Plaża Ciszyca ☀️ Sprawdź, czy polubisz to miejsce tak bardzo jak my!

plaza ciszyca najlepsza pod warszawa

Plaża Ciszyca… nasze odkrycie sprzed kilku lat, z niskim poziomem wody i niewielką ilością plażowiczów… nazywamy ją „warszawskim morzem”. Zobacz skąd taka nazwa i sprawdź, czy polubisz to miejsce tak jak my.

Plaża Ciszyca – od kilku lat nasza ulubiona miejscówka na wypoczynek nad wodą, nieporównywalnie lepsza od innych plaż w okolicy Warszawy. Zatem jeśli szukasz sprawdzonej i bezpiecznej miejscówki dla swojej rodzinki, sprawdź to miejsce. Być może zgodzisz się z naszą oceną tej plaży.

Dlaczego plaża Ciszyca jest tak wyjątkowa?

Na wstępie chciałabym Wam przedstawić kilka faktów, które nas zachęciły do sprawdzenia tego miejsca. Plaża Ciszyca należy do rezerwatu przyrody Wyspy Świderskie. Rezerwat powstał, aby chronić ekosystemy wodne w korycie środkowej Wisły. Co to znaczy w praktyce?  Na terenie rezerwatu można znaleźć wiele gatunków roślin oraz kręgowców, z których najliczniejszą grupę stanowią ptaki. Jeżeli wybieracie się z dzieckiem bądźcie więc przygotowani na pytania typu „A co to za ptak?” :). Jeżeli tak jak nam ornitologia jest Wam obca i znacie tylko podstawowe gatunki ptaków, zachęcamy Was gorąco do skorzystania z darmowej aplikacji Ptaki Polski, a może wycieczka w celach typowo rekreacyjnych przerodzi się w fajną lekcję biologii dla całej rodziny? To już zależy tylko od Was.

 

plaza ciszyca jak dojechac

Plaża Ciszyca – za co właściwie tak ją lubimy?

 1. Szeroka plaża, przypominająca plażę nad polskim Morzem Bałtyckim. Dlatego, w naszym LUNCH MUNCHowym domu mówimy na to miejsce „nasze warszawskie morze”. Kiedy rzucamy hasło: jedziemy nad „nasze morze”?, to  wiadomo, że chodzi o plażę w Ciszycy. A dojazd do tego „morza” nie zajmuje trzech godzin, tylko jakieś 30 minut.
 2. Piasek też jest niemal taki sam, jak nad morzem! Dlatego, przy tej plaży wyżyje się każdy mały budowniczy (a czasem i duży też!).
 3. Względnie mało ludzi. Sporo jest ostatnio szumu wokół tłumów na plażach. Ta jest zdecydowanie perełką na mapie podwarszawskich miejscówek. Ludzi jest zdecydowanie mniej niż na plaży w samej Warszawie czy przy Zalewie Zegrzyńskim.
 4. Niski poziom wody. Super sprawa. Ponieważ wody jest dosłownie po „dorosłe” kolana, to woda jest ciepła, i dzieci z wielką radością się w niej pluskają. Dlatego właśnie to miejsce jest świetne nie tylko na upalne lato, ale również znacznie wcześniej. Właściwie to już na początku czerwca woda jest dosyć ciepła, na tyle żeby zamoczyć nogi, odpocząć od miasta, no… sami wiecie!

plaza ciszyca dojazd

Plaża Ciszyca – co może Ci przeszkadzać?

 1. Dojście do samej plaży wiedzie przez dzikie zarośla, gdzieniegdzie porośnięte pokrzywą. Jeśli wybierasz się z małym dzieckiem, przygotuj solidne buty malucha, żeby przed samym wejściem na plaże, dziecko się nie zraziło.
 2. Brak miejsc gastronomicznych. Jadąc tam na cały dzień, w kwestii jedzenia jesteś zdany na samego siebie. Właśnie dlatego, w miejscach jak to, oprócz samego zapasu żywności, przydają Wam się wszelkiego rodzaju torby termiczne i inne pomoce związane z jedzeniem.
 3. W pełni lata, kiedy nadchodzi wieczór, chmary komarów są nie do zniesienia. Pomimo wspaniałych zachodów słońca, letnim wieczorem nie da się tam wytrzymać, przez komary właśnie. Inaczej jest wiosną i wczesnym latem – dlatego – jeśli chcesz upajać się zachodem słońca, to miejsce polecam Ci szczególnie poza typowym „sezonem”. W gorące letnie wieczory sprawdzi się natomiast wycieczka rowerowa z dzieckiem.
 4. Ponieważ jest to teren rezerwatu, palenie ognisk, zakłócanie ciszy, a przede wszystkim śmiecenie jest zakazane. Nie spotkaliśmy się z tym, aby ktoś zwracał na to większą uwagę, ale my zawsze staramy się doceniać i uszanować bliskość przyrody, aby mieć do czego wracać za rok, za dwa i za dwadzieścia… Dajmy przykład dobrych praktyk naszym dzieciakom, opowiedzmy co wolno robić na plaży Ciszyca, a czego warto unikać. Zapewne będzie to dla nich świetna lekcja, a i przyroda Wam za to podziękuje 🙂

plaza ciszyca

Plaża Ciszyca – jak tam dojechać?

W nawigacji wpisz Plaża Ciszyca Konstancin-Jeziorna. Sprawdzony parking to ten przy lotnisku. Z parkingu przejdźcie przez ulicę i podążajcie wąską ścieżką wśród gąszczy 🙂 Wąska drużka Was poprowadzi nad samą plażę.

plaza ciszyca jak dojechac

Plaża Ciszyca – w co bawić się z dziećmi?

Zdecydowanie, przydadzą Wam się:

 • duża lekka piłka (do wody)
 • zabawki do piasku, w tym łopatka i sitko
 • kaftanik do wody dla młodszego dziecka
 • motylki
 • latawiec
 • dyski plażowe do rzucania (być może nazywa się to teraz inaczej, ale wiesz o co chodzi :))
 • dla maluszka warto zabrać dodatkowy mały basenik
 • bańki mydlane
 • lotki / badminton. 

plaza ciszyca na wypad z dziecmi

Plaża Ciszyca – co spakować na wypad z dziećmi?

Sprawdza mi się zbiór poniższych przedmiotów. W praktyce pary rąk nie starczy na te dobroci, więc każdy dostaje swoją część rzeczy do uniesienia. Zatem pakuję:

 • parasol plażowy (przyda się dawka cienia, bo sama plaża jest szeroka, a drzewa pod którymi można się schować są z dala od wody)
 • kocyk piknikowy (zabieram po jednym dla każdego z domowników, tylko wtedy mogę mieć całkowitą pewność, że walki o miejsce na kocyku nie będzie)
 • ręczniki (dla córki biorę dwa, większy i mniejszy)
 • torba termiczna (do niej nasze zapasy domowego jedzonka na cały dzień pakuję dodatkowo w pojemniki na jedzenie z żelem chłodzącym, żeby maksymalnie długo zachować świeżość posiłków)
 • bidon (najlepiej termiczny), a w nim zapas picia, tzn. woda lub woda z cytryną. Ważne żeby nie przyzwyczajać dziecka do komercyjnych słodzonych napojów, nawet jeśli są wygodne w zakupie. W innym przypadku próchnica murowana.
 • woreczki na swoje resztki i śmieci
 • krem z filtrem dla dorosłych
 • krem z filtrem 50 dla dzieci
 • chusteczki do twarzy i rąk typu wet wipes. W praktyce wycierają wszystko, co trzeba… i dużo więcej niż twarz i ręce… ech… życie!

plaza ciszyca pod warszawe z dzieckiem

Torba termiczna na lunch dla dzieci

08/11/2020