DOCEŃ WPIS: 78

Karate dla dzieci – dlaczego warto zapisać dziecko na karate?

karate dla dzieci

Rodzice zapisują dziecko na karate, wychodząc z założenia, że dzięki temu nauczy się ono samoobrony. Ale… karate to również wiele innych korzyści, o których w artykule pisze LUNCH MUNCHowa Mama. Sprawdź!

Karate dla dzieci to sport, który warto wybrać z wielu powodów. Za mojej młodości, kiedy film KARATE KID był w modzie, ja sama na treningi karate chodziłam trzy razy w tygodniu. Każdy trwał trzy godziny – czyli niemało. Potem, kiedy sama zostałam mamą, swoją LUNCH MUNCHową Córkę posłałam na treningi. Treningi odbywały się w szkole, dlatego moja pociecha zostawała w niej do 18.30 – od rana! Na długie dni pakowałam jej w zestawy lunchbox sporą dawkę jedzenia.

ZESTAW LUNCH BOXARCHIE+BILL

Pomimo, że daleko w tym sporcie nie zaszłam ani ja, ani moja córka, uważam, że nasz czas nie był stracony, i zdecydowanie był tego wart. Dlaczego tak uważam?

karate dla dzieci dlaczego warto zapisac dziecko

Co może nabyć dziecko, uczęszczając na zajęcia karate?

 1. Trening sztuk walki jest zdecydowanie czymś więcej aniżeli uderzaniem i kopaniem. Karate to dla dzieci szkoła pewności siebie, spokoju, koncentracji, stanowczości oraz umiejętności dążenia do celu. Wykonując odpowiednią pozycję, pozdrawiając się z ukłonem, ustawiając się w szeregu, dziecko uczy się skupienia, dyscypliny i opanowania.
 2. Jeśli dziecko przychodzi na zajęcia dla własnej satysfakcji, to prawdopodobnie będzie dążyć do realizacji założonego przez siebie celu. To z kolei pomoże mu ukształtować swoją osobowość i poczucie sprawczości. 
 3. Trening karate jest także świetnym sposobem na spełnienie potrzeby przynależności dziecka do grupy, co dodatkowo wzmacnia jego pewność siebie i wiarę w swoje możliwości. Co do samoobrony – osoby stosujące przemoc kierują się z reguły potrzebą poczucia siły i stąd też za cel obierają sobie osoby słabsze od siebie. Karate poprzez to, że uczy pewności siebie i umiejętności patrzenia napastnikowi w oczy, powoduje wygaszenie sygnałów mogących prowokować przeciwnika.

karate dla dzieci gdzie zapisac

A co z korzyściami fizycznymi karate dla dzieci?

Tych też jest sporo, ale zacznijmy od tych najważniejszych:

 1. Szacuje się, że współcześnie około 40% dzieci ma wady postawy. Około 10% zmaga się ze skoliozą, czyli bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Zmiany te, leczone w sposób nieprawidłowy lub nieleczone wcale, mogą skończyć się interwencją chirurgiczną. Karate pomaga w leczeniu nieprawidłowości postawy poprzez kształtowanie poszczególnych technik. To dlatego, że techniki karate bazują na dynamice i szybkości oraz dokładności, jak i największym zakresie ruchu. To właściwie pokrywa się z wymogami ćwiczeń korekcyjnych i rehabilitacji (takie dwa w jednym).
 2. Dzięki treningom karate zwiększa się pojemność płuc, a tętno osiągane podczas treningów jest porównywalne do tego, jakie osiąga się w czasie biegania.
 3. Uczestnictwo w zajęciach pobudza całe ciało i stwarza możliwości prawidłowego rozwoju dziecka pod kątem fizycznym.
 4. Standardową częścią treningu karate jest gibkość – to z kolei czyni dziecko mniej podatnym na kontuzje.

11/12/2019

Torba termiczna na lunch dla dzieci

DOCEŃ WPIS: 78

Komentarze

 1. Richard pisze:

  Ile trenowałaś? Trzy razy w tygodniu po 3 godziny? Czyli 9 godzin tygodniowo? Coś ci się pomyliło. Generalnie treningi są 2 razy w tygodniu po godzinie. Może były 3 po godzinie to max. Nie ma treningów trzygodzinnych. Co za bajki🤣🤣🤣.

  1. LUNCH MUNCHowa Mama pisze:

   Hej Richard,

   za mojej młodości (co było kilkanaście lat temu) chodziłam na treningi, które odbywały się w pon, śr + pt, każdy trwał 3 godziny. NIe były to treningi stricte dla dzieci i trudno mi z Tobą polemizować, czy tak długie treningi odbywają się obecnie.

   Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *