DOCEŃ WPIS: 149

Lunchbox na cały dzień. Jak pakować posiłki dziecku na długi czas poza domem?

lunchbox na caly dzien dla dziecka

Jak powinno wyglądać pakowanie lunch boxa dla dziecka na cały dzień? Czego pakować więcej, a czego mniej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz właśnie tu.

Lunchbox na cały dzień może być sposobem na zdrowe jedzenie z domu. Ale tak właściwie to dlaczego tak bardzo zależy nam – LUNCH MUNCHowym rodzicom – na pakowaniu dziecku domowych posiłków? Najważniejszy dla nas argument dotyczy właściwości odżywczych produktów. Atrakcyjny wygląd produktów sklepowych często nie byłby możliwy bez polepszaczy, barwników czy sztucznych konserwantów. Produkcja na masową skalę często powoduje „ulepszanie” produktów tak, aby ich smak był intensywniejszy, wygląd bardziej apetyczny, a gęstość i konsystencja przyjemniejsze dla naszego podniebienia. No właśnie, wszystko bardziej, lepiej, dłużej… A jaki wpływ ma takie jedzenie ma na organizm dziecka?

lunch box na caly dzien

 

lunch box na caly dzien

Autor: 

Hubert LUNCH MUNCHowy Tata

W artykule odpowiadam na pytania rodziców, którzy – podobnie jak ja – pakują dziecku posiłki (do śniadaniówek czy do lunch boxa) na długi czas poza domem. Pytacie… a dziś ja odpowiadam na najczęściej zadawane przez Was pytania!

 

Zacznijmy od początków pakowania… Czyli jak codzienne pakowanie lunch boxu na cały dzień stało się moją codzienną rutyną?

Po części, alergie pokarmowe naszej LUNCH MUNCHowej córki wymusiły na nas pakowanie nie tylko drugiego śniadania, ale również pełnego obiadu i przekąsek na wieczory poza domem. Rozpocząłem poranne szykowanie posiłków i pakowanie ich do śniadaniówki. Metodą dociekań, prób i błędów, oraz pod wpływem presji (no bo przecież gdyby moja córka nie miała posiłków, to nie mogłaby jeść właściwie przez cały dzień), doszedłem do pewnych przemyśleń. Za to dziś, moja LUNCH MUNCHowa córka codziennie do szkoły dostaje pełnowartościowy, domowy posiłek (w tym obiad). I właśnie dlatego… w tym artykule (i również na wielu innych wpisach naszego lunch box bloga), dzielę się swoimi doświadczeniami dzielimy się z innymi rodzicami.

 

lunchbox na caly dzien jak pakowac

 

Lunchbox na cały dzień – o co najczęściej pytają mnie inni rodzice?

Pytania od rodziców, z którymi spotykam się najczęściej, to:

1. Jak komponować posiłki do lunch boxa dziecku, które jest poza domem do późnych godzin?

2. Czego pakować więcej, a czego mniej?

3. Jak zapakować posiłki dziecku, aby były świeże i smaczne jak najdłużej?

4. Jak wybrać lunch box na cały dzień? 

Co do zasady, odpowiedź wydaje się prosta: menu dziecka nie powinno być nudne, a różnorodność to podstawa. Dlatego, podając przepisy dla dzieci, bazujemy na zasadzie: Precz z nudą w lunch boxie! Ale łatwo powiedzieć, a trudniej wykonać… i to biorąc pod uwagę codzienny kocioł zajęć i prozę życia. Zatem, na najczęściej pojawiające się pytania odpowiadam, po kolei.

 

lunch box na caly dzien

 

Lunchbox na cały dzień – najczęstsze pytania i odpowiedzi!

Pytanie 1:

Jak komponować posiłki do lunch boxa dziecku, które jest poza domem do późnych godzin?

Zatem podstawowe pytanie o lunch box na cały dzień. Co pakować do pojemnika? 

Po pierwsze: pakuj różne warzywa i owoce – jak w tęczy!

