DOCEŃ PRZEPIS: 0

Dziecko nie chce jeść w szkole? Jakie są powody i jak temu zaradzić

dziecko nie chce jesc w szkole

Poznaj 6 najczęstszych przyczyn dlaczego dziecko nie chce jeść w szkole. Sprawdź też 3 sposoby na to, żeby temu zaradzić!

Jeżeli Twoje dziecko wraca do domu głodne, na dnie plecaka znajdujesz zeschnięte kanapki lub słyszysz od nauczycielek, że szkolny obiad jest przez pociechę „nieruszony”, koniecznie zapoznaj się z naszymi radami. I pamiętaj, że nie tylko Ty zastanawiasz się nad tym, dlaczego dziecko nie chce jeść w szkole. Nie obwiniaj się. Uwierz, że z tym problemem mierzy się wielu rodziców. Nie świadczy to o tym, że robisz coś nie tak. Niektóre powody niejedzenia są od Ciebie niezależne, jednak jeżeli zauważysz u swojego dziecka ten problem, zmierz się z nim śmiało. W końcu nawyki żywieniowe, które dzieciaki nabędą w dzieciństwie, mogą znacząco wpłynąć na jakość ich przyszłego życia. Pamiętaj, że im wcześniej wprowadzisz zdrowe nawyki żywieniowe, tym łatwiej i szybciej Twoje dziecko się do nich przyzwyczai.

 

sniadaniowka do szkoly

Ratunku, moje dziecko nie chce jeść w szkole! Jakie są przyczyny problemu?

Jeżeli chcesz rozwiązać problem z niejedzeniem Twojego dziecka, na początek zastanów się nad tego przyczyną.

Wybraliśmy sześć powodów, które naszym zdaniem mogą znacznie wpłynąć na nawyki żywieniowe malucha, oto one:

  1. Nieznane smaki – dzieci nie chcą próbować nowych smaków, wolą jeść to co znają (często są to właśnie posiłki przygotowane przez rodziców).
  2. Słodkie napoje – nadmierne spożywanie słodkich napoi może być przyczyną tego, że dzieci nie mają ochoty na jedzenie pełnowartościowych posiłków.
  3. Inne bodźce – w otoczeniu dzieci pojawia się zbyt wiele bodźców (np. koledzy, szkolny gwar, zbyt dużo obowiązków), które skutecznie rozpraszają ich uwagę podczas jedzenia.
  4. Stres – wiedz o tym, że nie tylko dorośli się stresują. Zdarza się to również dzieciom. Niektórym z nich stres może znacznie utrudniać spożywanie jedzenia, zwłaszcza poza domem, gdzie środowisko nie zawsze sprzyja wyciszeniu się i skupieniu na jedzeniu.
  5. Złe nawyki żywieniowe – może się zdarzyć, że pomimo Twoich wielu starań jakaś dobra dusza (np. babcia) niweczy całą Twoją pracę. Dziadkowie chcą podarować dzieciom to co najlepsze i często kupują im słodkie kisiele, batony czy napoje. Niestety, dziecko szybko przyzwyczaja się do słodkości, w następstwie czego zdrowe posiłki nie wydają się mu atrakcyjne.
  6. Zimne jedzenie – zdarza się, że rodzice przygotowują dziecku obiady i lunche do szkoły, jednak ich dzieci ich nie zjadają. Podobnie jest z Twoim dzieckiem? Pamiętaj, że nie wszystkie dzieci akceptują zimne czy nawet lekko chłodnawe ziemniaki i marchewkę, nawet jeżeli są przygotowane z największą miłością.

dziecko nie chce jesc w szkole sposoby

Twoje dziecko nie chce jeść w szkole!? Sprawdź, jak temu zaradzić!

Nasze 3 TOP sposoby na to, żeby zachęcić dziecko do zjedzenia posiłku w szkole.

Sposób 1:

Do szkoły wybieraj tylko sprawdzone rozwiązania.

Kontroluj to, co je Twoje dziecko. Każdy maluch jest fanem pewnych posiłków i nie potrafi się im oprzeć, a inne nie do końca są na liście jego życzeń. Do szkoły pakuj tylko to, do czego masz 100% pewność, że Twojemu dziecku smakuje. Nowe smaki, do których chcesz przyzwyczaić dziecko, wprowadzaj w domu czy na wycieczce (wszędzie tam, gdzie będzie mu się dobrze kojarzyć), nie w szkole.

Nasza rada:

To rozwiązanie nie zabija kreatywności w kuchni. Uwierz, że jesteśmy ostatnimi, którzy zachęcają rodziców do „nudy” podczas przygotowywania posiłków. Testuj produkty i zachęcaj swoje dziecko do próbowania nowych smaków, ale… zrób to w domu.

Widząc reakcję malucha, dobierzesz posiłki w taki sposób, aby mieć pewność, że to co przygotowujesz w domu, dziecko zje w szkole z apetytem. Może będzie tak, że już niedługo pora lunchu będzie dla niego tą ulubioną, a Ty przystaniesz się zamartwiać dlaczego dziecko nie chce jeść w szkole?

 

Sposób 2:

Serwuj ciepłe posiłki, tak jak w domu.

Czy to możliwe? No pewnie! Nawet jeśli przygotowujesz obiad do szkoły (bo dziecko nie ma lub nie korzysta ze szkolnych obiadów), szkrabowi możesz zapewnić ciepłe posiłki… jak w domu. Sprawdź koniecznie torby termiczne i dobierz do nich odpowiednie akcesoria. Dzięki temu rozwiązaniu szkolne posiłki Twojego dziecka nie będą już zimne, a przez to niesmaczne.

Sposób 3: 

Dodaj do lunch boxów zabawną notatkę.

Nic tak nie poprawi humoru malucha, jak kolorowa i miła notka od rodzica, znaleziona przypadkiem w lunch boxie 🙂

Może dobierzesz śmieszną notatkę w kolorze serwowanego dania? A może dasz dziecku znać, że o nim pamiętasz, pisząc mu krótką notkę od siebie? Czasami taki niepozorny element może poprawić humor i dodać dziecku otuchy w trakcie dnia. Spróbuj, to naprawdę pomaga! 🙂

notki do lunch boxa HEHESZKI przykładowe notki

Daj znać, jak sprawdzają Ci się nasze sposoby. My tymczasem wracamy do gotowania i pakowania się kolorowo do szkoły!

torba na lunch dla dzieci

08/09/2021

DOCEŃ PRZEPIS: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.