Oznaczenia plastiku – jakie są? ⚠⚠ które wybierać? Niezbędnik rodzica

oznaczenia plastiku jakie są i które wybierać

Oznaczenia plastiku to nośny temat, szczególnie w kontekście produktów dla najmłodszych. Wybór tych bezpiecznych to dla nas – rodziców nielada wyzwanie, tym bardziej, że – o zgrozo – wiodące powszechne sieciówki wydają się zapominać o oznaczeniu swoich pojemników, kubeczków, talerzyków… Dlatego dziś przedstawiam krótki i prosty instruktaż – zapamiętaj te ważne oznaczenia.

Oznaczenia plastiku – temat mocno na czasie. Jeśli na co dzień pakujesz jedzenie dla dziecka do szkoły, z pewnością jest Ci też bardzo bliski. Ale czy ze spokojem ducha możesz powiedzieć, że każde z pudełeczek, bidonów  i inne kuchenne akcesoria Twojego dziecka należą do tych bezpiecznych?

Oznaczenia plastiku – dlaczego dla nas to ważny temat?

Historia zdrowych i kolorowych posiłków w naszym LUNCH MUNCHowym domu sięga czasów, kiedy okazało się że nasza córka ma liczne alergie, a szkolna stołówka ogranicza się do krzesełek i stołów na których dzieci mogą usiąść i zjeść… swój własny lub zamówiony z zewnętrznej firmy posiłek. Z myślą o gorących posiłkach dla córki powstała pierwsza torba na lunch z tęczowej kolekcji, a potem wspólnie z ekipą LUNCH MUNCH wzięliśmy się za lunchbox pojemniki. Miały być one zarówno bezpieczne do przechowywania w zamrażarce, jak i do codziennego mycia w zmywarce, bez narażania zdrowia córki. Kiedy nasza kreatywna LUNCH MUNCHowa ekipa projektantów ruszyła do akcji, to nasza rodzinka stała się takim trochę laboratorium potrzeb rodziców.

Dlaczego plastik?

Na początku każdego projektu, projektanci siadają i zadają banalne pytania: czemu dany produkt ma służyć? Na serio! Albo pytają inaczej: co to ma robić? Dopiero potem zastanawiają się nad tym, z czego dany produkt ma być wykonany. Podobne pytanie zadawaliśmy sobie projektując eko-sztućce dla dzieci. Identycznie, kiedy zaczęliśmy prace nad projektem pojemników, to kluczowym kryterium było zastanowienie się nad potrzebami rodziców (pakujących), ale przede wszystkim dzieci (użytkujących). Wiadomo, że maluch potrzebuje czegoś lekkiego, łatwego do otworzenia i zamknięcia, oraz bezpiecznego w codziennym użytkowaniu. Dlatego właśnie, i szkło i metal szybko wypadły z listy kandydatów. A skoro wybierać plastik, to jaki?

oznaczenia plastiku do zywnosci

Produkty z plastiku – które wybierać, a których unikać?

Zastosowanie wysokiej jakości plastiku wydało nam się uzasadnione pod kątem praktyczności, jak wyżej. No właśnie – który plastik wybierać, a od którego lepiej się trzymać z daleka?

Oznaczenia plastiku w przypadku lunch boxów

Projektując pojemniki na jedzenie, zwróciliśmy się do codzienności – tu trzeba było szukać odpowiedzi tego, co dla nas, rodziców, jest ważne. My, matki, potrzebujemy produktu uniwersalnego. Dziś pojemnik wkładam do zmywarki, a jutro ten sam pojemnik chciałabym wkładać do zamrażarki, i w nim trzymać resztki jedzenia. Pojemnik na obiad musi być taki… porządny, wytrzymały, praktyczny. Kto jeszcze jest za? Szybko okazało się, że inni rodzice myślą podobnie.

Dlatego, oczekuję, że plastik obecny w mojej kuchni:

≅ Nie zareaguje z jedzeniem, tzn. będzie nieczuły na działanie kwasów i zasad

≈ Pozostanie obojętny na bardzo wysokie temperatury (zmywarka + pozostawanie w samochodzie czy też na słońcu)

≅ Będzie też obojętny na niskie temperatury (tak, żebym mogła spokojnie mrozić i trzymać czy w lodówce, czy w zamrażarce)

≅ Nadaje się do recyklingu

oznaczenia plastiku na opakowaniach

Oznaczenia plastiku – które wybierać ?

Świadomie zdecydowaliśmy się na na PP-5 – polipropylen – jeden z najbezpieczniejszych i obojętnych fizjologicznie plastików, wolny od BPA oraz fosforanu trifenyluCząstki polipropylenu rozpadają się na polimery dopiero w temperaturze 160°C. Dlatego, ponieważ ma on wysoką tolerancję na ciepło, nadaje się do zmywarki. Zatem, jeśli widzisz oznaczenie PP-5 na wybranej przez Ciebie śniadaniówce czy bidonie, stosuj je śmiało.  PP-5  – WYBIERAJ.  Jeśli spojrzysz na dno pojemników od LUNCH MUNCH, to znajdziesz na nich o znaczenie – trójkąt z cyfrą 5 oraz literami PP. Te pojemniki, ze względu na zastosowany bezpieczny rodzaj plastiku, będą odpowiednie zarówno do wysokich temperatur (zmywarka), jak i niskich -20C (zamrażarka).

Oznaczenia plastiku – z jakimi możesz się spotkać?

