DOCEŃ PRZEPIS: 0

Jaskinia Raj z dzieckiem. Czy to dobry pomysł na krótki wypad?

Urokliwe miejsce w pobliżu jaskini Raj

Zwiedzanie jaskini Raj z dzieckiem może być dla całej rodziny fantastyczną przygodą. O czym warto pamiętać przed wyjazdem? Na co zwrócić uwagę i dlaczego musicie koniecznie odwiedzić to miejsce? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w naszym artykule. Przeczytaj nasze wspomnienia i ruszajcie w drogę!

W województwie świętokrzyskim, kilkanaście kilometrów od Kielc, znajduje się jedna z najpiękniejszych jaskiń kresowych w naszym kraju – Jaskinia Raj. Chociaż jej historia rozpoczęła się wiele milionów lat temu, dla nas najciekawszym okresem jest zapewne ten, w którym zamieszkiwali ją Neandertalczycy. Podczas wycieczki do Jaskini Raj z dzieckiem nie tylko dowiemy się wielu ciekawych kwestii na temat życia naszych kuzynów od przewodnika, ale również możemy wybrać się do Centrum Neandertalczyka, które stworzone zostało właśnie z myślą o najmłodszych.

My nie zwiedziliśmy Centrum Neandertalczyka, bo nasza LUNCH MUNCHowa Córka nie miała zwyczajnie ochoty na zwiedzanie tej atrakcji, dlatego skupiliśmy się na samej jaskini. Dziś o niej opowiem Wam parę słów.

 

Jaskinia Raj znajduje się w pobliżu Kielc, blisko Zamku w Chęcinach

 

Co widzieliśmy w Jaskini Raj? Jak przebiegła podróż?

Podróż z Warszawy zajęła nam niecałe dwie godziny. Dla nas jest to idealny pomysł na sobotni wypad z całą LUNCH MUNCHową rodzinką, zwłaszcza, że w pobliżu znajduje się też Zamek w Chęcinach, który również należy do ciekawych atrakcji tego rejonu i spokojnie można oba miejsca zwiedzić za jednym zamachem ?

Na miejscu dostępny dla zwiedzających jest mały parking, który spokojnie pomieści wszystkich chętnych, więc nie musieliśmy martwić się o miejsce do parkowania, tylko spokojnie skupiliśmy się na czekających nas turystycznych atrakcjach.

Urokliwe miejsce w pobliżu jaskini RajSama aleja prowadząca do Jaskini Raj jest bardzo urokliwa. Wokół niej rośnie wiele pięknych drzew i krzewów, dzięki którym przejście ok. 250 metrów do jaskini mija w mgnieniu oka.

Jaskinia Raj nie jest długa, trasa liczy ok. 180 m. W środku archeolodzy znaleźli szczątki zwierząt oraz narzędzia Neandertalczyków. Część z nich można obejrzeć w gablotach.

Największą atrakcją Jaskini Raj są bez wątpienia stalaktyty, stalagmity i stalagnaty, które przybierają przeróżne formy. Jeżeli jesteście osobami z wyobraźnią możecie znaleźć np. stalagmit lwa, Ewy czy papugi. Dobra zabawa dla całej rodziny gwarantowana

 

Jeżeli lubisz zwiedzać Polskę z dzieckiem zapoznaj się z artykułem:

Kopalnia Soli w Wieliczce z dzieckiem? Oj TAK! Dlaczego polecamy?

 

Uliczka znajdująca się przy wejściu do jaskiniO czym należy pamiętać jeżeli zwiedzamy Jaskinię Raj z dzieckiem?

1. Ciepłe ubranie. 40 minut w Jaskini Raj nie będzie należało do najprzyjemniejszych, jeżeli zapomnicie o ciepłym ubraniu. Temperatura w jaskini wynosi ok. 8-10 stopni Celsjusza, będzie chłodno.

2. Wcześniejszy zakup biletu. Może się zdarzyć, że przyjedziecie i biletów zwyczajnie nie będzie. My byliśmy przejazdem, zaryzykowaliśmy i udało się. Kupiliśmy bilety. Nie jest to jednak regułą, jeżeli jest to punkt docelowy podróży, lepiej nie ryzykować i zakupić bilety on-line kilka dni przed podróżą.

3. Jedzenie. Na miejscu znajduje się mała restauracja, jednak ze względu na alergię dziecka i różne przygody żołądkowe związane z jedzeniem posiłków w niesprawdzonych miejscach, zawsze zabieramy domowe jedzenie w torbach termicznych dla dzieci. Jeżeli chcecie mieć pewność dotyczącą składu posiłków, zachęcamy Was do przygotowania czegoś pysznego w domu, przed podróżą.

4. Regulamin. Obecnie Jaskinię Raj można odwiedzić z dziećmi powyżej 4 roku życia, jednak może się to zmienić. Przed planowanym wyjazdem sprawdźcie na stronie, czy ta informacja jest nadal aktualna.

5. Maseczki. W jaskini nie ma cyrkulacji powietrza, czyli to co tam wniesiecie zostanie w niej dużo dłużej niż w normalnym pomieszczeniu. My zwiedzaliśmy Jasknię Raj z dzieckiem podczas pandemii, dlatego niezbędne było założenie maseczek. Nie ma możliwości wejścia do jaskini bez nich. Koniecznie zabierzcie je ze sobą.

6. Centrum Neandertalczyka. Bilet dla osoby dorosłej kosztował nas 25 zł, dostępne były też bilety rodzinne (2 osoby dorosłe + dziecko). W zależności od tego, czy chcecie zwiedzić samą jaskinie czy wzbogacić wyprawę również o Centrum Neandertalczyka cena biletów może być inna i ulec zmianie. Dlatego zachęcamy do sprawdzenia aktualnej oferty na stronie internetowej.

Kamienie, magnesy i inne pamiątki, jasiknia raj z dzieckiem

7. Pamiątki. Na zewnątrz Jaskini Raj dostępne są stragany z pamiątkami. Nie jest ich wiele, ale jeżeli zbieracie pamiątki na pewno uda Wam się kupić coś ciekawego. Prócz magnesów i zabawek znajdziecie na nich też kamienie i biżuterię.

 

 

 

 

 

 

Podsumowując, zwiedzanie Jaskini Raj z dzieckiem oceniamy bardzo pozytywnie. Z całą pewnością, zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca z maluchem. Urokliwie, intensywnie, ale nie za długo ? Jednym zdaniem – atrakcja godna polecenia nawet dla dzieciaków, które szybko się nudzą!

torba na lunch dla dzieci

09/27/2021

DOCEŃ PRZEPIS: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *