DOCEŃ PRZEPIS: 2

Oznaczenia plastiku do żywności – które wybierać? Niezbędnik rodzica!

oznaczenia plastiku jakie są i które wybierać

Oznaczenia plastiku to nośny temat, szczególnie w kontekście produktów dla najmłodszych. Wybór tych bezpiecznych to dla nas – rodziców nielada wyzwanie, tym bardziej, że – o zgrozo – wiodące powszechne sieciówki wydają się zapominać o oznaczeniu swoich pojemników, kubeczków, talerzyków… Dlatego dziś przedstawiam krótki i prosty instruktaż – zapamiętaj te ważne oznaczenia.

Oznaczenia plastiku do żywności – temat mocno na czasie. Jeśli na co dzień pakujesz jedzenie dla dziecka (do szkoły czy do przedszkola), to zapewne tematy dotyczące oznaczenia plastiku do żywności są Ci bardzo bliskie. Ale czy ze spokojem ducha możesz powiedzieć, że każde z pudełeczek, bidonów  i inne kuchenne akcesoria Twojego dziecka należą do tych bezpiecznych, jeśli wykorzystywane są w kuchni?

oznaczenia plastiku w pojemnikach dla dzieci

Oznaczenia plastiku do żywności – dlaczego to dla nas tak ważny temat?

Historia zdrowych i kolorowych posiłków w naszym LUNCH MUNCHowym domu sięga czasów, kiedy okazało się że nasza córka ma liczne alergie, a szkolna stołówka ogranicza się do krzesełek i stołów na których dzieci mogą usiąść i zjeść… swój własny lub zamówiony z zewnętrznej firmy posiłek.

Z myślą o gorących posiłkach dla córki powstała pierwsza torba na lunch z tęczowej kolekcji, a wraz z tym, wspólnie z ekipą LUNCH MUNCH wzięliśmy się za lunchbox pojemniki, które byłyby naturalnym uzupełnieniem. Miały być one zarówno bezpieczne do przechowywania w zamrażarce, jak i do codziennego mycia w zmywarce, bez narażania zdrowia dzieci. Kiedy nasza kreatywna LUNCH MUNCHowa ekipa projektantów ruszyła do akcji, to nasza rodzinka stała się takim trochę laboratorium potrzeb rodziców…

 

Dlaczego jednak plastik?

Na początku każdego projektu, projektanci siadają i zadają banalne pytania: do czego tak naprawdę dany produkt ma służyć? Na serio! Albo pytają inaczej: co to ma robić? Dopiero potem zastanawiają się nad tym, z czego dany produkt ma być wykonany. Podobne pytanie zadawaliśmy sobie projektując eko-sztućce dla dzieci. Identycznie, kiedy zaczęliśmy prace nad projektem pojemników, to kluczowym kryterium było zastanowienie się nad potrzebami rodziców (pakujących), ale przede wszystkim dzieci (użytkujących).

oznaczenia plastiku do zywnosci

 

Jakie funkcje okazały się ważne z perspektywy rodzica pakującego posiłki do szkoły i przedszkola?

Z rozmów z rodzicami (tzw. badania jakościowe) dowiedzieliśmy się, że najważniejsze są dla nich takie aspekty, jak:

  • lekkość pojemników,
  • łatwość otwierania i zamykania,
  • bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu,
  • możliwość umycia w zmywarce,
  • możliwość zapakowania różnej ilości jedzenia (raz więcej, a raz mniej),
  • estetyka (ma się podobać dziecku).

Dlatego właśnie, i szkło i metal szybko wypadły z listy kandydatów do materiałów, które moglibyśmy wybrać jako produkty do codziennego pakowania żywności dla dzieci. A skoro wybierać plastik, to jaki?

 

oznaczenia plastiku jakie sa

 

Produkty z plastiku – które wybierać do pakowania żywności dla dzieci, a których unikać?

Zastosowanie wysokiej jakości plastiku wydało nam się uzasadnione pod kątem praktyczności, jak wyżej. No właśnie – który plastik do pakowania i przenoszenia żywności na co dzień wybierać, a od którego lepiej się trzymać z daleka?

Oznaczenia plastiku w przypadku produktów przeznaczonych do przechowywania i przenoszenia żywności

Jak widzisz, projektując pojemniki na jedzenie uzupełniające torby na jedzenie, zwróciliśmy się do codzienności – tu trzeba było szukać odpowiedzi tego, co dla nas, rodziców, jest ważne. Okazuje się, że my, rodzice, potrzebujemy produktu uniwersalnego. Dziś pojemnik wkładam do zmywarki, a jutro ten sam pojemnik chciałabym wkładać do zamrażarki, i w nim trzymać resztki jedzenia. Pojemnik na obiad musi być taki… porządny, lekki – ale wytrzymały, po prostu praktyczny. Kto jeszcze jest za? 

Dlatego, jako matka rozumiem oczekiwania innych rodziców i sama również oczekuję, że plastik, z którego będę korzystać do pakowania i przechowywania posiłków:

    • Nie zareaguje z jedzeniem, tzn. będzie nieczuły na działanie kwasów i zasad
    • Pozostanie obojętny na bardzo wysokie temperatury (zmywarka + pozostawanie w samochodzie czy też na słońcu)
    • Będzie też obojętny na niskie temperatury (tak, żebym mogła spokojnie mrozić i trzymać czy w lodówce, czy w zamrażarce)
    • Nada się do recyklingu

oznaczenia plastiku na opakowaniach

 

Oznaczenia plastiku do żywności – które wybierać do przechowywania i pakowania jedzenia?

Po analizie wszystkich informacji, świadomie zdecydowaliśmy się na na PP-5 – polipropylen – jeden z najbezpieczniejszych i obojętnych fizjologicznie plastików, wolny od BPA oraz fosforanu trifenyluCząstki polipropylenu rozpadają się na polimery dopiero w temperaturze 160°C. Dlatego, ponieważ ma on wysoką tolerancję na ciepło, nadaje się do zmywarki. Zatem, kiedy widzę oznaczenie PP-5 na śniadaniówce czy bidonie, to z nich korzystam.

rodzaje plastiku do lunch boxow PP5

 

Moja rekomendacja to  PP-5  – WYBIERAJ.  Podobnie jest z naszymi pojemnikami: jeśli spojrzysz na dno pojemników od LUNCH MUNCH®, to znajdziesz na nich o znaczenie – trójkąt z cyfrą 5 oraz literami PP. Te pojemniki, ze względu na zastosowany bezpieczny rodzaj plastiku, będą odpowiednie zarówno do wysokich temperatur (zmywarka), jak i niskich -20C (zamrażarka). Dlatego na co dzień korzystam z pojemników wykonanych z PP5.

rodzaje plastiku jakie sa bezpieczne

 

Oznaczenia plastiku – z jakimi jeszcze możesz się spotkać?

Na produktach z plastiku zazwyczaj znajdziesz trójkąty z cyframi. One wskazują na rodzaj wykorzystanego plastiku. Zapamiętaj je, a będziesz wiedzieć który wybierać do transportu pożywienia dla dzieci. Dla uproszczenia, przy każdym symbolu daję swoje: WYBIERAJ / UNIKAJ w kontekście materiałów wykorzystywanych do pakowania jedzenia i picia dla dziecka (użytkowanie jak wyżej).

 

rodzaje plastiku do jedzenia ABS

 9 ABS / (Akrylonitrylo – Butadieno – Styren) – WYBIERAJ 

ABS to skrót od nazwy akrylonitrylo – butadieno – styren. To tworzywo sztuczne, a związki chemiczne które go tworzą to: akrylonitryl, butadien i styren (stąd nazwa). ABS jest stosowany w niemal każdej branży, a to ze względu na elastyczność przy jednoczesnej trwałości tego materiału. ABS to materiał bezpieczny dla człowieka, nietoksyczny i odporny na działanie kwasów, tłuszczu i soli. ABS nie odkształca się przy zmianie temperatur, a to oznacza, że elementy z ABS mogą być eksploatowane w temperaturze sięgającej nawet do 240C.

Ponieważ produkty wykonane z ABS są odporne na zarysowania, to ABS stosuje się w produkcji artykułów codziennego użytku, takich jak:

  • telefony
  • sprzęt AGD
  • części mebli
  • monitory
  • części komputerowe
  • klocki

Tu mała ciekawostka: klocki Lego wykonane są z ABS. Zapewne zauważyłaś, że są wytrzymałe w porównaniu z klockami innych firm?

 

oznaczenia plastiku

 7 INNE / OTHER ✖ UNIKAJ 

W produktach tak oznaczonych znajdziesz przekrój plastików. To może być ryzykowne, bo tak oznaczone plastiki mogą zawierać (choć nie muszą) BPA. Uważa się, że BPA nie jest obojętny dla zdrowia dziecka – liczne badania (dowodów i badań jest zdecydowanie dużo) wskazują, że kontakt z nim może wpływać negatywnie na pracę mózgu, powodować depresję i Alzheimera. A zatem –  jeśli wybierasz pojemnik na jedzenie dla dziecka, to UNIKAJ pojemników z tym oznaczeniem.

 

oznaczenia plastiku PS 06 6 PS ✖ UNIKAJ 

Produkty tak oznaczone będą zawierać polistyren. W formie spienionej to po prostu styropian, i znajdziesz go w produktach jednorazowych (np. w kubkach do herbaty, opakowaniach na wynos). Może wydzielać rakotwórcze toksyny, i wpływać na system odpornościowy, nerwowy, i oddechowy. A zatem – ode mnie – do transportu i przechowywania / pakowania jedzenia – UNIKAJ pojemników tak oznaczonych .

 

oznaczenia plastiku LDPE 04

 4 LDPE ✖ UNIKAJ 

Produkty z symbolem 4 LDPE będą zawierały polietylen niskiej gęstości. Cząstki polietylenu rozpadają się na polimery już w temperaturze 85°C. Dlatego, w mojej ocenie, nie nadają się do kuchennego przeznaczenia (gdzie możemy się zapomnieć i włożyć produkt do zmywarki lub podgrzać). Jeśli w domu posiadasz produkty tak oznaczone, to pamiętaj, żeby nie stosować ich w mikrofali. Chociaż LDPE nie zawiera BPA, to mimo wszystko przy podwyższonej temperaturze, jego cząstki mogą wpływać na gospodarkę hormonalną dziecka. Do transportu posiłków swoich i dziecka – UNIKAJ.

 

oznaczenia plastiku 03 PVC

 3 – V / PVC ✖ UNIKAJ 

Produkty tak oznaczone będą zawierać polichlorek winylu, który w wysokiej temperaturze będzie wydzielał szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne – dioksyny. Zbadano jego wpływ na zwierzęta laboratoryjne. Badania te wykazały, że ekspozycja na polichlorek winylu ma wpływ na układ rozrodczy oraz gospodarkę hormonalną zwierząt. A zatem – do transportu i przenoszenia jedzenia – UNIKAJ tak oznaczonych pudełeczek.

 

plastik w produktach jak wybierać lunch boxy?

 2 – HDPE – WYBIERAJ 

Takie oznaczenie wskazuje na wykorzystanie polietylenu wysokiej gęstości. To jedno z dwóch najbezpieczniejszych dla ludzi tworzyw. Ten polietylen jest wytrzymały na temperatury i zaczyna rozpadać się na polimery w temperaturze 130°C. O ile wstrzymałabym się z wkładaniem produktów z oznaczeniem HDPE do mikrofali, o tyle będzie bezpieczny w zmywarkach (temperatura prania do do 80°C). Zatem, jeśli poszukujesz pojemnika do codziennego użytku – tak oznaczony może się sprawdzić, przy założeniu że nie wkładasz go do mikrofali.

 

oznaczenia plastiku 01 PET

 1 – PET / PETE ✖ UNIKAJ 

Napisz PET wskazuje na politereftalan etylenu. Nadaje się do krótkiego użytku –  od półki sklepowej po półkę w lodówce. I tu jego historia… powinna się skończyć, niestety. PET /PETE powinny służyć jedynie do jednorazowego użytku, np. do napoi na zimno, bo ten plastik szybko reaguje na słońce, i wtedy wydziela substancje szkodliwe, tj. ksenoestrogeny. Te mogą wpływać na układ hormonalny. Także tutaj daję oznaczenie UNIKAJ w kategorii do transportu żywności.

 

oznaczenia plastiku na pudełkach

 

Oznaczenia plastiku do żywności na pojemnikach i butelkach – gdzie ich szukać?

Oznaczenia plastiku powinny być na każdym bidonie czy pojemniczku. Oczywiście, może to być wskazane gdzieś z boku, na spodzie produktu, czy na zewnętrznym opakowaniu itd. Tymczasem, w praktyce to wcale nie takie oczywiste. W samym sierpniu, przy okazji poszukiwań do domowych remontów, miałam okazję i pretekst żeby przelecieć kilka większych sieciówek. Zanim wybrałam pościel i poduszki, to natknęłam się na bidony tak popularne w wakacje. A tam – produktów do wyboru do koloru… ale… tylko mniejsza część z plastiku wysokiej jakości. Natomiast większa część produktów zawierała oznaczenia plastiku, który nie nadaje się do zmywarki. Natomiast na dużej części produktów brak oznaczenia plastiku w ogóle. Obrazek jak poniżej.

plastik w produktach jak wybierać?

 

Oznaczenia plastiku do żywności: co jeszcze warto sprawdzać?

Oznaczenia plastiku do żywności: zgodność z normami UE

oznaczenia plastiku do zywnosci - jakie sa

Symbol noża i widelca oznacza, że produkt przeszedł badania Unii Europejskiej i spełnia wymagania, które UE stawia względem produktów do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Jeśli taki symbol widzisz na produkcie lub na jego opakowaniu, to oznacza, że możesz go stosować do przechowywania produktów spożywczych.

 

Oznaczenia plastiku do żywności: BPA-free

oznaczenia plastiku do zywnosci - BPAfree

Warto też sprawdzać obecność sformułowania „BPA -free” lub „Wolne od BPA”. Sformułowania „BPA-free” przy produkcie dają gwarancję, że produkt można bezpiecznie używać. Jeśli nie jesteś pewien lub pewna, to możesz poprosić producenta/ dystrybutora o pokazanie Ci badań / certyfikatów, które potwierdzą brak BPA w produkcie.

 

Oznaczenia plastiku do żywności: do mycia w zmywarce

oznaczenia plastiku do zywnosci

Możliwość mycia w zmywarce jest dla rodziców ważna ze względów praktycznych. Jeśli produkt może być myty w zmywarce, to znacznie ułatwi Ci to codzienne funkcjonowanie i szybkie pakowanie posiłków. Symbol podobny do tego potwierdzi, że produkt bezpiecznie w zmywarce umyjesz.

 

Oznaczenia plastiku do żywności – szybka porada:

I jeszcze taka rada na koniec. Ponieważ w naszej rodzinie znalazł się też chemik (Pozdrawiam Cię, Paweł!),  już dobrych kilka lat temu dał mi radę: powąchaj plastik i zobacz czy ma zapach – jeśli opakowanie do żywności wydziela jakikolwiek zapach – zapomnij o stosowaniu go w kuchni. Proste! A zatem – nie widzisz oznaczenia na akcesoriach kuchennych swojego dziecka? Powąchaj, pomoże w ocenie.

Zapamiętaj oznaczenia plastiku do żywności i nie narażaj zdrowia dziecka!

Przedstawiona mapa znaków ma Ci pomóc w sprawdzeniu, czy dany plastik bezpiecznie zastosujesz w kuchni. Jak ze wszystkim, bardzo ważne jest, żeby produktów używać zgodnie z ich przeznaczeniem. I nawet jeśli masz ten artykuł puścić głęboko w czeluści zapomnienia, to zapamiętaj tą jedną rzecz: w praktyce butelkę PET zastosujesz jeden raz, a do wielokrotnego użytku i do wyższych temperatur niż pokojowe – użyjesz produktów z oznaczeniami:

  • PP5
  • 09 ABS
  • HDPE2.

oznaczenia plastiku rodzaje

09/06/2019

Torba termiczna na lunch dla dzieci

DOCEŃ PRZEPIS: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *