DOCEŃ WPIS: 1257

Czy torba termiczna trzyma zimno? Ile trzyma torba termiczna?

Czy torba termiczna trzyma zimno i cieplo

Na rynku dostępnych jest wiele toreb termicznych. Jakość wykonania oraz również materiał, z którego są wyprodukowane, jest różna. Stąd spora część rodziców może sobie zadawać pytanie: Czy torba termiczna rzeczywiście trzyma zimno? Doskonale znamy te obawy i… powiemy Wam jak to z naszymi torbami lunchowymi jest. Zaczynamy!

Długo przed powstaniem LUNCH MUNCH, „przerobiliśmy” mnóstwo gadżetów i niejedną torbę termiczną. Niestety, żaden z gadżetów nie spełniał naszych oczekiwań… Z czasem wypracowaliśmy najlepsze dla nas rozwiązanie (czytaj: wraz z doświadczonymi projektantami stworzyliśmy własny wzór torby termicznej) i nie dziwi nas wcale fakt, że pytaniami, które najczęściej kierujecie do nas w wiadomościach prywatnych na fanpage’u są „Czy torba termiczna trzyma zimno?” Żeby wszystko usystematyzować, zacznijmy od początku…

 

Czy Torba termiczna trzyma zimno jak dlugo

ZIELONA TORBA NA LUNCH DLA DZIECI WENDY THE WATERMELON

torba termiczna trzyma zimno

Autorka: 

LUNCH MUNCHowa Mama

Manager wzornictwa, mama 14letniej Amelii

Jak powstała pierwsza torba termiczna dla dzieci od LUNCH MUNCH®?

Nasza LUNCH MUNCHowa córka – wówczas alergiczka – mogła jeść tylko obiady z domu. Do tego, w szkole pozostawała do godziny 18tej lub niekiedy dłużej. W związku z tym, codziennie przygotowywaliśmy jedzenie do szkoły z największą starannością, aby nasze dziecko zjadło poza domem pełnowartościowy posiłek, ale nie zawsze z dobrym skutkiem. Jako ciekawostkę podam, że okazało się, że dzieci stawiają swoje posiłki z domu (w tym obiady)… na parapecie w klasie, w związku z czym, część zostawała zjedzona, a część po prostu przestawała być świeża i smaczna.

Od problemów z jedzeniem do rozwiązania… czyli zaprojektowania jedynej takiej torby termicznej!

Ponieważ żadna z osiągalnych na rynku toreb nie spełniała naszych oczekiwań, wykorzystaliśmy swoje zasoby! LUNCH MUNCHowa Mama to manager wzornictwa, a do stworzenia marki zaangażowaliśmy doświadczonych projektantów i design managerów. Tak powstał wzór torby z funkcjami, których nie znajdziesz nigdzie indziej na rynku!

 

torba termiczna

 

Na czym polega działanie toreb termicznych?

Metoda działania zależy od zastosowanego w torbie materiału. Ponieważ rodzajów jest kilka, to i metoda działania nie jest taka sama dla wszystkich, a zatem może nieco się różnić (o czym bardziej szczegółowo za chwilę). Natomiast, co do zasady – torby termiczne mają jedną wspólną cechę – nie chłodzą, tylko izolują – a zatem, utrzymują temperaturę w swoim wnętrzu. Nie odpowiadają za nadanie potrawom określonej temperatury, lecz raczej pomagają utrzymać temperaturę posiłków w ich wnętrzu na dłużej. Miej na uwadze, że torby termiczne nie zastąpią zamrażarki lub lodówki, ponieważ nie służą do długotrwałego przechowywania lodów czy mrożonek.

 

Jakie mamy rodzaje toreb termicznych?

Na rynku spotykamy najczęściej trzy rodzaje toreb termicznych. Podstawą ich podziału są konstrukcja oraz zastosowane materiały, bo z nich wynikają właściwości termiczne.

 

Po pierwsze:

torby termiczne neoprenowe

Pierwszy rodzaj toreb termicznych bazuje na izolacyjnej piance (neopronowej). Neopren to materiał gumowy (kauczuk syntetyczny), który prawdopodobnie większości z nas najczęściej kojarzy się z kombinezonami dla nurków.

Neopren, ze względu na swoją strukturę pianki o zamkniętych komórkach, nie przepuszcza wody i posiada właściwości termoizolacyjne, tzn. nie przepuszcza temperatury z zewnątrz i utrzymuje temperaturę wewnątrz. Dodatkowo jest dosyć elastyczny i wdzięczny w obróbce (szyciu). Dlatego tak często wybierany jest do strojów płetwonurków oraz toreb termicznych.

Na skuteczność działania torby z wykorzystaniem neoprenu wpływają dwie rzeczy:

 • grubość zastosowanej pianki
 • szczelność torby

 

Po drugie:

torby termiczne z izolacyjną pianką i poliestrowym wykończeniem

Drugi rodzaj toreb termicznych bazuje na izolacyjnej piance, dodatkowo pokrytej warstwą nieprzemakalnego „śliskiego” i najczęściej szarego materiału. Ten materiał to poliester. W zależności od modelu i producenta, te torby zazwyczaj mają cieńszą (od 2mm) lub grubszą (do 5 mm) izolacyjną piankę.

Na skuteczność działania torby z wykorzystaniem izolacyjnej pianki z poliestrowym wykończeniem wpływa:

 • grubość zastosowanej pianki
 • szczelność torby

 

Po trzecie:

torby termiczne z izolacyjną pianką i warstwą odbijającą światło

Trzeci rodzaj toreb termicznych bazuje nie tylko na izolacyjnej piance, dodatkowo pokrytej warstwą folii termoizolacyjnej (srebrnej). Folia termoizolacyjna stanowi rodzaj „ekranu” odbijającego około 80% promieniowania podczerwonego. Srebrna strona odbija promienie do środka, a przez to zachowuje temperaturę w środku i nie pozwala mu „wyjść” poza ścianki torby.

Na skuteczność działania tych toreb termicznych wpływają trzy czynniki:

 • folia termoizolacyjna (odbijająca światło do wewnątrz)
 • grubość pianki
 • szczelność torby

Takie rozwiązanie wybraliśmy w przypadku toreb termicznych LUNCH MUNCH®. Trwała tkanina, połączona z izolacyjną warstwą na miękkiej piance, powoduje że torby termiczne trzymają zarówno ciepłą jak i zimną temperaturę. Dodatkowo, torby posiadają podwójne lamówki, które utrzymują szczelność zamknięcia.

czy torba termiczna trzyma

 

Zatem, czy torba termiczna trzyma zimno?

Tak, co do zasady, dobra torba termiczna trzyma zimno lub ciepło, bo utrzymuje temperaturę w swoim wnętrzu. W praktyce to oznacza, że jeśli spakujesz chłodne posiłki, na dłużej pozostaną chłodne. Jeśli spakujesz gorące, na dłużej pozostaną gorące. 

 

torba termiczna trzyma

 

Ile czasu torba termiczna trzyma zimno?

Czas, przez jaki torba jest w stanie utrzymać temperaturę, różni się w zależności od materiału, z którego została wykonana (patrz przykłady od 1 do 3 powyżej). Dodatkowo, różnice w czasie będą dotyczyły czego mierzymy – jeśli mierzymy czy torba termiczna trzyma zimno, to te wynika będą inne niż kiedy mierzymy jak długo trzyma ciepło.

Według deklaracji producentów, torby termiczne mogą trzymać temperaturę posiłków od jednej godziny do sześciu, i są to najczęściej wartości przybliżone i uśrednione. 

 

Ile czasu torba termiczna od LUNCH MUNCH® trzyma zimno ?

W zależności od tego, czy do torby LUNCH MUNCH® włożysz dodatkowo wkłady chłodzące, oraz ile jedzenia spakujesz, torba termiczna utrzyma zimno w środku do sześciu godzin.

Sprawdź nasze torby termiczne!

RÓŻOWA TORBA NA LUNCH DLA DZIECI PENELOPE THE PASSIONFRUIT

 

Co do torby termicznej, aby posiłki trzymały temperaturę jak najdłużej?

Stosując do posiłków dodatkowe akcesoria jeszcze bardziej wydłużysz czas, w którym jedzonko zachowa odpowiednią temperaturę. Co będzie przydatne?

 

Po pierwsze:

Pudełka z żelem chłodzącym:

Pudełka wzbogacone o żele chłodzące LUNCH MUNCH® przytrzymają temperaturę jedzenia na dłużej. Zarówno pojemniki na jedzenie, jak i same żele, są wolne od BPA, wykonane z nietoksycznych materiałów, przez co możesz je zamrażać wielokrotnie.

co do torby termicznej zeby utrzymac temperature

Po drugie:

Wkłady chłodzące:

Jeśli chcesz zachować zimno w torbie termicznej, zastosuj zmrożone wkłady. Zazwyczaj takie wkłady potrzebują wcześniej co najmniej czterech godzin w zamrażarce. Zawarta w nich nietoksyczna substancja  zmrozi się w zamrażarce, a następnie w torbie termicznej będzie „oddawać” temperaturę. My oczywiście polecamy lekkie i żelowe wkłady chłodzące od LUNCH MUNCH®, które zaprojektowane zostały z myślą o potrzebach dzieci.

 

Po trzecie:

Termos:

Termos o pojemności 450ml, szczelnie zamknięty, wykonany ze stali nierdzewnej z podwójnymi ściankami dla solidnej izolacji termicznej, utrzyma temperaturę ciepłych posiłków nawet do 8 godzin, a tych zimnych do 12! Zatem, jeśli planujesz jakieś lody nad morzem… to wtedy sięgaj dodatkowo po termos, z pewnością pomoże Ci zachować zimno na dłużej.

Co do torby termicznej aby trzymala dluzej

 

Po trzecie:

Bidon termiczny:

Podobnie jak termosy od LUNCH MUNCH®, bidony wykonane są ze stali nierdzewnej i zaopatrzone w dwie podwójne ścianki, które dłużej utrzymają temperaturę oraz są bezpieczniejsze dla dziecięcych rąk. Temperatura napojów ciepłych utrzymana będzie do 8 godzin, a zimnych do 12!

co do torby termicznej zeby trzymala

 

Jakie wkłady kupić do torby termicznej dla dziecka?

Wkłady chłodząco-grzejące z żelem są lepszą alternatywą dla tradycyjnych wkładów, szczególnie w przypadku użytkowania ich przez dzieci. Dlaczego są lepsze? Są po prostu dużo lżejsze niż tradycyjne wkłady (które są zazwyczaj wypełnione wodą, ale posiadają ciężką „obudowę”), a zapewniają taki sam poziom chłodzenia. Dzieci nie lubią nosić ciężkich rzeczy – dlatego wkłady chłodzące od LUNCH MUNCH® będą wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. Przytrzymają zimno w torbie termicznej na dłużej. Żele wypełnione są nietoksyczną substancją i wolne od BPA, dlatego posłużą Ci na długie lata.

jakie wklady do torby termicznej

 

Co można przechowywać w torbie termicznej?

W zależności od tego, jakie dodatkowe akcesoria spakujesz do torby, przechowasz w niej różne produkty.

Do pojemników z wkładem chłodzącym do torby śmiało spakujesz:

 • przekąski na drugie śniadanie
 • porcję ryżu
 • kuskus z warzywami
 • surówki
 • warzywa i owoce
 • porcję mięsa 
 • tortille
 • kanapki

Jeśli do torby spakujesz dodatkowo termos, to w torbie przechowasz:

 • lody
 • owsianki
 • jajecznice
 • zupy
 • spaghetti
 • fasolkę po bretońsku
 • leczo

Jeśli torba termiczna służy Ci do przenoszenia bidonu, to w butelce w torbie przetransportujesz:

 • zimną herbatę
 • herbatę na gorąco
 • wodę
 • lemoniadę
 • koktajle

 

Czy warto kupić torbę termiczną?

Torba termiczna jest idealnym rozwiązaniem nie tylko na czas wakacji i pilników! To również coraz częściej niezbędna część wyprawki dla dzieci, które spędzają czas w szkole lub na zajęciach pozaszkolnych. Dodatkowo, rekomendujemy rozważenie wspomnianych żeli chłodzących, termosów i bidonów. Jako rodzice przekonaliśmy się wielokrotnie, że jeżeli posiłek dla dziecka nie będzie świeży i smaczny, możemy zapomnieć o tym, że zostanie on przez dziecko zjedzony. Jedzenie źle zapakowane, o dziwnej strukturze lub nieodpowiedniej temperaturze, może wrócić niezjedzone przez dziecko do domu. Torba termiczna odpowiedniej jakości pomoże zmniejszyć ryzyko niezjedzonego posiłku.

 

torba termiczna trzyma

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze torby termicznej?

Przed zakupem zwróć koniecznie uwagę na jakość wykonania i materiał, aby nie kupić torby termicznej, która nie spełni Twoich oczekiwań. Wybierz dowolną opcję kontaktu z nami – Facebook, Instagram, email lub telefon i w razie pytań i wątpliwości… zapytaj nas 🙂

 

Gdzie można kupić torby termiczne od LUNCH MUNCH®?

Oryginalne torby LUNCH MUNCH® zakupisz u nas – u producenta – w naszym sklepie ze śniadaniówką.

torba termiczna trzyma temperature

 

01/26/2022

Torba termiczna ile trzyma

ile czasu trzyma torba termiczna

DOCEŃ WPIS: 1257

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *