Jazda konna dla dzieci 🗓📌 Kiedy najlepiej zacząć jeździć konno?

jazda konna dla dzieci

Jeśli zastanawiasz się, od jakiego wieku warto zapisać dziecko do szkoły jazdy konnej, to wpadaj do artykułu po poradę od LUNCH MUNCHowej Mamy.

Jazda konna dla dzieci może kojarzyć się z raczej niebezpiecznym sportem. Tymczasem, koń to jeden z najlepszych przyjaciół człowieka ze zwierzęcego świata. Konie  towarzyszą ludziom  już od czasów starożytnych –  pełniły funkcje bojowe, pomagały w uprawie pól i służyły jako siła pociągowa w komunikacji. Pamiętam za czasów swojej młodości, kiedy na jagody do lasu jeździliśmy furmanką. Wtedy koń kojarzył mi się z gospodarstwem i ciężką pracą, a dziś… przeciwnie – z najwyższej jakości relaksem. Niejedna z moich znajomych zajmuje się hipoterapią (terapią z koniem – stosowaną często u niepełnosprawnych dzieci). Natomiast LUNCH MUNCHowa Córka uczy się jazdy konnej  (i chyba pokocha to bardziej niż taniec!). W niedzielne poranki pakuję jej po brzegi torbę na jedzenie, i jest gotowa na trening.

ZIELONA TORBA NA LUNCH DLA DZIECI WENDY THE WATERMELON

Jaki jest najlepszy wiek na rozpoczęcie lekcji jazdy konnej?

Wiele stadnin oferuje zajęcia już dla dzieci w wieku 4-5 lat, zezwalając im na spokojne spacery na kucach. Tak też było w naszym przypadku – trafiliśmy na przedszkole, w którym co tydzień przyprowadzano kuca, i uczono jeszcze przedszkolaki kontaktu z nim. Warto nadmienić, że najmłodsi korzystają jedynie z kucyków. To jeszcze nie pora na konie typowego wzrostu. Oczywiście im dziecko jest młodsze, tym mniejszego kucyka otrzyma.

jazda konno dla dzieci pod Warszawą

Czy moje dziecko jest gotowe na naukę jazdy konnej?

Jest jeden podstawowy warunek, aby móc rozpocząć naukę jazdy konnej. Mianowicie, jest to emocjonalna dojrzałość dziecka  do wykonywania poleceń instruktora. Czyli –  potocznie zwane „posłuszeństwo” to podstawowa wytyczna. Jeśli Twoje dziecko potrafi się dostosować do instrukcji innej osoby, to możesz je zapisać. Do spacerów rekreacyjnych i nauki jazdy przeznacza się łagodne i spokojne konie, używaj kasku bezpieczeństwa. Zazwyczaj instruktorzy są otwarci na to, żeby w trakcie zajęć z dzieckiem przebywał także rodzic.

jazda konna dla dzieci od kiedy

Zalety jazdy konnej – trzy najważniejsze:

  1. Jazda konna z pewnością ma pozytywny wpływ na układ kostno-mięśniowy. Siedząc na koniu nie można się garbić, dlatego zaleca się jazdę konną dzieciom, u których chcemy wyrobić nawyk trzymania prawidłowej postawy ciała. Dzięki łagodnym i kołyszącym ruchom konia, mięśnie dziecka ulegają rozluźnieniu i wzmocnieniu. To z kolei pomaga zachować prostą postawę po zejściu z konia. Czyli – dziecko ucząc się jeździć zapobiega garbieniu się w przyszłości. Mnie to absolutnie przekonuje.
  2. Liczne badania wskazują na korzystny wpływ na psychikę dzieci i dorosłych, jaki niesie ze sobą obcowanie z koniem i spacer na koniu.
  3. Kluby jeździeckie (najczęściej) działają na obrzeżach miast. Dlatego, jeżdżąc konno, przebywamy na świeżym powietrzu, z dala od hałasu i zgiełku. Nie ma nic bardziej rozluźniającego, niż dzień w stadninie o rodzinnym klimacie. W niektórych stajniach przy okazji koni zobaczycie też mnóstwo innych ciekawych zwierząt, zazwyczaj super przyjaznych!

jazda konna ranczo oregon

Jazda konna dla dzieci – które miejsce polecam?

Polecam Ranczo Oregon w Kampinosie pod Warszawą. Z centrum miasta dojazd zajmie Ci około 40 minut. Pierwszy raz wybraliśmy się tam z całą rodziną, a wizyta dostarczyła przyjemnych wrażeń całej rodzinie. Potem tak nam się spodobało, że zabraliśmy jeszcze ze sobą dziadków.

jazda konna dla dzieci

ranczo oregon lunch munch

 

A zatem – w niedzielne poranki pakuję córce torbę z jedzeniem po brzegi. Tak polubiła ten sport, że w Ranczo Oregon zostaje po treningu, po to żeby pomóc przy koniach. W praktyce, jest tam od 10tej rano do 14tej po południu. No i super. Niech się uczy życia! Ja w niedzielę mogę mieć czas dla siebie, tylko wcześniej muszę zadbać o spakowanie jej zapasu zdrowej energii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11/17/2019

Torba termiczna na lunch dla dzieci