Na produktach z plastiku zazwyczaj znajdziesz trójkąty z cyframi. One wskazują na rodzaj wykorzystanego plastiku. Zapamiętaj je, a będziesz wiedzieć który wybierać do transportu pożywienia dla dzieci. Dla uproszczenia, przy każdym symbolu daję swoje: WYBIERAJ / UNIKAJ w kontekście pakowania jedzenia i picia dla dziecka (użytkowanie jak wyżej).

oznaczenia plastiku

 7 INNE / OTHER ✖ UNIKAJ 

W produktach tak oznaczonych znajdziesz przekrój plastików, od tych niewinnych po również te z  bisfenolem A (czyli BPA). Ten z pewnością nie będzie obojętny dla zdrowia dziecka – liczne badania (dowodów i badań jest zdecydowanie dużo) wskazują, że kontakt z nim może wpływać negatywnie na pracę mózgu, powodować depresję i Alzheimera. A zatem –  jeśli pakujesz jedzenie dla dziecka do szkoły, UNIKAJ produktów z tym oznaczeniem.

oznaczenia plastiku PS 06 6 PS ✖ UNIKAJ 

Produkty tak oznaczone będą zawierać polistyren. W formie spienionej to po prostu styropian, i znajdziesz go w produktach jednorazowych (np. w kubkach do herbaty, opakowaniach na wynos). Może wydzielać rakotwórcze toksyny, i wpływać na system odpornościowy, nerwowy, i oddechowy. A zatem – ode mnie – UNIKAJ.

oznaczenia plastiku LDPE 04

 4 LDPE ✖ UNIKAJ 

Produkty z symbolem 4 LDPE będą zawierały polietylen niskiej gęstości. Cząstki polietylenu rozpadają się na polimery już w temperaturze 85°C. Dlatego, w mojej ocenie, nie nadają się do kuchennego przeznaczenia (praktyczne kryteria jak wyżej). Jeśli w domu posiadasz produkty tak oznaczone, to pamiętaj, żeby nie stosować ich w mikrofali. Chociaż LDPE nie zawiera BPA, to mimo wszystko przy podwyższonej temperaturze, jego cząstki mogą wpływać na gospodarkę hormonalną dziecka. Do posiłków – UNIKAJ. oznaczenia plastiku 03 PVC

 3 – V / PVC ✖ UNIKAJ 

Produkty tak oznaczone będą zawierać polichlorek winylu, który w wysokiej temperaturze będzie wydzielał szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne – dioksyny. Zbadano jego wpływ na zwierzęta laboratoryjne. Badania te wykazały, że ekspozycja na polichlorek winylu ma wpływ na układ rozrodczy oraz gospodarkę hormonalną zwierząt. A zatem – UNIKAJ.

plastik w produktach jak wybierać lunch boxy?

 2 – HDPE – WYBIERAJ 

Takie oznaczenie wskazuje na wykorzystanie polietylenu wysokiej gęstości. To jedno z dwóch najbezpieczniejszych dla ludzi tworzyw. Ten polietylen jest wytrzymały na temperatury i zaczyna rozpadać się na polimery w temperaturze 130°C. O ile wstrzymałabym się z wkładaniem produktów z oznaczeniem HDPE do mikrofali, o tyle będzie bezpieczny w zmywarkach (temperatura prania średnio do 80°C).

oznaczenia plastiku 01 PET

 1 – PET / PETE ✖ UNIKAJ 

Wskazuje na politereftalan etylenu. Nadaje się do krótkiego użytku –  od półki sklepowej po półkę w lodówce. I tu jego historia się kończy! PET /PETE powinny służyć jedynie do napoi na zimno, bo ten plastik szybko reaguje na słońce, i wtedy wydziela substancje szkodliwe, tj. ksenoestrogeny. Te mogą wpływać na układ hormonalny. Unikaj.

 

oznaczenia plastiku na pudełkach

Oznaczenia plastiku – gdzie ich szukać?

Oznaczenia plastiku powinny być na każdym produkcie. Oczywiście, może to być wskazane gdzieś z boku, na spodzie produktu, itd. Tymczasem, w praktyce to wcale nie takie oczywiste. W samym sierpniu, przy okazji poszukiwań do domowych remontów, miałam okazję i pretekst żeby przelecieć kilka większych sieciówek. Zanim wybrałam pościel i poduszki, to natknęłam się na bidony tak popularne w wakacje. A tam – produktów do wyboru do koloru… ale… Tylko mniejsza część z plastiku wysokiej jakości. Natomiast większa część produktów zawierała oznaczenia plastiku, który nie nadaje się do zmywarki. Natomiast na dużej części produktów brak oznaczenia plastiku w ogóle. Obrazek jak poniżej.

plastik w produktach jak wybierać?

I jeszcze taka rada na koniec. Ponieważ w naszej rodzinie znalazł się też chemik (Pozdrawiam Cię, Paweł!),  już dobrych kilka lat temu dał mi radę: powąchaj plastik i zobacz czy ma zapach – jeśli wydziela jakikolwiek zapach – zapomnij o stosowaniu go w kuchni. Proste! A zatem – nie widzisz oznaczenia na akcesoriach kuchennych swojego dziecka? Powąchaj, pomoże w ocenie. Daj znać w komentarzach w naszych social mediach, chętnie usłyszę co o tym myślisz!

09/06/2019

Torba termiczna na lunch dla dzieci