DOCEŃ WPIS: 87

Zdrowa śniadaniówka: jak najłatwiej przekonać do niej dziecko? Poznaj naszych 6 zabaw!

6 sposobow na zdrowe sniadaniowki dla dzieci

Droga mamo, drogi tato, ile razy Twoja pociecha jadła niezdrowe przekąski na śniadanie lub ile razy przygotowane kanapki wracały do domu? Poznaj 6 skutecznych zabaw z wykorzystaniem śniadaniówki dla dzieci!

Przekonywanie dziecka do pełnowartościowych (czy po prostu różnorodnych) posiłków może być trudne! Z czasem może Ci się wydawać, że powtarzasz dziecku te same zdania, a ono wciąż robi swoje, czyli skutecznie unika zdrowych składników. Jak to zmienić? Poznaj listę naszych sześciu zabaw – sposobów z użyciem śniadaniówki dla dzieci.

śniadaniowki dla dzieci

 

Zdrowa śniadaniówka: jak najłatwiej przekonać do niej dziecko? Poznaj naszych 6 zabaw!

 

1.

Posmakujcie tego, co zdrowe!

Wspólne próbowanie potraw i zdrowych składników może przyjąć formę zabawy, a jednocześnie może stać się sposobem na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem.

Zabawa nr 1:

zgaduj zgadula

Ta zabawa sprawdza się najlepiej wtedy, kiedy dzieci jest co najmniej dwójka. Obierz i pokrój na mniejsze cząstki kawałki owoców i warzyw. Przygotuj też inne różnorodne składniki, tj. jajka, ser, jogurt, maślankę. Sprawdzą się kawałki jabłek, mandarynek, kalafiora, ale też gotowana kasza, ryż czy słupki ugotowanej marchewki. Składniki włóż w kolorowe śniadaniówki dla dzieci. Zasłoń dzieciom oczy opaską i zaproś do próbowania kawałków produktów. Każdy dobrze odgadnięta nazwa produktu to punkt. Wygrywa to dziecko, które odgadnie najwięcej produktów. Prosta zabawa na zapoznanie dziecka z nowymi smakami!

zdrowe sniadaniowki zabawy dla dzieci

 

2.

Wykorzystaj zabawę do rozmowy o tym co jest zdrowe, a co nie!

Wykorzystaj zabawę do spokojnej rozmowy z dzieckiem o tym, co (jedzone regularnie) służy zdrowiu, a co nam szkodzi. Przykład prostej gry to zabawa o tytule: zdrowe czy nie? Jak do niej podejść? 

Zabawa nr 2:

zdrowe czy nie?

Ułóż obok siebie dwie puste śniadaniówki dla dzieci. Do wewnątrz jednej włóż obrazek dziecka zdrowego. Do wewnątrz drugiej włóż obrazek dziecka niezdrowego. Ułóż przed dzieckiem kawałki produktów i / lub obrazki produktów pełnowartościowych, tj.:

  1. warzywa
  2. jajka
  3. ryby
  4. pełnoziarniste produkty zbożowe
  5. owoce
  6. orzechy

Ułóż też obrazki produktów wysoko przetworzonych, tj.:

  1. słodzone płatki
  2. przetworzone przekąski (np. chipsy)
  3. napoje gazowane
  4. wysoko przetworzone mięso (np. paluszki rybne)
  5. słodycze
  6. jogurty owocowe

Poproś dziecko o włożenie produktów do odpowiednich śniadaniówek.
Przy okazji, porozmawiaj z dzieckiem o tym, jakie korzyści niesie za sobą jedzenie produktów nieprzetworzonych i minimalnie przetworzonych. Powiedz też dziecku prostymi słowami o tym, co grozi dzieciom które jedzą głównie (lub wyłącznie) wysokoprzetworzoną żywność.

 

3.

Kreatywne czary-mary do śniadaniówki dla dzieci

Dzieci jedzą chętniej to, co jest przygotowane kolorowo i ciekawie… nawet jeśli wcześniej ta sama potrawa wydawała się mało atrakcyjna. 

Zabawa nr 3:

stworki i ich świat w śniadaniówce

Wykorzystaj śniadaniówkę jako przestrzeń do kreatywnej zabawy i poproś dziecko o stworzenie w niej kolorowego kolażu z kawałków świeżych owoców i warzyw. Oprócz śniadaniówki dla dzieci, w tym ćwiczeniu pomogą Ci również wszelkiego rodzaju foremki do tostów czy inne akcesoria dla dzieci, tj. ozdobne wykałaczki do bento.

sniadaniowki dla dzieci kreatywne

Zabawa nr 4:

oceniamy!

Poproś dziecko o to, żeby spośród produktów z tej zdrowej śniadaniówki, ułożyło listę swoich ulubionych produktów i nadało im oceny od 1 (zdrowe i najmniej ulubione) do 5 (zdrowe i najbardziej ulubione). Dzięki temu, będziesz Porozmawiaj z dzieckiem o tym, jakie produkty mu smakują i co lubi zjeść.

 

4.

Włącz dziecko w planowanie posiłków i zakupów

Wiesz już dokładnie, które ze zdrowych składników Twoje dziecko lubi najbardziej. Wiesz też, co lubi mniej. To dobry punkt wyjścia do tego, żeby stworzyć konkretne potrawy z ich wykorzystaniem. Inspiracje znajdziesz na naszym lunch box blogu – w zakładce SMAKOWITE PORADY.

Zabawa nr 5:

3-2-1 gotujemy!

Przygotuj dziecku kilka propozycji na potrawy z wykorzystaniem wskazanych przez niego składników (to mogą być proste potrawy typu kanapka, przez wrapy, po placuszki wszelkiego rodzaju w których z łatwością przemycisz warzywa). Pozwól mu wybrać jedną konkretną potrawę. Przygotuj składniki i po prostu to danie zróbcie razem. Kolejnym razem zróbcie coś innego, a dziecko szybko wzbogaci swoją listę ulubionych potraw!

sposoby na sniadaniowki dla dzieci

 

5.

Daj przykład i jedz zdrowo!

Dzieci są doskonałymi obserwatorami, jeśli chcesz przekonać dziecko do zdrowego i pełnowartościowego jedzenia, na co dzień również jedz zdrowo. Jak do tego podejść w formie zabawy? 

Zabawa nr 6:

planujemy domowe menu

Poproś dziecko o wybranie dni, w których chciałoby dostać w śniadaniówce przygotowane przez Ciebie propozycje. Pozwól dziecku narysować dania lub zapisać je w plannerze tak by oznaczyć te dni, kiedy zje właśnie te danie.

sniadaniowki dla dzieci planowanie

 

Zdrowa śniadaniówka – smakowita porada:

Dlaczego dzieci nie powinny jeść co dzień tego samego?
Zgodnie z zaleceniami Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej bardzo ważne jest przyrządzanie posiłków z produktów z różnych grup. Dlaczego? Im bardziej różnorodne składniki podajesz dziecku w wieku dziecięcym, tym łatwiej będzie Ci wdrożyć nawyk jedzenia rozmaitych posiłków w późniejszych latach życia dziecka. Dodatkowo, im większa różnorodność w menu dziecka, tym większe szanse na zapewnienie składników i wartości odżywczych, które mają różnorodne właściwości zdrowotne.

 

sniadaniowki dla dzieci i dziewczynek

04/24/2022

DOCEŃ WPIS: 87

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *