DOCEŃ PRZEPIS: 0

Jednorazowe sztućce drewniane i ich przewaga nad plastikowymi

Jednorazowe sztućce drewniane i ich przewaga nad plastikowymi

Przeczytaj artykuł, poznaj nasze eko-dylematy i poznaj powody, dla których w naszej ocenie jednorazowe sztućce drewniane przeważają nad plastikowymi.

Jednorazowe sztućce drewniane projektowaliśmy w LUNCH MUNCH mając w głowie eko-dylematy, o  których przeczytasz szczegółówo w tym artukule. Dziś zgłębię temat, natchniona pracą domową córki pt. „Narysuj Ziemię”. Kiedy ja zamykam oczy i myślę o Ziemi, to w pamięci przywołuję pewną egzotyczną plażę Bombaju, która po prostu tonie w masie kolorowego plastiku. Przy brzegu zalegają głównie plastikowe torby, tacki poliestrowe, puszki i inne nierozkładalne odpady. W 70% to plastik. Uwierzcie mi, że jeśli taki widoczek zobaczycie raz, zapamiętacie go do końca życia.

Eko-wybory zaczynamy od siebie – też projektując

Jako projektant, i konsument raczej świadomy (bo wiem, że moje codzienne wybory mają wpływ na mnie, na innych i na środowisko), często stoję przed różnymi dylematami. Tak też i było w przypadku projektowania jednorazowych sztućców dla dzieci. Z jednej strony – Ziemia nasza Matka, z drugiej strony –  dziecko nasz Użytkownik. Dziecko, również uczone eko-wyborów, z reguły nie pilnuje tego, czy dobrze posegregowało śmieci. Zresztą, nasze polskie warunki nie pomagają też dzieciom w segregacji.  Zobacz, przeciętny Polak wytwarza rocznie od 250 do 315 kg śmieci, z czego na wysypiska trafia 73%, do spalarni śmieci jedynie 1%, a na kompost 8%. Niestety, w Polsce tylko 18% to odpady objęte recyklingiem. Co tu mówić o Polsce – na świecie tylko 14% plastikowych opakowań jest poddawana recyklingowi.

Jednorazowe sztućce drewniane i ich przewaga nad plastikowymi

Jak widzisz, międzynarodowa „sytuacja śmieciowa” jest po prostu zła. Jako projektanci i producenci, czujemy się odpowiedzialni za tworzenie alternatyw dla ludzi. Dlatego,  projektując sztućce dla dzieci, po rozmowach z rodzicami i opiekunami (tzw. focus grupy, o których pewnie opowiem w którymś kolejnym artykule) zrobiliśmy założenie:

dzieci gubią sztućce >>> sztućce muszą być dla nich odpowiednie (czyli jednorazowe) >>> cykl życia sztućców to czas jedzenia posiłku >>> niech ten wpływ na środowisko będzie możliwie najmniejszy >>> rozwiązanie to drewno brzozowe.

Jednorazowe sztućce drewniane i ich przewaga nad plastikowymi

Na szczęście, do plastikowej rewolucji przystępują coraz liczniej inni producenci i sprzedawcy. Sieci handlowe, tj.  Lidl, Biedronka, również wprowadzają ekologiczne sztućce. Poniżej podaję przyczyny, dla których w naszej ocenie sztućce drewniane przeważają nad plastikowymi.

Po piewsze – biodegradacja

Tradycyjne plastikowe sztućce (które na szczęście już powoli wycofywane są z rynku) wytwarzane są z ropopochodnych surowców, które mogą rozkładać się nawet 500 lat.  Natomiast, nasze jednorazowe sztućce drewniane ulegną biodegradacji już po kilku latach od wyrzucenia.

Po  drugie –  wytrzymałość

Pewnie zdarzyło Ci się złamać widelec w trakcie krojenia np. kiełbaski? Lub też mieć lekki posmak plastiku w buzi po wymieszaniu czegoś naprawdę gorącego? To kolejne wady plastiku tej słabej jakości. Natomiast, sztućce drewniane są dużo bardziej wytrzymałe, nie gniotą się i nie pękają. Przeznaczone do zimnych oraz ciepłych potraw, po wymieszaniu nawet tego najbardziej gorącego posiłku, dziecko zdrowo zje każdy posiłek. Dlatego to idealne rozwiązanie do szkoły, na pikniki, na wycieczki, na przyjęcia organizowane dla dzieci. To jest też praktyczny element dekoracyjny Twojego stołu podczas zabaw karnawałowych oraz urodzin dziecka.

Jednorazowe sztućce drewniane

Po trzecie – dzieci jedzą oczami 

Tak, kolor i forma ma znaczenie, szczególnie dla dzieci. Dorośli mówią o tym atrakcyjny design, a dzieci: „O! Jakie fajne!” Tradycyjne sztućce to  zwykle biały kawałek plastiku. Nasze jednorazowe  sztućce drewniane dopasowaliśmy do  reszty kolekcji dla dzieci, dlatego postawiliśmy na kolorowe sztućce. Rozmiar łyżki, widelca i noża również dopasowaliśmy do naszej torby na lunch, po to by dziecko mogło łatwo je w niej przechować.

Wnioski? Działamy dalej!

Kupując jednorazowe sztućce z drewna nie tylko dbasz o wygodę w posiłkach dla swojego dziecka. Wybierając nas, stawiasz na markę i kreatywną ekipę która projektując dla dzieci, również kieruje się dbałością o przyrodę. Wciąż pracujemy nad wprowadzaniem nowych rozwiązań dla dzieci, również dobrych dla środowiska, o których napiszę już wkrótce.

05/02/2019

Drewniane sztućce dla dzieci

DOCEŃ PRZEPIS: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *