DOCEŃ PRZEPIS: 0

Jak umyć termos? Tylko sprawdzone sposoby

jak umyc termos najlatwiej

Masz już termos i zastanawiasz się jak go umyć? Podpowiadamy!

Mam wrażenie, że termos jeszcze kilkadziesiąt lat temu kojarzył się jedynie z wyposażeniem turysty (górskiego) lub ratownika. Dzisiaj natomiast jest to jeden z przedmiotów powszechnych, który znaleźć można w niemal każdym domu. Termos dla dzieci wydaje się być niezbędną częścią szkolnej wyprawki.

 

termos dla dzieci

Nasza LUNCH MUNCHowa Córka chętnie zabiera termos ze sobą do szkoły. A co po powrocie? No, oczywiście… Termos oczywiście trzeba umyć… I wydaje się, że wszyscy domownicy unikają tego procesu jak ognia, chociaż nie jest to ani skomplikowane, ani czasochłonne… a nawet nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy środków. A ponieważ śniadanie do szkoły pakuje przeważnie LUNCH MUNCHowy Tata, to mi przypada w honorze mycie termosu… Podczas jego mycia warto trzymać się jednak kilku zasad. Jak umyć termos? Podpowiadam!

 

Jak umyć termos przed pierwszym użyciem?

Przed pierwszym użyciem warto jest termos sparzyć. Zalej go więc wrzątkiem i odczekaj kilka minut, po czym wylej wodę, wysusz i przechowuj najlepiej odkręcony, aby nie wkradł się do środka nieprzyjemny zapach. Nic się nie stanie, jeżeli do pierwszego mycia użyjesz kropelki płynu do naczyń, pamiętaj jednak, żeby dokładnie go przepłukać. Jedzenie z posmakiem płynu do mycia naczyń nie należy do najprzyjemniejszych 😉

 

Jak umyć termos, gdy w środku zostały resztki jedzenia?

Po powrocie ze szkoły, resztki jedzenia osadzają się we wnętrzu termosu i trudno je wyczyścić. Najlepiej jest dać takiemu termosowi czas. Zalej go gorącą wodą i odczekaj kilkanaście minut, po tym czasie pozostałości powinny łatwo odchodzić, wystarczy, że delikatnie przetrzesz go w środku gąbeczką lub szczotką. Pamiętaj jednak, aby mycia termosu nie odkładać na „później”. Bo co się stanie jeżeli słynne „później” nastąpi za tydzień? Mycie nie będzie już takie proste, a może okazać się, że termos dodatkowo nabierze nieprzyjemnego zapachu.

jak umyc termos porzadnie

 

Czym myć termos?

Ja polecam gorącą wodę (ale nie wrzącą) z odrobinką płynu do mycia naczyń. Jeżeli jednak chcesz, aby termos naprawdę przejrzał, bo np. czujesz, że pojawił się w nim niepokojący zapach, albo zwyczajnie lubisz, gdy bakterie giną 😉 Łyżeczka sody oczyszczonej lub łyżeczka kwasku cytrynowego zalana gorącą wodą sprawdzi się tutaj idealnie. Wlej miksturę do środka termosu i odstaw go najlepiej na całą noc, a rano przemyj go gorącą wodą z płynem, po czym przepłucz zwykłą gorącą wodą. Termos powinien być jak nowy.

 

O czym warto pamiętać podczas mycia termosu?

Podczas mycia termosu pamiętaj o nakrętce. W niej często obecne są drobinki jedzenia i to z nimi możesz mieć najwięcej kłopotu. Zawsze podczas mycia poświęcaj więc tyle samo uwagi co w przypadku środka termosu. Nawet jeżeli nie widzisz na niej żadnych resztek, nie bagatelizuj znaczenia czystej zakrętki. Ona również po każdym użyciu termosu wymaga umycia.

jak umyc termos z zakretka

 

Jak umyć termos i co zrobić, aby termos posłużył nam na dłużej?

  1. Myj termos po każdym użyciu, nie odkładaj tego na później, na jutro lub na pojutrze. Im później zabierzesz się za mycie termosu, tym będzie Ci trudniej. Resztki jedzenia osadzą się na wnętrzu termosu, dodatkowo może pojawić się na nim osad lub nieprzyjemny zapach. Postaraj się, aby nawykiem stało się mycie termosu zaraz po powrocie do domu.
  2. Nie myj termosu w zmywarce – Jeżeli myjesz termos w zmywarce, to robisz to na swoją odpowiedzialność. Niestety kolor, nadruk czy nawet elementy termosu mogą ulec zniszczeniu. Nie polecamy więc tego rozwiązania. Informacje o ryzyku, jakie niesie za sobą mycie w zmywarce, na swoich stronach internetowych lub w instrukcjach użycia, zamieszcza wielu producentów termosów, jeżeli tak nie jest, koniecznie dopytaj.

 

A swoją drogą – jak to się stało, że termosy tak zyskały na popularności?

Moim zdaniem, kluczowym powodem jest ich praktyczność. Do termosu mogę wlać zupę, jajecznicę, fasolkę po bretońsku czy herbatę (chociaż w przypadku herbaty zdecydowanie praktyczniejsze są bidony), aby  poza domem dziecko zje coś ciepłego i pożywnego. Korzystanie z niego jest nie tylko przyjemne, ale i dziecinnie proste 😊 więc w szkole nasza LUNCHMUNCHOWA córka używa go regularnie.

termos obiadowy

Mam nadzieję, że tym artykułem rozwiałam chociaż część wątpliwości w temacie „Jak myć termos”. Jeżeli jednak macie jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące mycia termosów, to pisz śmiało. Odpowiem na nurtujące pytania w tym temacie 😊

02/07/2022

DOCEŃ PRZEPIS: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *