DOCEŃ PRZEPIS: 0

Śniadaniówka i bidon pomogą Ci wykształcić u dziecka te 4 zdrowe nawyki

sniadaniowka i bidon dla dzieci

Stare polskie przysłowie mówi: „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Sprawdź, które 4 nawyki możesz wykształcić u dziecka, jeśli posłużysz się bidonem i śniadaniówką!

Śniadaniówka i bidon to prawdziwy must have na wyposażeniu każdego szkolniaka. A jeśli sprawy zdrowia bierzesz sobie do serca, to właśnie te produkty pomogą Ci kształtować zdrowe nawyki dziecka – czy maluszka, czy starszaka! Te niewielkich rozmiarów akcesoria są jedną z najlepszych inwestycji, jaką możesz poczynić w przyszłość swojego dziecka. Wykształcenie zdrowych nawyków u dziecka jest jak lokata na przyszłość, dzięki temu dziecko w wieku nastoletnim i dorosłym nie będzie miało problemów zdrowotnych związanych m.in. z otyłością oraz innymi chorobami. Jaki śniadaniówka i bidon pomogą Ci wykształcić u dziecka zdrowe nawyki? 

sniadaniowka i bidon

Śniadaniówka i bidon pomogą Ci wykształcić u dziecka te 4 ważne nawyki !

 

Po pierwsze:

Nauczysz jeść pełnowartościowe posiłki 

Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, regularne spożywanie posiłków przez dzieci i młodzież wspomaga ich sprawność umysłową i fizyczną. Z pomocą przychodzi śniadaniówka, do której spakujesz zapas składników na długi dzień w szkole. 

Jakie składniki odżywcze powinny dominować w śniadaniówce? To przede wszystkim: 

 • warzywa i owoce,
 • węglowodany,
 • białko (zwierzęce lub roślinne),
 • zdrowe tłuszcze.

A jak to przełożyć na praktyczne i łatwe w przygotowaniu potrawy? Do lunch boxa dziecka pakuj: 

 • pożywne danie (zdrowa podstawa), np.: wrap, placuszki, kotleciki,
 • porcje owoców i warzyw, np.: pokrojone owoce, warzywa w słupkach,
 • zdrowe przekąski, np.: orzechy.

Wpadaj też po 9 najprostszych kombinacji na bento do szkoły.

 

sniadaniowka i bidon pomoga Ci wykształcic te 4 zdrowe nawyki u dziecka

 

Po drugie:

Wpoisz nawyk podjadania owoców i warzyw

Z pomocą śniadaniówki wykształcisz u dziecka nawyk sięgania właśnie po świeże owoce i warzywa, a nie po przetworzone przekąski ze sklepu. Podjadając swoje ulubione owoce w czasie szkolnych przerw, dziecko zaspokoi apetyt na „słodkie przekąski”.

Warzywa i owoce są jednym z najważniejszych elementów zdrowej śniadaniówki. Eksperci są zgodni, że każde dziecko powinno spożywać dziennie około 400 g warzyw i owoców, podzielonych na pięć porcji. To źródło witamin, minerałów i składników bioaktywnych. 

Jak spakować zapas owoców i warzyw do śniadaniówki? 

 • Pakuj je w atrakcyjnej formę, dzięki temu dziecko będzie po chętniej po nie sięgać.
 • Korzystaj po wszelkiego rodzaju akcesoria do bento, np. ozdobne bento wykałaczki.
 • Foremki i wykrawaczki pomogą Ci wyczarować pocieszne warzywne i owocowe kształty.
 • Dzieci nie lubią, kiedy składniki się ze sobą mieszają – dlatego zaopatrz się w zestawy mniejszych i większych pojemniczków.

Smakowita porada: 

Im warzywa i owoce są mniej przetworzone, tym mają więcej cennych witamin, zwłaszcza witaminy C oraz kwasu foliowego, które utleniają się pod wpływem temperatury. Dlatego, śniadaniówka dziecka powinna obfitować w świeże owoce i warzywa. 

 

sniadaniowka i bidon zestaw

 

Po trzecie:

Oswoisz dziecko z regularnymi posiłkami i nawodnianiem

Zapakowane śniadaniówka i bidon to sposób na nauczenie dziecka regularnego spożywania  posiłków i nawadnianie organizmu. Czy w czasie przerw, czy też przed wieczornym treningiem, aby dziecko miało „siły do działania”, to po posiłki i napój powinno sięgać regularnie.

Pakując śniadaniówkę, chronisz dziecko przed napadami wilczego głodu. Mając pod ręką zapasy jedzenia, chronisz dziecko przed niekontrolowanymi wycieczkami do sklepu, co mogłoby się kończyć zakupem wysokoprzetworzonych przekąsek, zazwyczaj pełnych pustych kalorii. 

Bidon jest również świetnym rozwiązaniem podczas treningów, ponieważ dziecko może bardzo szybko zaspokoić pragnienie, chroniąc się przed odwodnieniem. 

 

sniadaniowka i bidon dla dzieci zdrowe nawyki

 

Po czwarte: 

Wdrożysz nawyk sięgania po wodę i napoje bez cukru

Nawyk sięgania po wodę, a nie gazowane napoje, z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Duża część napoi ze sklepów pełna jest syropu glukozowo-fruktozowego – jednego ze składników odpowiedzialnych za epidemię otyłości XXI wieku. Coraz częściej szkoły oferują wodę w dystrybutorach, ale bez możliwości korzystania z kubeczków. A wtedy do akcji wkracza bidon termiczny. 

Woda świetnie gasi pragnienie. Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, woda stanowi około 60% organizmu. Nie zawiera kalorii, przez co nie tłumi apetytu na jedzenie. Jeśli dziecko codziennie zabiera ze sobą bidon z wodą, wyrabia nawyk nawadniania organizmu. Odwodnienie organizmu może powodować bóle głowy i złe samopoczucie. Natomiast, zapas wody w bidonie pomaga zaspokoić pragnienie w czasie pobytu poza domem. Dziecko, które korzysta z bidonu wypełnionego wodą w szkole, co do zasady chętniej i regularniej sięga po wodę, w przeciwieństwie do innych napoi.

Smakowita porada:

Wiele warzyw i owoców składa się głównie z wody. Jeśli pakujesz je do śniadaniówki, wspierasz uzupełnianie wody w organizmie dziecka. 

 

sniadaniowka i bidon dla szkolnego dziecka

 

W wykształceniu zdrowych nawyków na pewno pomoże śniadaniówka i bidon, dzięki zdrowemu odżywianiu dziecko nie będzie miało problemów zdrowotnych w dorosłym życiu.

05/23/2022

DOCEŃ PRZEPIS: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.