCHowej Drużyny, tak i superfoods z Polski, choćby byli najsilniejsi, nie pomogą nam, jeśli w naszej diecie będą dominowały słodycze, przetworzone jedzenie, czy sztucznie słodzone napoje.

Torba termiczna na lunch dla dzieci

DOCEŃ PRZEPIS: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *