Kwiat lipy dla dzieci ❋❋❋ jak zbierać, jak suszyć i parzyć lipę?

kwiat lipy dla dzieci

LUNCH MUNCHowa Mama opowiada, dlaczego warto zbierać i suszyć kwiat lipy latem. Poznaj właściwości i sposób parzenia kwiatu lipy, by cieszyć się zdrową herbatką ziołową w chłodniejsze dni!

Wakacje kojarzą mi się z zapachem kwitnących kwiatów lipy i wakacjami u babci. Dla mnie, słodki zapach lipy latem przebija  wszystkie drogeryjne zapachy. Może dlatego, że z babcią zbierałyśmy lipę latem, by potem pić ją w postacie herbatki? Zdecydowanie, nie wyobrażam sobie wakacji bez zapachu kwitnącej lipy! Nie dziwię się wcale, że to drzewo zajęło tak ważną część w naszej polskiej tradycji. Kwiat lipy jest jednym z najbardziej bezpiecznych ziół dla dzieci. Po co kontynuuję tradycję babci, a w lipcu zbieram i suszę lipę?

Kwiat lipy dla dzieci – po co zbieram?

Ostatnio o lipie w bardzo prosty sposób, opowiadałam swojemu 3-letniemu siostrzeńcu. Ten, chcąc mi pomóc w zbieraniu lipy krzyknął:

“Ciociu, tu są jeszcze lipanki!”

To było słodkie, jak herbatka z lipy. Jednakże latem zbieram kwiat lipy nie tylko dla smaku. Robię to również z pięciu innych ważnych dla mnie powodów, tzn.: 

Po pierwsze, kwiat lipy jest bogaty w składniki aktywujące witaminę C, dlatego herbatka z lipy uchroni dziecko przed przeziębieniem. Jesienią lub zimą, przy objawach przeziębienia, parzę herbatę z lipy, zbija ona gorączkę i pomaga w schorzeniach górnych dróg oddechowych.

Dodatkowo, napar z lipy działa moczopędnie oraz ułatwia trawienie pokarmu, czyli w bardzo naturalny sposób oczyszcza się organizm dziecka.

Po trzecie, herbatka z naparu lipy działa uspokajająco i relaksująco. Pobudza czynności niektórych narządów wewnętrznych i zmniejsza napięcie mięśni gładkich w ciele.

Po czwarte, zapach lipy pomaga zasnąć. Jeżeli Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem dodaj napar z lipy do kąpieli. Lipa działa bowiem relaksująco i zmniejsza napięcie mięśni. Dzięki takim zabiegom sen przyjdzie dziecku znacznie łatwiej.

Po piąte, kwiat lipy przyda się, gdy u dziecka pojawią się nudności i niestrawność. W takich sytuacjach w naszym domu od razu zaparzana jest herbatka z lipy. Z własnego doświadczenia wiemy, że pomaga małym i dużym 🙂

kwiat lipy dla dzieci - po co zbieram

Kwiat lipy – jak i kiedy zbieram?

Zbieram tylko  młode kwiaty i pączki kwiatowe z zaufanych drzew z dala od zanieczyszczeń i dróg (lipa łatwo wsiąka trujące związki). Dlatego im dalej znajduje się drzewo lipy od miasta tym bezpieczniej dla naszego zdrowia. Ponoć lipa bardzo dobrze znosi przycinanie gałęzi, ale ja nie ułamuję całych gałęzi. Po prostu odrywam kwiaty do kosza, który trzymam na ręku. Koniec czerwca i początek lipca to czas idealny na zbiory.  Jeśli lipę zbierasz późno (tzn. pod koniec lipca), to zwróć szczególną uwagę, żeby nie zbierać kwiatów przekwitłych. Poznasz je po tym, że są to okrągłe zamknięte kuleczki, bez pięknych żółtych płatków. O – właśnie takie, jak na zdjęciu poniżej!

kwiat lipy dla dzieci przekwitla lipa

Przeczytaj również: Domowa lemoniada dla dzieci – 3 super smaki na lato!

wakacje dla dzieci

Kwiat lipy – jak suszę?

Swoje lipowe zbiory przekładam do  kosza, który trzymam na parapecie, gdzie jest przewiewnie i jest też najwięcej cienia. Po wysuszeniu przesypuję do słoików… i jestem gotowa na jesień i zimę!

Kwiat lipy dla dzieci - jak parzyc

Herbatka z kwiatu lipy – jak parzę?

Przygotowanie herbaty z lipy jest bardzo proste. Ja wykorzystuję własne zasoby kwiatu lipy, ale można też zioło kupić w aptece. 

  1. Zasuszone kwiaty lipy (ok. 1 łyżeczki) przekładam do zaparzaczka i zalewam wrzątkiem.
  2. Trzymam pod przykryciem 10 – 15 minut.
  3. Nie słodzę, a zatem – gotowe! Jeśli twoje dziecko lubi słodkie napoje, to do naparu możesz dodać łyżkę miodu lub syrop z maliny.

Herbatę z lipy zaczęłam podawać swojej córce, kiedy skończyła rok. Różne źródła wskazują, że herbatki z lipy można podawać dziecku po ukończeniu 6tego miesiąca życia.

Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią uważaj, aby nie przedobrzyć. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, lipa ma właściwości napotne, dlatego pijąc ją regularnie istnieje ryzyko odwodnienia. Nie zapominaj więc o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia piersią Twój organizm wymaga szczególnej opieki. Nie zapominaj o niego odpowiednio zadbać.

06/26/2019

Torba termiczna na lunch dla dzieci