DOCEŃ WPIS: 34

Lunch box co to znaczy? Przewodnik po lunch boxach dla początkujących

lunch box co to znaczy przewodnik po lunch boxach

Co to znaczy spakować lunch box na wypasie? Jakie dodatki do lunch boxa wybrać? Przeczytasz tutaj!

Lunch box co to znaczy? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to prawdopodobnie jesteś młodym adeptem sztuki pakowania jedzonka w pojemniki. Tak, dokładnie tak! Bo przecież lunch box to zazwyczaj pudełko lub zestaw pudełek, do których pakujemy posiłki.

lunch box co to znaczy

1. 

Lunch box – co to znaczy?

Słowo „lunch box” to słowo z języka angielskiego, gdzie słowo „lunch” to posiłek obiadowy, a „box” to pudełko. Zatem, w największym uproszczeniu i tłumacząc z angielskiego, lunchbox to pudełko, do którego pakujemy jedzenie.

W praktyce i w codziennym użytkowaniu lunch box to nie tylko pojedyncze pudełko, ale najczęściej kilka większych i mniejszych oraz akcesoriów, dzięki którym posiłki pozostają świeże i smaczne. Zatem pakowanie lunch boxu oznacza spakowanie zapasu jedzenia (i picia) na czas poza domem. Żeby jedzenie w pudełkach było apetyczne, wiele osób zaopatruje się nie tylko w pojemniki, ale również:

torby termiczne

termiczne żele

wykałaczki do lunch boxa

notki do lunch boxa

naklejki na lunch boxy

plecaki z kieszenią termiczną

Oczywiście, do zapewnienia sobie odpowiedniej ilości wody czy ciepłych posiłków do szkoły, wiele osób sięga dodatkowo po:

bidony na napoje

oraz termosy.

 

co to lunchbox

2. 

Skąd pochodzi lunch box?

Pierwsze lunch boxy pojawiły się ze zwykłej potrzeby, a ich początki przypisuje się praktycznym Japończykom. Dokładne daty i początki pakowania lunch boxów są kwestionowane i nie wskazuje się konkretnej daty. Wskazuje się natomiast, że pierwsze lunch boxy były pakowane w okresie Edo w Japonii (czyli w przedziale lata 1600 do 1863). Japończycy na polowania czy do pracy zabierali ze sobą podsuszony ryż, który w połączeniu z wodą stanowił dla nich posiłek. Nie był to posiłek pełnowartościowy, jednak jak na tamte czasy możemy przyznać, że z tematem poradzili sobie całkiem nieźle. 😊 Z kolei w Stanach Zjednoczonych Ameryki pierwsze komercyjne lunch boxy pojawiły się w okolicach 1900 roku. Źródła podają, że były wykonane z metalu oraz że były ozdobione rysunkami bawiących się dzieci.

 

skad pochodzi lunch box

3. 

Jak Japończycy nazywają lunch box?

Lunch box w Japonii to „bento” lub „obento”. Dodanie „o” na początku słowa „bento” nadaje mu zaszczytnego skojarzenia.

 

lunch box co to znaczy japonski

4. 

Czym jest lunch box – inaczej bento – w Japonii?

Lunch boxy bento zajmują u japońskich rodziców zaszczytne i centralne miejsce w tworzeniu doświadczenia jedzenia dla ich dzieci. To dlatego, że pakowanie jedzenia jest mocno zakorzenione w japońskiej kulturze. Japończycy celebrują wspólne posiłki, natomiast pięknie zapakowany lunch box to dla rodziców sposób na demonstrację troski wobec ich dzieci.

5. 

Bento dla dzieci w kulturze japońskiej

Anna Allison, amerykańska antropolog, w swoim artykule pod nazwą: „Japanese Mothers and Obentos” podaje, że dziś w Japonii pakowanie jedzenia przez matkę dla dziecka do przedszkola to codzienny zwyczaj. Od matek oczekuje się, że: „będą uczyć i zachęcać dzieci estetyki jedzenia, a dzieci, zgodnie z ideologiczną nadzieją, będą konsumować zasady i szkolny porządek wraz ze scenariuszami królików i misiów zaprojektowanych w ich obiadach.” Według badań Allison, „dzieci już w przedszkolu uczone są, aby zjadać wszystko do końca, a ich zachowanie podczas wspólnych posiłków podlega ocenie przedszkolanek i jest omawiane podczas spotkań z rodzicami.”

6. 

Jak się robi bento?

Kultura pakowania lunch boxa w Japonii opiera się na dbałości o wygląd potraw, smak i prezentację posiłków. Dlatego, lunch boxy zapakowane w stylu japońskim (bento) są niemal przytłaczająco piękne, a część japońskich mam ściga się w swoich kreatywnych działaniach, często w pudełku nawiązując do skojarzeń:

  • ze zwierzętami
  • do pór roku
  • z miejscami
  • z wydarzeniami.

 

jak sie robi bento

7. 

Jak w Skandynawii pakowany jest lunch box?

Pakowanie lunch boxów w Skandynawii kojarzy się większości ze słowem „matpakke”. W Skandynawii, tradycja pakowania posiłków do pudełka narodziła się w latach 30tych XX wieku, kiedy norweskim rodzicom trudno było zapewnić posiłki swoim dzieciom. Rząd norweski wdrożył program, który miał na celu zapewnienie wszystkim dzieciom w wieku szkolnym bezpłatnego posiłku każdego dnia. To był niewątpliwy sukces, a później skopiowany w wielu innych krajach. Z czasem, odpowiedzialność za posiłki dzieci przejęli rodzice i pakowanie posiłków stopniowo przekształciło się to w „matpakke”. Dziś słowo „matpakke” oznacza w Skandynawii zapakowanie posiłku nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, niezależnie od tego, czy są to lekarze, studenci, czy pracownicy budowlani.

 

lunchbox w skandynawii

8. 

Jak w Polsce pakowany jest lunch box?

Wg Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, w śniadaniówkach polskich dzieci wciąż dominuje kanapka. Wynika to z faktu, że wciąż większość dzieci zjada posiłki szkolne. Coraz częściej posiłki polskich dzieci wychodzą jednak poza śniadaniówkę, a rodzice pakują dzieciom dużo – dużo – więcej niż stereotypową kanapkę z jabłkiem.

9. 

Skąd w Polsce bierze się popularność lunch boxa?

Skoro większość dzieci w  Polsce zjada posiłki w szkołach, to skąd lunch box również w naszej – polskiej – kulturze?

Na popularyzację lunch boxów w Polsce składa się  kilka powodów:

Po pierwsze, przedszkola i szkoły coraz częściej decydują się na usunięcie dotychczasowych stołówek z własnym zapleczem kuchennym. Z ich perspektywy, bardziej ekonomiczna wydaje się współpraca z zewnętrznymi firmami cateringowymi. Te natomiast często oferują posiłki, których dzieci nie lubią, i których zamawianie z dnia na dzień wydaje się mało wygodne.

Po drugie, coraz częściej dzieci cierpią na alergie pokarmowe, które przekładają się na wykluczenia wielu produktów w menu alergika. To oznacza konieczność zapakowania posiłku przez rodzica.

Po trzecie, lunch box okazuje się zbawienny w przypadku tych wszystkich dzieci, które dużo czasu spędzają nie tylko w szkole, ale również na treningach (piłka nożna, konie, szermierka). Szczególnie w dużych miastach, poruszanie się samochodem ze szkoły (na przykład do domu, żeby zjeść posiłek) jest czasochłonne a przez to wręcz nierealne.

 

lunch box co to znaczy

10. 

Dla kogo lunch box?

Lunch box jest dobrym pomysłem dla każdego! Zarówno dorośli jak i dzieci, zastaną moment, w którym pudełeczko spakowane z domu okaże się zbawienne. Coraz częściej lunch box praktykowany jest nie tylko w przypadku osób dorosłych, ale również i dzieci.

 

dla kogo lunch box

11. 

Czy lunch box przyda się poza szkołą?

W naszym domu lunchbox przydaje się codziennie – nie tylko na czas szkolnych zajęć. Z pewnością, nasza LUNCHMUNCHowa córka zabiera ze sobą lunch box na zajęcia po szkole (wcześniej taniec i taekwondo, a teraz na zajęcia jazdy konnej). Na wycieczki zabieramy ze sobą praktycznie zawsze cały zestaw. Jedni sprawdzają czy mają w torbie klucze, portfel i dokumenty, a w naszym domu córka sprawdza, czy ma w torbie lunchbox 😊.

 

lunch box do szkoly przydaje sie

12. 

Czy lunch box  to dobry pomysł na prezent?

Zdecydowanie tak. Jeżeli dziecko nie posiada jeszcze własnego lunch boxa, będzie to znakomity pomysł na prezent. Zwłaszcza, że taki prezent ucieszy nie tylko dziecko, ale i rodziców, którzy na pewno docenią jago praktyczność. Dzięki śniadaniówce, dziecko nauczy się jeść systematycznie, a zdrowe nawyki żywieniowe zostaną z nim na całe życie.

 

czy lunch box na prezent

13. 

Lunch box co to znaczy jeść tęczę?

Zdrowe (czyli niskoprzetworzone) jedzenie, zawierające owoce i warzywa, zachwyca żywymi i nasyconymi kolorami. Dokładnie tak, jak w tęczy! Każdy kolor ma swoje unikatowe i prozdrowotne właściwości. Dlatego, kompletując menu (czy swoje, czy swojej rodziny), sięgaj po gamę niskoprzetworzonych produktów – owoców i warzyw – z każdego koloru. Wtedy właśnie będziesz pakować się kolorowo, tak jak nasza – LUNCH MUNCHowa Rodzinka!

lunch box co to znaczy pakowac sie kolorowo

 

lunchbox co to znaczy

 

10/25/2021

torba na lunch dla dzieci

lunch box co to znaczy naklejki do lunch boxa

DOCEŃ WPIS: 34

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.