DOCEŃ PRZEPIS: 1

Jazda konna dla dzieci ?? Kiedy najlepiej zacząć jeździć konno?

jazda konna dla dzieci

Jeśli zastanawiasz się, od jakiego wieku warto zapisać dziecko do szkoły jazdy konnej, to wpadaj do artykułu po poradę od LUNCH MUNCHowej Mamy.

Jazda konna dla dzieci może kojarzyć się z raczej niebezpiecznym sportem. Tymczasem, koń to jeden z najlepszych przyjaciół człowieka. Konie  towarzyszą ludziom  już od czasów starożytnych –  pełniły funkcje bojowe, pomagały w uprawie pól i służyły jako siła pociągowa w komunikacji. Pamiętam za czasów swojej młodości, kiedy na jagody do lasu jeździliśmy furmanką. Wtedy koń kojarzył mi się z gospodarstwem i ciężką pracą, a dziś… przeciwnie – z najwyższej jakości relaksem.

jazda konna dla dzieci pod warszawa

Niejedna z moich znajomych zajmuje się hipoterapią (terapią z koniem – stosowaną często u niepełnosprawnych dzieci). Natomiast LUNCH MUNCHowa Córka uczy się jazdy konnej  (i chyba pokocha to bardziej niż taniec!). W niedzielne poranki nasza torba termiczna pęka w szwach, wypełniona po brzegi zdrowymi przekąskami, bo niedziela to dzień, w którym nasza latorośl kilka godzin spędza na treningach i pomocy przy koniach.

ZIELONA TORBA NA LUNCH DLA DZIECI WENDY THE WATERMELON

 Jaki jest najlepszy wiek na rozpoczęcie lekcji jazdy konnej? 

Wiele stadnin oferuje zajęcia już dla dzieci w wieku 4-5 lat, zezwalając im na spokojne spacery na kucach. Tak też było w naszym przypadku – trafiliśmy na przedszkole, w którym co tydzień przyprowadzano kuca, i uczono jeszcze przedszkolaki kontaktu z nim. Warto nadmienić, że najmłodsi korzystają jedynie z kucyków. To jeszcze nie pora na konie typowego wzrostu. Oczywiście im dziecko jest młodsze, tym mniejszego kucyka otrzyma.

jazda konno dla dzieci pod Warszawą

 Czy moje dziecko jest gotowe na naukę jazdy konnej?

Jest jeden podstawowy warunek, aby móc rozpocząć naukę jazdy konnej. Mianowicie, jest to emocjonalna dojrzałość dziecka  do wykonywania poleceń instruktora. Czyli –  potocznie zwane „posłuszeństwo” to podstawowa wytyczna. Jeśli Twoje dziecko potrafi się dostosować do instrukcji innej osoby, to możesz je zapisać. Do spacerów rekreacyjnych i nauki jazdy przeznacza się łagodne i spokojne konie, używaj kasku bezpieczeństwa. Zazwyczaj instruktorzy są otwarci na to, żeby w trakcie zajęć z dzieckiem przebywał także rodzic. Przeczytaj też o tym, jak spędzać aktywne wakacje z dzieckiem.

jazda konna dla dzieci od kiedy

 Jazda konna dla dzieci – 3 najważniejsze zalety: 

Po pierwsze:

Jazda konna z pewnością ma pozytywny wpływ na układ kostno-mięśniowy. Siedząc na koniu nie można się garbić, dlatego zaleca się jazdę konną dzieciom, u których chcemy wyrobić nawyk trzymania prawidłowej postawy ciała. Dzięki łagodnym i kołyszącym ruchom konia, mięśnie dziecka ulegają rozluźnieniu i wzmocnieniu. To z kolei pomaga zachować prostą postawę po zejściu z konia. Jazda konna dla dzieci jest również ważna dla poprawy ich koordynacji ruchowej, rozwija mięśnie zarówno górnej partii ciała jak i nóg. Podsumowując – zabierając dziecko „na konie” zapobiegamy jego garbieniu się w przyszłości, dbamy o lepszą koordynację ruchową i wzmocnione mięśnie prawie całego ciała. Mnie to absolutnie przekonuje. Zwłaszcza, że cała zabawa (co oczywiste) odbywa się na świeżym powietrzu, redukcja stresu, napięcia i poprawa samopoczucia jest przynajmniej w przypadku naszego dziecka gwarantowana.

jazda konna dla dzieci warszawa

Po drugie:

Liczne badania wskazują na korzystny wpływ na psychikę dzieci i dorosłych, jaki niesie ze sobą obcowanie z koniem i spacer na koniu. Bardzo popularna hipoterapia, czyli sposoby terapii psychoruchowej, pomaga głównie dzieciom i młodzieży, a do jej licznych zalet należą m.in.: wzmacnianie odporności, rozwijanie samodzielności, pobudzanie zmysłów oraz regulacja napięcia mięśniowego. Mówiąc wprost, jazda konna dla dzieci jest więc nie tylko świetną formą na spędzenie wolnego czasu, ale również sprawia, że nasze dziecko będzie się czuło lepiej w swoim ciele. Dziecko uczy się też empatii, i rozpoznawania tego, jak jego emocje wpływają na zwierzę.

Po trzecie:

Kluby jeździeckie (najczęściej) działają na obrzeżach miast. Dlatego, jeżdżąc konno, przebywamy na świeżym powietrzu, z dala od hałasu i zgiełku. Nie ma nic bardziej rozluźniającego, niż dzień w stadninie o rodzinnym klimacie. W niektórych stajniach przy okazji koni zobaczycie też mnóstwo innych ciekawych zwierząt, zazwyczaj super przyjaznych! W czasie kiedy Twoje dziecko obcuje z koniem, możesz pobiegać lub po prostu wybrać się na spacer do lasu. Może jazda konna dziecka zamieni się w mile spędzony czas również dla Ciebie. W natłoku obowiązków ta godzinka może wnieść bardzo dużo pozytywnych emocji. Więc gdy Twoje dziecko świetnie się bawi jeżdżąc konno, Ty również weź głęboki oddech i ciesz się chwilą. Przecież nigdzie się nie spieszysz. Przynajmniej teraz… 😉

jazda konna ranczo oregon

 Jazda konna dla dzieci – które miejsce polecam? 

Polecam Ranczo Oregon w Kampinosie pod Warszawą. Z centrum miasta dojazd zajmie Ci około 40 minut. Pierwszy raz wybraliśmy się tam z całą rodziną, a wizyta dostarczyła przyjemnych wrażeń całej rodzinie. Potem tak nam się spodobało, że zabraliśmy jeszcze ze sobą dziadków.

jazda konna dla dzieci

jazda konna dla dzieci korzysci

A zatem – w niedzielne poranki pakuję córce torbę z jedzeniem po brzegi. Tak polubiła ten sport, że w Ranczo Oregon zostaje po treningu, po to żeby pomóc przy koniach. W praktyce, jest tam od 10tej rano do 15tej po południu. No i super. Niech się uczy życia! Ja w niedzielę mogę mieć czas dla siebie, tylko wcześniej muszę zadbać o spakowanie córce w torbę zapasu zdrowej energii na tak długi dzień.

jazda konna dla dzieci kiedy zaczac

11/17/2019

Torba termiczna na lunch dla dzieci

DOCEŃ PRZEPIS: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.