W prawidłowym menu dziecka powinny się znaleźć różne produkty. Słowo klucz to różnorodność. Dlaczego? Bo im bardziej urozmaicisz posiłki, tym masz większe szanse na dostarczenie dziecku odpowiednich składników odżywczych. Mało tego, zdecydowanie lepiej prezentuje się pojemniczek pełen kolorów, niż potrawy w jednym i takim samym kolorze.

 

Po drugie: eksperymentuj z potrawami i przepisami. 

Zobacz nasze przepisy na blogu – Smakowite Porady, mamy tam mnóstwo przepisów dla dzieci (sprawdzonych i ze smakiem zjedzonych nie jeden raz 😉), którymi dzielimy się z rodzicami. Przepisy na słodko, słono, wegetariańskie, mięsne, na zimno lub na ciepło… zajrzyj koniecznie, a na pewno znajdziesz coś dla siebie i swojej rodziny.

 

Po trzecie: eksperymentuj w domu, ale nie w śniadaniówce.

Kieruj się tym, co lubi Twoje dziecko. Jeżeli w domu nie chce jeść szpinaku, w szkole też go nie zje. Testuj nowości przy domowym stole i obserwuj jak dziecko na nie reaguje. Dopiero wtedy, gdy masz pewność, że Twojemu dziecku dany posiłek smakuje, pakuj go do lunchboxa. Dziecko nie będzie głodne, Ty unikniesz niepotrzebnych frustracji i nie zmarnujesz jedzenia.

 

Po czwarte: sięgaj po orzechy, pestki i nasiona. 

Sięgaj po sezam czy mieszankę orzechów i spakuj ich zapas do placuszków dziecka. Zobaczysz, że polubi potrawy z dodatkiem chrupkich przysmaków.

 

Po piąte: pakuj zapas warzyw i owoców.

NCEZ (Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej) rekomenduje, żeby dzieci w ciągu dnia spożywały nawet do pięciu porcji owoców i warzyw. Jak to zrobić? Wystarczy, że dodasz jeden mały owoc do porannej owsianki, czy dwa ogórki pokrojone w słupki do kanapki, a masz już dwie porcje. Dodaj surówkę z marchwi do obiadu, to już trzecia porcja.

 

Po szóste: pamiętaj o białku w pojemniku na jedzenie dla dziecka.

Co do zasady, dzieci potrzebują urozmaiconego źródła białka. Jego źródłem jest mięso, ale poza nim, sięgaj po inne źródła, takie jak: jajka, fasola, soczewica, groch, czy bób.

 

Po siódme: pakuj produkty zbożowe z pełnego ziarna.

Produkty zbożowe również służą zbilansowanemu menu dziecka. Zatem śmiało pakuj dziecku kanapki, ALE wykorzystuj do tego pieczywo razowe lub z pełnoziarnistej mąki. Możesz też spakować porcję kaszy gryczanej lub pełnoziarnistego makaronu.

 

lunchbox na caly dzien

Pytanie 2:

Czego pakować więcej, a czego mniej?

 

Czego pakować więcej?

Zdecydowanie, w codziennych lunch boxach naszych dzieci, nie może zabraknąć: 

kolorowych owoców i warzyw: im większa różnorodność, tym lepiej;

produktów zbożowych, z pełnego ziarna: kasze, brązowy ryż, makaron pełnoziarnisty, pieczywo żytnie;

produktów białkowych (z różnych źródeł): drobiowe mięso, nasiona roślin strączkowych, nabiał.

 

Czego pakować mniej lub czego nie pakować wcale?

Ograniczaj poniższych składników, czytając etykiety i dokonując wyborów zakupowych na co dzień: 

cukru: przeważającej większości produktów (np. w jogurtach) cukru po prostu nie widać;

słonych przekąsek;

produktów wysoko przetworzonych,

 

lunch box dla dziecka na caly dzien

Pytanie 3:

Jak zapakować posiłki dziecku, aby były świeże i smaczne jak najdłużej?

 

Żeby posiłki były świeże i smaczne przez długi czas, dobierz sprawdzone i specjalnie zaprojektowane w tym celu produkty. Z pewnością będzie Ci łatwiej zachować świeżość posiłków, jeśli wybierzesz akcesoria stworzone specjalnie do tego celu.

 

Lunchbox na cały dzień: jakie elementy musi zawierać?

Lunchbox na cały dzień musi być kompletny, a więc oprócz oczywistych rzeczy jakimi są pudełka i torba termiczna, ja za konieczne uważam też wkłady termiczne, bidon i termos. To sporo? No cóż, to ma być całodniowe wyżywienie, więc nie łudźmy się, że jedno pudełeczko, nawet takie duuuuże, z wieloma przegródkami, załatwi sprawę. Spróbuj sobie wyobrazić, ile miejsca na stole zajęłyby posiłki, które Twoje dziecko zjadło wczoraj. A teraz pomyśl, że te posiłki wkładasz do jednego pudełka. No nie wierzę, że wszystko się zmieściło 😉 Czego potrzebujesz tak naprawdę, jeżeli lunchbox na cały dzień będziesz przygotowywać dla swojego dziecka codziennie?

 

Podstawowe i kluczowe elementy lunch boxa na cały dzień to:

1. Pudełka do lunch boxa w różnych rozmiarach:

U nas sprawdzają się:

duże pudełko (obiadowe)

pudełko typu bento box (z przegródkami)

mniejsze pudełka (na przekąski)

długie pudełka (na tortillę lub naleśniki)

małe pojemniczki (na sosy lub przyprawy)

2. Bidon termiczny na wodę lub inne napoje

3. Termos (na zupę, fasolkę po bretońsku lub jajecznicę)

4. Zestaw sztućców

5. Chusteczki nawilżane

6. Wkłady termiczne

7. Pojemna torba termiczna lub plecak z kieszenią termiczną 

 

lunch box na caly dzien dla chlopca

 

Dodatki do lunch boxa dziecka na cały dzień:

Poniższe dodatki nie są niezbędne, natomiast z pewnością ułatwią Ci pakowanie posiłków, a dziecku umilą porę posiłku.

Akcesoria uzupełniające do lunch boxa na cały dzień to:

1. Pikery do bento

2. Widelczyki do bento

3. Pojemniczki na sosy

4. Słomki papierowe

5. Notki do lunch boxa

 

lunchbox na caly dzien co pakowac

Pytanie 4:

Lunchbox na cały dzień – jak wybrać?

Odpowiedz sobie na pytanie: Czy chcę regularnie korzystać z lunch boxa? Jeżeli tak (a jest to bardzo prawdopodobne), to kup coś porządnego (czytaj: przede wszystkim bezpiecznego). Poczytaj o tym jaki lunch box dla dziecka wybrać (autorstwa LUNCH MUNCHowej Mamy) i  popytaj. Jeśli nie jesteś pewien (pewna) z czego wykonany jest produkt (z jakiego tworzywa), nawet napisz do producenta i dopiero po uzyskaniu odpowiedzi – dokonaj zakupu. Nawet jeżeli wybierzesz droższe rozwiązanie, to w dłuższej perspektywie czasu na pewno tego nie pożałujesz.

 

lunchbox na caly dzien dla dziecka

 

Podsumowując… o losie pakującego rodzica słów kilka…

Pakowanie lunch boxa na cały dzień wymaga nieco uwagi i właściwych wyborów. Początki okazują się być trudne dla wielu rodziców. ALE: nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoja śniadaniówka dziś nie jest być może jeszcze idealna, to i tak, samodzielnie przygotowując posiłki dziecku, jesteś na dobrej drodze. Na zakończenie życzę Ci więc dużo siły i wytrwałości 😊 Powodzenia!

 

lunch box na caly dzien dla dziewczynki

 

02/20/2022

lunchbox dziecku na caly dzien

Autor:

Hubert LUNCH MUNCHowy Tata

Na co dzień (i najczęściej z rana) przygotowuje posiłki do lunch boxa swojej LUNCH MUNCHowej córki. Uwielbia gotować, smakować i patrzeć, jak przygotowanymi przez niego potrawami zachwycają się inni.

DOCEŃ WPIS: 149

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *