Lunch box co to znaczy? Przewodnik po lunch boxach dla początkujących

lunch box co to znaczy przewodnik po lunch boxach

Co to znaczy spakować lunch box na wypasie? Jakie dodatki do lunch boxa wybrać? Przeczytasz tutaj!

Lunch box co to znaczy? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to prawdopodobnie jesteś młodym adeptem sztuki pakowania jedzonka w pojemniki. Tak, dokładnie tak! Bo przecież lunch box to zazwyczaj pudełko lub zestaw pudełek, do których pakujemy posiłki.

lunch box co to znaczy

Zacznijmy po kolei, czyli lunch box i jego początki…

Pierwsze lunch boxy pojawiły się już w XIX wieku. Początkowo były to koszyczki z jedzeniem, które towarzyszyły dzieciom i dorosłym poza domem. Z biegiem czasu, lunch boxy (jak wszystko!) ewoluowały. Obecnie próżno szukać na sklepowych półkach lunch boxów z wikliny 😊, a lunch-boxowy świat znacznie się rozwinął. Dziś, oprócz samych posiłków, do lunch boxów dodawane są liczne gadżety. Jedne są praktycznym dopełnieniem lunch boxa, a inne skutecznie umilą nam posiłek.

 

Dla kogo lunch box?

Lunch box jest dobrym pomysłem dla każdego! Zarówno dorośli jak i dzieci, zastaną moment, w którym pudełeczko spakowane z domu okaże się zbawienne. Coraz częściej lunch box praktykowany jest nie tylko w przypadku osób dorosłych, ale również i dzieci.

Skąd wzięła się popularność lunch boxa, skoro zwyczajowo dzieci jedzą posiłki w szkołach? Złożyło się na to kilka powodów:

Po pierwsze, przedszkola i szkoły coraz częściej decydują się na usunięcie dotychczasowych stołówek z własnym zapleczem kuchennym. Z ich perspektywy, bardziej ekonomiczna wydaje się współpraca z zewnętrznymi firmami cateringowymi. Te natomiast często oferują posiłki, których dzieci nie lubią, i których zamawianie z dnia na dzień wydaje się mało wygodne.

Po drugie, coraz częściej dzieci cierpią na alergie pokarmowe, które przekładają się na wykluczenia wielu produktów w menu alergika.

Po trzecie, lunch box okazuje się zbawienny w przypadku tych wszystkich dzieci, które dużo czasu spędzają nie tylko w szkole, ale również na treningach (piłka nożna, konie, szermierka). Szczególnie w dużych miastach, poruszanie się samochodem ze szkoły (na przykład do domu, żeby zjeść posiłek) jest czasochłonne a przez to wręcz nierealne.

 

Lunch box co to znaczy pudełeczko na wypasie?

Poznaj nasze LUNCH MUNCHowe kryteria na lunch box idealny:

1. Bezpieczne materiały (BPA-free)

Pudełka mogą być mniejsze lub większe, z przegródkami lub bez, ale każde z nich musi być wykonane z bezpiecznych materiałów! Sprawdź materiał, z którego wykonane są pojemniki. Jeśli zależy Ci na lekkim pudełku, to właściwy będzie lunch box wykonany z PP5.

2. Łatwość mycia

Pojemniki na żywność muszą być też łatwe w użyciu i umyciu. Dlatego ważne jest, żebyś mógł je spokojnie umyć np. w zmywarce lub włożyć do mikrofalówki.

3. Komplementarność

Polecamy od razu kupowanie elementów, które do siebie pasują (zarówno w kontekście wizualnym, jak i co do rozmiaru). Takie komplementarne względem siebie zestawy są na dłuższą metę po prostu bardzo praktyczne. Dzięki temu pojemniki ustawisz jeden na drugim lub włożysz mniejsze pudełeczko w większe. Jeśli dodatkowo Twój lunch box zmieści się w termiczną torbę, wtedy zachowasz utrzymanie odpowiedniej temperatury posiłku w pudełku przez długi czas. Wpłynie to też na smak potraw, bo w końcu zimne ziemniaczki to już nie to samo, co te cieplutkie 😊

 

Jakie dodatki do lunch boxa wybrać?

Poniższe dodatki spowodują, że Twój lunch box będzie zachwycał nie tylko smakiem!

1. Notki do lunch boxa

Coraz bardziej popularne w Polsce… a spakowane w lunch box, zazwyczaj wywołują ciepły uśmiech na twarzy czytającej je osoby… To oczywiście – kolorowe karteczki z zabawnymi tekstami, zwane też notkami do lunch boxa! O ile dorośli zwykle zerkają na to z przymrużeniem oka, o tyle u dzieciaków między 5 a 9 rokiem życia jest to prawdziwy hit! Zwłaszcza, że na części z nich pozostawione są puste miejsca, więc rodzice mogą wykazać się kreatywnością i napisać krótką notatkę, która zapewne umili posiłek każdemu dziecku.

lunch box co to znaczy naklejki do lunch boxa

2. Nawilżane chusteczki do twarzy i rąk

Zarówno dorośli jak i dzieci, powinni mieć w swoim lunch boxie chusteczki do twarzy i rąk – najlepiej nawilżane. Dzięki nim, łatwo i szybko wytrzesz ręce (czy twarz) przed i po posiłku.

3. Bidon

Do pudełek lunch box zazwyczaj dobrze jest też dobrać termiczny bidon, który pomoże w systematycznym nawadnianiu organizmu.

4. Termos

Dobrym pomysłem jest też zakup termosu na zupę, wtedy do pracy czy do szkoły możemy zabierać ze obiad składający się dwóch dań.

5. Naklejki

Wysokiej jakości i odporne na wodę naklejki na lunch box ozdobią każde pudełko śniadaniowe. Jeśli poszukujesz naklejek, to zwróć uwagę na ich wytrzymałość. Dzięki temu, śmiało włożysz je do zmywarki, a one pozostaną w swoim pierwotnym stanie.

 

Lunch box co to znaczy pakować się kolorowo?

Zdrowe (czyli niskoprzetworzone) jedzenie, zawierające owoce i warzywa, zachwyca żywymi i nasyconymi kolorami. Dokładnie tak, jak w tęczy! Każdy kolor ma swoje unikatowe i prozdrowotne właściwości. Dlatego, kompletując menu (czy swoje, czy swojej rodziny), sięgaj po gamę niskoprzetworzonych produktów – owoców i warzyw – z każdego koloru. Wtedy właśnie będziesz pakować się kolorowo, tak jak nasza – LUNCH MUNCHowa Rodzinka!

lunch box co to znaczy pakowac sie kolorowo

10/25/2021

torba na lunch dla dzieci